Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)



Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný.

Jak se pěstuje heřmánek pravý

Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní plodina. Pěstuje se na velkých plochách, sběr provádějí speciální kombajny. Po usušení prochází droga válci, kde dochází k odstopkování, zpracování končí sírováním.

Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)

Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)

Drogou jsou květní úbory. U heřmánku bylo zjištěno více než 100 účinných látek a výzkum dalších ještě není ukončen. Nejdůležitější látkou je silice s modravým azulenem. Heřmánek působí jako silné spasmolytikum a má i sedativní účinek na psychiku.

Užití heřmánku je velice všestranné, běžně používanou formou je nálev. Při sbírání heřmánku pro vlastní potřebu nebo pro výkup je důležité dodržovat sušící teplotu, aby při sušení nepřesahovala 20 °C, jinak dochází k rozpadu květu a ke ztrátě azulenu. Azulen se u heřmánku vyskytuje přirozeně, nejčastěji se využívá jako přírodní barvivo. Má tmavě modrou až fialovou barvu.





  • Využití bazalky v kuchyni Bazalku si můžeme poměrně snadno vypěstovat sami, i když nemáme zahrádku. Postačí truhlík nebo květináč na okně, balkoně nebo doma v bytě. Při pěstování v bytě je však potřeba zajistit dostatek světla a tepla. Jak si vypěstovat bazalku Pro tradiční jarní a letní pěstování bazalku vyséváme v březnu a dubnu. Pro pravidelnou celoroční..
  • Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
  • Jak pěstovat brutnák lékařský Pěstování brutnáku lékařského Brutnák lékařský je jednoletá bylina z čeledi brutnákovitých. Dorůstá do výšky 40 až 60 cm. Jedná se o modře kvetoucí letničku, kterou mají rády včely. Semena brutnáku vyséváme od března. Roste ve všech půdách. Nedostatek vody a sucho se projevuje tenkým a tuhým listem. Pokud chceme zpracovávat celé..
  • Levandule na zahradě Pěstování levandule Levandule k nám přišla ze Středomoří a dá se s úspěchem pěstovat na našich zahradách. Chce slunné, chráněné místo. Množíme ji výsevem semen. Použití levandule Levandulová silice je tradiční součástí parfémů, mýdel a dalších kosmetických prostředků. Sušené květy levandule zašité do ozdobných polštářků provoní prádlo a odpuzují moly. Odvar z nati..