Rebarbora nebo také reveň



Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry.

Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co nejdříve vyřízneme, protože oslabují rostlinu.

Rebarbora nejlépe roste na vlhkých, hlubokých půdách. Nevadí jí ani vláha v zimě, netrpí vyhníváním. V místech, kde má dobré podmínky se rychle rozrůstá.

Rebarbora nebo také reveň

Rebarbora nebo také reveň

Rebarboru pěstujeme pro její dužnaté řapíky, které bývají dlouhé 40 až 50 cm a široké asi 3 až 5 cm. Sklízíme je nejčastěji na jaře od května do konce června. Během léta se v řapících zvyšuje obsah kyseliny šťavelové a řapíky jsou tuhé.

Řapíky rebarbory mají různou barvu, nejčastěji se pěstují ty, které jsou červené. Listy z rostliny nestříháme ani neřežeme, ale vylamujeme.

Vysazování rebarbory

Rebarboru množíme buď dělením matečných rostlin nebo ze semen. Listy sklízíme až druhým rokem.

Rebarbora v kuchyni

Kvůli obsahu kyseliny šťavelové není rebarbora vhodná pro lidi, kteří trpí na ledvinové nebo žlučové kameny, také není vhodná pro nemocné revmatismem. Konzumuje se pouze tepelně upravená, slupku musíme sloupnut.






  • Bazalka (Ocimum basilicum) Pěstování bazalky Bazalka se předpěstovává v teplém skleníku, proto je lepší si zakoupit již vypěstované sazenice. Ven je vysadíme po ledových mužích. Tato bylinka potřebuje hodně živin a vláhu. Sběr bazalky Průběžně sbíráme čerstvé listy. Sušená bazalka velmi rychle ztrácí aroma. Použití v kuchyni Tato jednička mezi kuchyňskými bylinkami ochutí saláty, masa,..
  • Pěstování majoránky (Majorana hortensis) Majoránka se pěstuje jako letnička. Vyséváme ji od března doma do truhlíku, v květnu ji přesadíme na záhon. V zahradních centrech můžeme koupit i sazenice. Majoránce vyhovuje slunné místo a vápenatá půda.   Jak vysévat majoránku Majoránka je bylinka s dlouhou vegetační dobou, proto je nutné ji vysévat již na přelomu února a..
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana) Majoránce zahradní se daří nejlépe na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a na výslunných stanovištích. Tipy pro pěstování majoránky Čerstvý chlévský hnůj majoránka nesnáší, proto ji pěstujeme až ve 2. trati. Na jílovitých půdách v deštivém létě majoránka většinou zajde. Na zastíněných stanovištích ztrácí hodně ze svých aromatických látek. Majoránka je..
  • Majoránka na zahradě Pěstování majoránky Bez majoránky si nelze představit správnou bramboračku nebo bramboráky. Pěstujeme ji ze semen v truhlíku nebo na záhoně. Vyžaduje slunné stanoviště. Použití majoránky Nálev z majoránky utišuje bolení hlavy, uklidňuje nervy a působí proti plynatosti. Podobné články: Petrželka (Petroselinum crispum) Pěstujeme štěrbák Pažitka Bylinky a babské rady Které druhy zeleniny..