Jak sklízet jahody?



Jahody jsou první plody, které dozrávají po zimním období. Plody jahod obsahují množství vitamínů skupiny B2, ale především vitamín C. Navíc obsahují značné množství organických kyseliny kyseliny citronové, jablečné, vinné.

Jak správně sklízet jahody

Pravidelně, cca dvakrát až třikrát týdně sklízíme dobře vybarvené, ale ještě pevné plody. Trháme je opatrně s malou stopkou, nejlépe do mělkých košíků nebo papírových či plastových krabiček, aby se nepomačkaly. Současně sbíráme do zvláštní nádoby poškození a hnijící plody, které pak likvidujeme. Sklizené jahody uložíme do chladna, a co nejdříve je konzumujeme nebo zpracováváme.

Jak na pěstování jahod

Jak na pěstování jahod

Co s jahodníkem po sklizni

U jednou plodících odrůd odebereme a na nový záhon vysadíme dobře vyvinuté, nejlépe hrnkované sazenice. Porost pěstovaný jen na jednu sklizeň zrušíme a záhon využijeme pro pěstování pozdních zelenin (ředkev, ředkvička, salát, pekingské zelí, atd.) nebo rostlin na zelené hnojení.

Porost jahod ponechaný pro sklizeň v dalším roce pohnojíme cereritem, zavlažíme a okopeme. Osvědčuje e rostliny co nejdříve po sklizni asi 5 cm nad srdéčkovými listy ostříhat, aby rostliny zregenerovaly a vytvořily nové listy.

Sazenice pro novou výsadbu odebíráme z trsů, které byly nejúrodnější.






  • Jak pěstovat borůvky na zahradě a balkóně Borůvky patří mezi naše top ovoce, které je nenáročné na pěstování, a navíc je velmi zdravé. Jsou velkou zásobárnou vitamínů a minerálů. Jaký druh borůvky zasadit na zahradu nebo do velkého květináče na balkón? Zde jsou tři druhy, které je možné pěstovat i na malé zahradě: Borůvka chocholičnatá, známá též..
  • Rozdíl mezi slívou, rynglí a mirabelkou Mimo pravých švestek se na zahradách můžeme setkat také s dalšími modrými plody – slívou, rynglí a mirabelkou. Porovnání slívy, ryngle a mirabelky Nároky na stanoviště se neliší od švestek a pološvestek. Ryngle mají poněkud větší bujný vzrůst a sklon vyholování větví – kladou větší nároky na udržovací řez. Slíva –..
  • Rakytník řešetlákovitý Pěstování rakytníku Rakytník řešetlákovitý má žluté až oranžové pecičky, které se u nás pěstují především k okrasným účelům. Šťáva z čerstvých plodů, které se sklízejí od poloviny srpna do poloviny září, obsahuje mnoho vitamínu C a odstraňuje únavu. Z plodů rakytníku lze vyrábět také kompot nebo sirup. Největším problémem při sklizni je značná..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..