Využití bazalky v kuchyni



Bazalku si můžeme poměrně snadno vypěstovat sami, i když nemáme zahrádku. Postačí truhlík nebo květináč na okně, balkoně nebo doma v bytě. Při pěstování v bytě je však potřeba zajistit dostatek světla a tepla.

Jak si vypěstovat bazalku

Pro tradiční jarní a letní pěstování bazalku vyséváme v březnu a dubnu. Pro pravidelnou celoroční sklizeň mladých listů si ji můžeme vysévat prakticky celoročně. Pro tento účel vyséváme přímo do květináče o průměru 10 až 14 cm bez přepichování. Vyséváme do vlhkého zahradnického substrátu přibližně 5 až 8 semen na květináč do hloubky 0,5 až 1 cm. Po vzejití vybereme nejsilnější rostlinky (v květináči o průměru 10 cm ponecháme 3 rostliny).

Nejcennější částí rostliny jsou mladé listy. V průběhu léta bazalka vytváří květy, které pravidelně zaštipujeme. Podpoříme tím větvení rostliny a další růst nových listů.

Využití bazalky v kuchyni

Využití bazalky v kuchyni

Bazalka v kuchyni

Bazalka má v kuchyni mnohostranné využití. Obvykle se používají jen lístku, které můžeme nasekat, rozdrtit, natrhat nebo nechat celé. Bazalka je oblíbenou surovinou při přípravě jídla zejména v zemích jižní Evropy. Neodmyslitelně patří do pesta, pizzy a omáček na těstoviny. Čerstvou bazalku můžeme přidat do řady pokrmů: k rajčatům, k mozzarele, do bylinkového másla, do omáček, salátů, k rybám a dalším druhům masa.

Do salátů přidáváme bazalku až těsně před servírováním. Čerstvé lístky vypadají lépe a jsou i chutnější.





  • Druhy bezu Bez černý (Sambucus nigra) Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni. Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí..
  • Pěstování lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je mnohostranně použitelná jako koření, a zaslouží si proto více pozornosti. Pěstuje se převážně jako okrasná květina. Právě u lichořeřišnice se však dá dobře spojit příjemné s užitečným. Vysadíte-li si ji jako ozdobu balkonu nebo aby porůstala zahradní plot, dodá vám navíc dostatečné množství koření pro domácnost. Jako koření..
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana) Majoránce zahradní se daří nejlépe na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a na výslunných stanovištích. Tipy pro pěstování majoránky Čerstvý chlévský hnůj majoránka nesnáší, proto ji pěstujeme až ve 2. trati. Na jílovitých půdách v deštivém létě majoránka většinou zajde. Na zastíněných stanovištích ztrácí hodně ze svých aromatických látek. Majoránka je..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...