Rozdíl mezi slívou, rynglí a mirabelkouMimo pravých švestek se na zahradách můžeme setkat také s dalšími modrými plody – slívou, rynglí a mirabelkou.

Porovnání slívy, ryngle a mirabelky

Nároky na stanoviště se neliší od švestek a pološvestek. Ryngle mají poněkud větší bujný vzrůst a sklon vyholování větví – kladou větší nároky na udržovací řez.

Švestky

Švestky

Slíva – plody jsou kulovité, někdy podlouhlé. Dužnina je měkké konzistence, většinou nakyslá a vrostlá na pecku (špatně se od pecky odděluje). Vzrůst stromů je nízký až kompaktní. Květy jsou menší, bílé.

Ryngle – plody jsou buď kulovité nebo vejčité. Dužnina plodu nezůstává u pecky, je sladká, aromatická, většinou tuhé konzistence. Stromy jsou většího vzrůstu, s velkými zaoblenými listy a většími bílými květy.

Mirabelky – plody jsou malé, kulovité, dužnina sladká a jdoucí od pecky. Stromy jsou většinou slabšího vzrůstu, květy menší, bílé.


  • Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
  • Jak sklízet jahody? Jahody jsou první plody, které dozrávají po zimním období. Plody jahod obsahují množství vitamínů skupiny B2, ale především vitamín C. Navíc obsahují značné množství organických kyseliny kyseliny citronové, jablečné, vinné. Jak správně sklízet jahody Pravidelně, cca dvakrát až třikrát týdně sklízíme dobře vybarvené, ale ještě pevné plody. Trháme je opatrně..
  • Rakytník řešetlákovitý Pěstování rakytníku Rakytník řešetlákovitý má žluté až oranžové pecičky, které se u nás pěstují především k okrasným účelům. Šťáva z čerstvých plodů, které se sklízejí od poloviny srpna do poloviny září, obsahuje mnoho vitamínu C a odstraňuje únavu. Z plodů rakytníku lze vyrábět také kompot nebo sirup. Největším problémem při sklizni je značná..
  • Strupovitost jádrovin – nemoc ovocných dřevin Strupovitost jádrovin se projevuje hnědočernými skvrnami na listech a plodech, případně i trhlinami a deformacemi. Účinná prevence proti strupovitosti: Pěstování odrůd rezistentních proti této chorobě. Řezem udržovat korunu stromu světlé a vzdušné, aby po dešti rychleji osychala. Týden před podzimním opadem listí se doporučuje postříkat koruny stromů 5 až 7%..