Správné uskladnění brambor



V čem a kde skladovat brambory

Brambory by neměly být uskladněny v hromadě vyšší jak 80 cm. Větší výška totiž podporuje nežádoucí vznik hnilobných procesů. Uskladňujeme-li větší množství brambor, zhotovíme si speciální bednu, která umožní důkladné větrání (mezi laťkami bednění zachováme 0,5 cm odstup).

Skladování brambor v pytlích

Rozhodně neuchováváme brambory v pytlích nebo v uzavřených bednách! Shnilé brambory co nejdříve odstraňujeme, protože pak je dílo zkázy velmi rychlé. Dříve se v místech, v nichž byly uskladněny brambory, natíraly podlahy vápnem nebo se ukládaly nádoby s vápnem.

Jak uchovat kvalitní brambory

Uskladněné brambory si zachovají svou chuťovou kvalitu, když je přes zimu uložíme na kouscích dřevěného uhlí. Brambory by měly být uloženy asi na výšku dlaně nad uhlím. Přítomnost dřevěného uhlí také zpozdí klíčení bramborových hlíz.

Uskladnění brambor

Uskladnění brambor

Sladké brambory

Jestliže uskladněné brambory zesládnou, nemusíme je hned vyhazovat. Jednoduchá záchranná akce tkví ve zpětné přeměně cukru na původní škrob. Jak postupovat?

Před plánovaným použitím brambory umístíme na jeden až dva dny do teplé místnosti. Pak je oloupané necháme chvíli odpočinout ve vodě, potom vodu slijeme, brambory zalijeme teplou vodou a přivedeme k varu.





  • Vertikální zahrady pro malé prostory Vertikální zahrady jsou skvělým řešením pro malé prostory, kde není dostatek plochy pro tradiční zahradničení. Tyto zahrady využívají vertikální prostor a umožňují růst rostlin v různých úrovních. Jak vytvořit vertikální zahradu Jednoduchým způsobem, jak vytvořit vertikální zahradu, je použití závěsných květinových košů nebo zeď z květinových boxů. Tyto koše a..
  • Slovníček substrátů aneb co je co? Bentonit Bentonit – šedá jílovitá hmota, v níž převládá jílový materiál montmorillonit, který má velkou schopnost na svém povrchu poutat hodně živin a vody. Bylo zjištěno, že už 200 g bentonitu na 1 m2 výrazně zlepšuje vlastnosti písčitých půd. Přidává se také do substrátů a je vhodný také k podestýlce koček. Guáno..
  • Zahradní nůžky Zahradní nůžky potřebujeme jak v okrasné zahradě, tak užitkové. Používají se v ovocných sadech, u zeleniny, bylinek, květin, stříhání keřů, atd. Ostří u zahradních nůžek Ostří zahradních nůžek musí být vyrobeno z nejlepší oceli, aby se netupilo a bylo stále velmi ostré. Nůžky nesmí vytvářet zhmožděné rány, ale čistý ostrý řez. Nezáleží přitom..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..