Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště?



Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší plochu.

Množení vřesu – vřes množíme letními řízky, které zapichujeme do substrátu z rašeliny a písku. Řízky zakryjeme fólií.

Rojovník bahenní (Ledum palustre) dorůstá do výšky asi jednoho metru. Kvete drobnými bílými květy v koncových květenstvích.

Kyhanka (Andromeda) kvete v květnu a červnu světle růžovými květy.

Brusnice (Vaccinium) – patří mezi ně brusinka, borůvka, klikva.

Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) roste ve formě poléhavého keříku, který kvete bílovorůžovými kvítky. Po odkvětu vytváří červené bobule.

Libavka (Gaultheria) pochází ze Severní Ameriky, vyhovují jí sušší stanoviště. Na zimu přikrýváme chvojím. Vytváří červené plody, které jsou jedlé. Libavku můžeme použít také jako půdopokryvnou rostlinu.

Mamota (Kalmia) dorůstá do výšky jednoho metru. Má výrazné dekorativní květy. Pěstuje se v kyselých humózních půdách, v polostínu nebo při dostatečném přísunu vláhy i na slunci.

Pieris japonský (Pieris japonica) je často pěstovaný stálezelený keř japonského původu, který dorůstá do výšky dvou metrů. V dubnu a květnu rozkvétá smetanovými květy uspořádanými v koncových latách.

Kamčatská borůvka, pěstování

Kamčatská borůvka, pěstování






  • Jak zmladit živý plot Ke zmlazení živého plotu přistupujeme ve chvíli, kdy dojde k jeho bujnému růstu, nebo když nebyl několik let udržován. Zmlazení spočívá v hlubokém řezu, který ovšem zvládnou jen některé rostliny. U ostatních je lepší výměna za nové. Výrazný zmlazovací řez je u živého plotu dlouhou dobu znát, dojde ke snížení výšky. U..
  • Stálezelené listnaté dřeviny do stínu Pěnišníky neboli rododendrony Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..