Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)



Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný.

Jak se pěstuje heřmánek pravý

Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní plodina. Pěstuje se na velkých plochách, sběr provádějí speciální kombajny. Po usušení prochází droga válci, kde dochází k odstopkování, zpracování končí sírováním.

Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)

Heřmánek pravý (Chamomilla recucita)

Drogou jsou květní úbory. U heřmánku bylo zjištěno více než 100 účinných látek a výzkum dalších ještě není ukončen. Nejdůležitější látkou je silice s modravým azulenem. Heřmánek působí jako silné spasmolytikum a má i sedativní účinek na psychiku.

Užití heřmánku je velice všestranné, běžně používanou formou je nálev. Při sbírání heřmánku pro vlastní potřebu nebo pro výkup je důležité dodržovat sušící teplotu, aby při sušení nepřesahovala 20 °C, jinak dochází k rozpadu květu a ke ztrátě azulenu. Azulen se u heřmánku vyskytuje přirozeně, nejčastěji se využívá jako přírodní barvivo. Má tmavě modrou až fialovou barvu.






  • Violka vonná (Viola odorata) Pěstování violky vonné Violka vonná, lidově zvaná fialka je dobře známou květinou. Roste v zákoutích zahrad, parků nebo také v lesích. Málokdo ví, že fialka je také léčivka. Violka vonná se řadí do čeledi violkovité. Je to vytrvalá, nízká rostlina s krátkým, tlustým oddenkem a četnými kořeny. Rostlina vytváří palzivé výhony, které zakoření..
  • Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
  • Kontryhel (Alchemilla mollis) Pěstování kontryhelu Kontryhel je trvalka rostoucí běžně v přírodě, lze také zakoupit sazenice. Vysaďte ji v květnu přímo na stanoviště. Rostlině vyhovuje vlhčí půda, v horkém počasí je nutné zalévat. Sběr kontryhelu K sušení sbíráme kvetoucí nať a listy. Do pokrmů dáváme čerstvé lístky. Použití v kuchyni Čerstvé mladé listy nahořklé chuti lze přidávat do..
  • Pěstování saturejky Jednoletá saturejka zahradní neklade žádné zvláštní nároky na půdu. Uspokojivě se však vyvíjí pouze v případě, že přijde do půdy 2. trati, která je značně obohacena humusem (rašelinou) a živinami. Saturejka snáší i polostinná stanoviště. Na výsluní má však podstatně vyšší obsah účinných látek. Na výslunném místě obsahuje saturejka na stejné..