Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)
Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný.
Jak se pěstuje heřmánek pravý
Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní plodina. Pěstuje se na velkých plochách, sběr provádějí speciální kombajny. Po usušení prochází droga válci, kde dochází k odstopkování, zpracování končí sírováním.

Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)
Drogou jsou květní úbory. U heřmánku bylo zjištěno více než 100 účinných látek a výzkum dalších ještě není ukončen. Nejdůležitější látkou je silice s modravým azulenem. Heřmánek působí jako silné spasmolytikum a má i sedativní účinek na psychiku.
Užití heřmánku je velice všestranné, běžně používanou formou je nálev. Při sbírání heřmánku pro vlastní potřebu nebo pro výkup je důležité dodržovat sušící teplotu, aby při sušení nepřesahovala 20 °C, jinak dochází k rozpadu květu a ke ztrátě azulenu. Azulen se u heřmánku vyskytuje přirozeně, nejčastěji se využívá jako přírodní barvivo. Má tmavě modrou až fialovou barvu.
- Bazalka (Ocimum basilicum) Pěstování bazalky Bazalka se předpěstovává v teplém skleníku, proto je lepší si zakoupit již vypěstované sazenice. Ven je vysadíme po ledových mužích. Tato bylinka potřebuje hodně živin a vláhu. Sběr bazalky Průběžně sbíráme čerstvé listy. Sušená bazalka velmi rychle ztrácí aroma. Použití v kuchyni Tato jednička mezi kuchyňskými bylinkami ochutí saláty, masa,..
- Petrželka (Petroselinum crispum) Pěstování petrželky Petrželka se pěstuje jako dvouletka. Na záhon ji vysejeme v dubnu, nejlépe do řádků. Vždy zvolíme nové stanoviště. Tato bylinka potřebuje hodně zalévat. Sběr petrželky Sklízíme postupně lístky. Dáváme pozor na středové srdíčko rostliny, abychom jej nepoškodili. Použití v kuchyni Bez petrželky se neobejdou vývary a další polévky, bramborová a..
- Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou a nepříliš suchou půdu. Půda se musí zpracovat do velké hloubky už na podzim a musí být ve 2. trati. Na písčitých půdách budete mít u meduňky dobrý výnos pouze v případě, že jsou humózní a máte možnost je zavlažovat. Uspokojivé sklizně meduňky lékařské docílíte..
- Citronová tráva (Cymbopogan citratus) – bylinka Citronová tráva je aromatická bylinka, která si svou cestu na náš trh našla až z daleké Asie. Pěstování citronové trávy Tato bylinka se vyznačuje úzkými šedozelenými listy, které dorůstají do výšky až 150 cm. Listy jsou aromatické, s citronovou vůní. Citronová tráva obsahuje silice a flavonoidy, které mají antioxidační účinek. Dále má..