Hrách setý, pěstování, druhy hrachuHrách setý patří k rostlinám, které žijí v symbióze s hlízkovými bakteriemi, hromadícími v půdě dusík. Bakterie žijí v kořenových hlízkách a mají schopnost biologicky vázat vzdušný dusík. Po tom, co odumřou, může hrách využít dusík.

Hrách nesnáší půdu čerstvě vyhnojenou chlévským hnojem, patří tedy do 2. tratě. Hrách neklade zvláštní nároky na předplodinu, sám sebe však jako předplodinu nesnáší a neměl by se pěstovat ani po žádných jiných luskovinách.

Druhy setého hrachu

Z odrůd hrachu setého rozlišujeme hrách k vylupování (polní), dřeňový a cukroví.

Pěstování hrachu

Pěstování hrachu

Dřeňový hrách má svrasklá semena a je chuťově lahodnější než polní hrách. Jeho suchá semena se nedají dobře využít pro kuchyňské účely, protože při vaření zůstávají tvrdá.

Polní hrách má kulatá a hladká semena a má význam zejména pro velkoplošné výsevy.

U cukrového hrachu chybí na vnitřní straně lusků pergamenová blanka, takže se mohou používat nejen zelená semena, ale i lusky.

V jaké půdě pěstovat hrách

Hrách není příliš náročný na půdu, stačí, když je dobře zpracovaná a bohatá na humus. Pro rané výsevy jsou vhodnější lehčí půdy než těžké, protože se rychleji zahřívají. Tím se urychlí i vzcházení osiva a další výdoj rostlin, rovněž sklizeň nastane dříve. Půdní reakce by měla být neutrální s pH 6, proto mají velký význam včasné rozbory půdy.

Je mráz pro hrách škodlivý?

Hrách setý polní ve stadiu mladých rostlin snese beze škody slabší mrazíky, dřeňový hrách nikoli. Z tohoto důvodu je pro březnový výsev vhodný pouze polní hrách.

Pěstování hrachu

Pěstování hrachu

Hrách rádi vyklovávají holubi

Záhony hrachu zajistíme proti vyklování, jež snadno způsobují holubi. Nejjistější je napnout nad záhony staré rybářské sítě. Nesmějí však ležet přímo na zemi, ale asi 5 až 6 cm nad ní a musí být pevně napnutá. Přitom nezapomeneme na zajištění po stranách, protože by holubi jinak vlezli pod sítě. Stejným způsobem mohou jako ochrana posloužit staré vysloužilé záclony. Smrkové chvojí nebo podobné větve jsou účinné, jsou-li jimi záhony zcela zakryty. Ještě výhodnější je použít netkanou textilii.


  • Jak uchovat úrodu? Jak úrodu nejlépe uschovat, uskladnit a zhodnotit? Zde je několik osvědčených tipů na odvlhčení sklepa nebo naopak udělání správného vlhkého klima v příliš suchém sklepu. Správná vlhkost skladovací místnosti nám umožní dlouhé uskladnění zeleniny a ovoce. Odvlhčení sklepa Máme-li k dispozici skladovací prostory příliš vlhké a potřebujeme-li je vysušit, můžeme v nich..
  • Co s hořkou okurkou? Hořké okurky, jak se zbavit hořkosti Často bývají okurky hořké jen u stopky. Jestliže takovou okurku máme, loupeme ji opačným směrem, tj. od špičky ke stopce. Tak totiž nerozneseme hořké látky. Jestliže i potom zůstala okurka hořká, zkusíme okurku osušit a vetřít do ní sůl. Po chvíli sůl omyjeme. Sůl..
  • Kam postavit skleník? Jak orientovat skleník na zahradě Orientace osy skleníku v našich zeměpisných podmínkách je ideální východ – západ. Odborníci uvádějí, že rovná stěna takto odráží část slunečních paprsků zpět do prostoru. Sklon skleníku by měl být asi 30 stupňů, základ má být tedy oproti sedlu širší asi o 60 cm. Umístění skleníku..
  • Léto na zahradě – červenec Začínáme sušit rozkvetlé květiny do zimních vazeb. Květy sušíme zavěšené stonky nahoru ve stínu a mírném průvanu. Mezi vhodné květiny na sušení patří: okrasné bodláky, slaměnky, šatery. Ovoce a zelenina v červenci V červenci začínáme sklízet drobné ovoce a peckoviny. Dbáme na to, abychom při sklizni stromy a keře nepoškodili. Rybíz..