Jak pěstovat kejklířku



Pěstování kejklířky

Kejklířky pěstované ze semen lze vysazovat jak do záhonů, tak za okno. Potřebují dostatečnou zálivku a půdu, která drží vláhu.

Venku se nejčastěji pěstuje vytrvalá Mimulus luteus, ve skleníku pak Mimulus Aurantiacus. Prvně jmenovaná se snadno množí. Nové výhony přiléhají k zemi, brzy zakoření a dají se oddělit. Kejklířce nesvědčí přímé slunce, je vhodnou skalničkou do vlhčích míst, letničkou za okno, na východ i západ. Díky snadnému rozrůstání vytváří brzy velké trsy, které vypadají atraktivně. I listy jsou zajímavě zubaté.

Mimulus Aurantiacus roste ochotně i na slunci, má nepevné, dolů se klonící výhony. Květy jsou přes 3 cm dlouhé, oranžové a vždy zaujmou. Listy této kejklířky jsou tmavě zelené, kopinaté, jemně pilovité. Rostlina se množí řízkováním v zimě, ve skleníku. Aby dobře vypadala (větvila se), musí se po zakořenění a přesazení zaštípnout. Hezké jsou rostliny dvouleté a starší.

Pěstování kejklířky

Pěstování kejklířky

Přezimování kejklířky

Kejklířky zimují na chodbě, ve skleníku, v teplotě 10 až 15 °C. Nově vyrůstající výhony zakořeňují snadno, pokud nezdřevnatí. Rostliny potřebují dostatek vláhy a péče, obdobně jako petúnie. Nehnojené zastaví růst, kvetou velmi omezeně. Hodí se do společenství rostlin přikrývajících půdu v truhlících.

Škůdci kejklířky

Kejklířky nelákají škůdce, výjimečně se na nich usídlí molice. Zbavíme se jich použitím chemického postřiku na savé škůdce.






  • Jak pěstovat macešky Maceška je v dnešní době oblíbenou květinou, se kterou se můžeme setkat již s prvními jarními paprsky. Existuje velké množství druhů a velkými nebo naopak malými květy a bohatou násadou. Barevnost macešek je nekonečná, nejčastěji jsou vidět v odstínech žluté a modré barvy. Macešky vysazujeme na záhony nebo do květináčů a misek. Můžeme..
  • Pěstování begónií Zalévání begónií Kořenový bal u begónií nesmí nikdy vyschnout! Rostlina by také neměla stát ve vodě. Zaléváme dostatečně, ale až v okamžiku, kdy povrch půdy začíná vysychat. K zalévání používáme vždy měkkou, vlažnou vodu. Begónie nesnášejí vápník. Při vysoké vzdušné vlhkosti může být begónie napadena padlím. Kvetení begónií Aby begónie..
  • Jak pěstovat petúnie Pěstování petúnií Petúnie pěstujeme ze semen nebo si zakoupíme sazenice. Petúnie mají semínka drobnější než mák. Semena vyséváme v první polovině února. Povrch substrátu mírně urovnáme a semena do něho mírně vtlačíme a již nezasypáváme. Semena petúnií nesmí zaschnout, substrát udržujeme stále mírně vlhký. Optimální teplota pro klíčení je kolem 20°C...
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..