Rozdíl mezi slívou, rynglí a mirabelkou



Mimo pravých švestek se na zahradách můžeme setkat také s dalšími modrými plody – slívou, rynglí a mirabelkou.

Porovnání slívy, ryngle a mirabelky

Nároky na stanoviště se neliší od švestek a pološvestek. Ryngle mají poněkud větší bujný vzrůst a sklon vyholování větví – kladou větší nároky na udržovací řez.

Švestky

Švestky

Slíva – plody jsou kulovité, někdy podlouhlé. Dužnina je měkké konzistence, většinou nakyslá a vrostlá na pecku (špatně se od pecky odděluje). Vzrůst stromů je nízký až kompaktní. Květy jsou menší, bílé.

Ryngle – plody jsou buď kulovité nebo vejčité. Dužnina plodu nezůstává u pecky, je sladká, aromatická, většinou tuhé konzistence. Stromy jsou většího vzrůstu, s velkými zaoblenými listy a většími bílými květy.

Mirabelky – plody jsou malé, kulovité, dužnina sladká a jdoucí od pecky. Stromy jsou většinou slabšího vzrůstu, květy menší, bílé.





  • Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
  • Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..
  • Léto na zahradě – červenec Začínáme sušit rozkvetlé květiny do zimních vazeb. Květy sušíme zavěšené stonky nahoru ve stínu a mírném průvanu. Mezi vhodné květiny na sušení patří: okrasné bodláky, slaměnky, šatery. Ovoce a zelenina v červenci V červenci začínáme sklízet drobné ovoce a peckoviny. Dbáme na to, abychom při sklizni stromy a keře nepoškodili. Rybíz..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..