Hniloba u révy vinné
Octová hniloba
Octová hniloba se během zrání hroznů vinné révy objevuje téměř u všech révových keřů. Ať už jsou pěstovány ve velkém nebo v malém na našich zahradách. Přímá ochrana před touto hnilobou neexistuje.
Původcem octové hniloby jsou mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují na hroznech. Jak poznáme napadení touto chorobou? U bílých odrůd jsou napadené plody zbarvené do hnědé barvy. U odrůd s červenou a modrou slupkou je tato identifikace ztížená, proto dochází ke splynutí napadených plodů se zdravými. Hniloba se pak postupně rozšiřuje i na zdravé plody.
Jaká je prevence před octovou hnilobou
Základem prevence je důsledné odstraňování popraskaných plodů, které se mohou stát zdrojem hniloby. Keře bychom měly udržovat nezahuštěné, vzdušné a odstraňovat zálistky. Okolí keřů udržujeme nepřemokřené, spíš sušší, protože díky vlhkosti dochází k šíření této choroby.
- Jak poznat vrtalky a květilky? Napadení vrtalkou Příznakem napadení rostlin vrtalkou jsou vyžrané klikaté cestičky v listech, které jsou nejdříve bílé a později zhnědnou. Jde o častý jev zejména u chryzantém. Larvy různých vrtalek škodí i v listech např. kosatců. Napadení květilkou Podobné poškození vytvářejí i larvy květilky, které tvoří puchýře na listech různých rostlin a někdy..
- Máta a její škůdci Škůdce máty – mandelinka mátová Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně. Ochrana proti mandelince mátové Likvidujeme ručním sběrem. U léčivých rostlin se chemická ochrana nepoužívá. Podobné články: Choroby vinné..
- Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Choroby vinné révy v průběhu roku Ořechy – choroby..
- Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..