Jak pěstovat kejklířkuPěstování kejklířky

Kejklířky pěstované ze semen lze vysazovat jak do záhonů, tak za okno. Potřebují dostatečnou zálivku a půdu, která drží vláhu.

Venku se nejčastěji pěstuje vytrvalá Mimulus luteus, ve skleníku pak Mimulus Aurantiacus. Prvně jmenovaná se snadno množí. Nové výhony přiléhají k zemi, brzy zakoření a dají se oddělit. Kejklířce nesvědčí přímé slunce, je vhodnou skalničkou do vlhčích míst, letničkou za okno, na východ i západ. Díky snadnému rozrůstání vytváří brzy velké trsy, které vypadají atraktivně. I listy jsou zajímavě zubaté.

Mimulus Aurantiacus roste ochotně i na slunci, má nepevné, dolů se klonící výhony. Květy jsou přes 3 cm dlouhé, oranžové a vždy zaujmou. Listy této kejklířky jsou tmavě zelené, kopinaté, jemně pilovité. Rostlina se množí řízkováním v zimě, ve skleníku. Aby dobře vypadala (větvila se), musí se po zakořenění a přesazení zaštípnout. Hezké jsou rostliny dvouleté a starší.

Pěstování kejklířky

Pěstování kejklířky

Přezimování kejklířky

Kejklířky zimují na chodbě, ve skleníku, v teplotě 10 až 15 °C. Nově vyrůstající výhony zakořeňují snadno, pokud nezdřevnatí. Rostliny potřebují dostatek vláhy a péče, obdobně jako petúnie. Nehnojené zastaví růst, kvetou velmi omezeně. Hodí se do společenství rostlin přikrývajících půdu v truhlících.

Škůdci kejklířky

Kejklířky nelákají škůdce, výjimečně se na nich usídlí molice. Zbavíme se jich použitím chemického postřiku na savé škůdce.


  • Proč se mají odstraňovat odkvetlé květy? Odstraňování odkvetlých květů Odstraňování odkvetlých květů je prospěšné z několika důvodů – rostliny stále dobře vypadají, prodlužuje se období kvetení a v několika málo případech se podporuje druhá vlna kvetení později v růstové sezóně. Při vyštipování odkvetlých květů dáváme pozor, abychom nevytrhávali stonky a zbytečně rostlinu nezbavovali květů Proč odstraňovat odkvetlé květy U..
  • Hledík (Antirrhinum) – vysévání a pěstování Hledík patří k letničkám, které nesmí chybět na žádné zahrádce, terase nebo balkóně. Pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Hledíky najdou uplatnění jako obruby záhonů nebo je můžeme vysazovat do nádob. Vysévání hledíků Hledíky vyséváme každý rok v únoru nebo březnu. Drobná černá semena nezasypáváme substrátem, necháme volně několik dní pod mikrotenovou..
  • Jak pěstovat muškáty Pěstování muškátů Muškáty nebo také pelargonie jsou nejoblíbenější balkonové květiny. Mají dlouhou dobu kvetení a poměrně snadno se pěstují. Chorobami a škůdci trpí velmi málo. Muškátům se nejlépe daří na jižní, východní nebo západní straně. Lze je pěstovat také na oknech, která jsou otočená na sever – netrpí zde slunečním..
  • Jak přezimovat balkonové květiny Přezimování balkonových květin U rostlin, které chceme přezimovat, pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, sviluškami nebo molicemi. Také dáváme pozor na některé choroby, např. plísně nebo padlí. Pelargonie přestaneme koncem srpna přihnojovat dusíkatými hnojivy. Během září omezíme zálivku. Tím docílíme dozrání rostlin, které pak lépe přezimují. Pokud nemáme vhodné prostory..