Příprava zeleninové zahrady na zimu



Úklid zeleninové zahrady

Na záhonech necháváme jen růžičkovou a kadeřavou kapustu, zimní pór, kozlíček-polníček, kořeny černého kořenu, pastináku, případně kořeny petržele a mangoldu. Proti mrazu je přikryjeme listím a chvojím. Ostatní na podzim sklizenou zeleninu, uloženou ve sklepě nebo v zazimovací jámě, kontrolujeme, zda se nekazí a běžně ji konzumujeme.

Zbytky zeleniny zkompostujeme s listím a ostatními rostlinnými odpady.

Vylepšování vyčerpané půdy

V tomto období můžeme vylepšovat méně úrodné a vyčerpané půdy. Pokud jsou těžké, jílovité, a proto málo vzdušné a pro vodu špatně propustné, přidáme do nich při rytí na každý čtvereční metr kbelík písku nebo silně písčité zeminy. Pomáhá i popel ze dřeva, nesmí ho však být příliš. Při rytí promísíme do celé vrstvy země. Můžeme použít také slamnatý, zejména koňský hnůj nebo lehký kompost.

Písčité půdy jsou naopak příliš vzdušné a pro vodu nadměrně propustné, a proto do nich přidáváme zhutňující materiály – těžší zeminu, rybniční bahno předem zkompostované s vápnem, těžší hlinitější kompost, rašelinný substrát, atd.

Opravujeme pařeniště, čistíme nářadí

V zimním období opravujeme a natíráme pařeništní rámy a okna, která uklidíme pod přístřešek, aby netrpěla zimní vlhkostí. Podle potřeby také opravujeme skleník nebo fóliovník. Očistíme a nakonzervujeme zahradní nářadí a uložíme je na suchém místě.

Zimní úklid na zahradě

Zimní úklid na zahradě






  • Jaké práce je možné dělat na zahradě, když prší nebo je mokro Pokud máte zahradu, určitě víte, že počasí není vždy příznivé pro práci venku. Deštivé dny a mokré podmínky mohou bránit v péči o zahradu, ale to neznamená, že se tam nedá nic dělat. V tomto článku vám nabídneme několik tipů, jak můžete využít deštivé dny nebo vlhké podmínky pro práci..
  • Pěstování keříčkových fazolí Keříčkové fazole Od poloviny května a v červnu postupně vysejeme na dvakrát keříčkové fazole. Budeme je tak sklízet postupně. Dáváme přednost odrůdám s krátkou dobou vývoje. Keříčkové fazole, které jsme vyseli v květnu, přihnojíme začátkem června dusíkatým hnojivem. Hnojivovou zálivku lijeme mezi řádky, abychom nepopálily listy rostlin. Rostliny nakonec ještě opláchneme sprchou čisté..
  • Sklízení a skladování mrkve Co potřebuje mrkev Mrkev sklízíme co možná nejpozději, protože až do pozdního podzimu stále dorůstá a snese i slabé mrazíky. Ze země ji vyrýváme pomocí rýče. Uskladnění mrkve Než mrkve uložíme do sklepa, odřežeme nať. Před uložením necháme kořeny několik dnů oschnout na volném místě chráněném před vlhkem. Mrkev ukládáme..
  • Kozlíček polní neboli polníček Pěstování kozlíčku polníčku Kozlíček polní je označován také jako polníček. Vysévá se do řádků 12 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň vyséváme koncem července až začátkem srpna, pro zimní a předjarní sklizeň vyséváme koncem srpna nebo na začátku září. Po vzejití polníček vyjednotíme na vzdálenost 3 až..