Rebarbora nebo také reveňRebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry.

Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co nejdříve vyřízneme, protože oslabují rostlinu.

Rebarbora nejlépe roste na vlhkých, hlubokých půdách. Nevadí jí ani vláha v zimě, netrpí vyhníváním. V místech, kde má dobré podmínky se rychle rozrůstá.

Rebarbora nebo také reveň

Rebarbora nebo také reveň

Rebarboru pěstujeme pro její dužnaté řapíky, které bývají dlouhé 40 až 50 cm a široké asi 3 až 5 cm. Sklízíme je nejčastěji na jaře od května do konce června. Během léta se v řapících zvyšuje obsah kyseliny šťavelové a řapíky jsou tuhé.

Řapíky rebarbory mají různou barvu, nejčastěji se pěstují ty, které jsou červené. Listy z rostliny nestříháme ani neřežeme, ale vylamujeme.

Vysazování rebarbory

Rebarboru množíme buď dělením matečných rostlin nebo ze semen. Listy sklízíme až druhým rokem.

Rebarbora v kuchyni

Kvůli obsahu kyseliny šťavelové není rebarbora vhodná pro lidi, kteří trpí na ledvinové nebo žlučové kameny, také není vhodná pro nemocné revmatismem. Konzumuje se pouze tepelně upravená, slupku musíme sloupnut.


  • TOP bylinky pro pěstování na zahrádce Bylinky na zahradě Z vlastní zahrady si můžeme zajistit bylinky jako koření nebo na čaje k běžnému pití, ale také k léčbě. Bylinky jsou rostliny, které mimo užitku v kuchyni jsou často i potěšením pro oko. Navíc jsou většinou medonosné a tak jejich pěstováním posloužíme včelám, čmelákům a jinému hmyzu. Zahrada nabízí nespočet možností,..
  • Saturejka (Satureja hortensis) Pěstování saturejky V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská. Sběr saturejky Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu. Použití v kuchyni Saturejka se dává do..
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana) Majoránce zahradní se daří nejlépe na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a na výslunných stanovištích. Tipy pro pěstování majoránky Čerstvý chlévský hnůj majoránka nesnáší, proto ji pěstujeme až ve 2. trati. Na jílovitých půdách v deštivém létě majoránka většinou zajde. Na zastíněných stanovištích ztrácí hodně ze svých aromatických látek. Majoránka je..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..