Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Javor dlanitolistý patří mezi stromy, které mohou dorůstat do výšky až 6 metrů a je tak vhodný jako solitéra do okrasných zahrad a parků. Můžeme jej pěstovat jako strom nebo keř. Svým vzrůstem je optimální i do menších zahrad.

Javor dlanitolistý kvete od května do června nachově červenými květy v hroznech, ze kterých se vytvářejí červené, okřídlené dvojnažky. Listy jsou podle odrůdy žluté, zelené až tmavočervené. Podzimní zbarvení je různě barevné (podle odrůdy).

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Jak pěstovat javor dlanitolistý

Půda by měla být propustná, slabě kyselá, lehce vlhká. Stanoviště je vhodné v polostínu. V případě sušší půdy, je nutná zálivka.

Javor dlanitolistý působí nejlépe jako solitéra, proto je dobré věnovat dostatečný čas na výběr odrůdy a umístění. Existuje více jak 200 odrůd, které jsou rozdílné výškou, vzrůstem a zabarvením listů.

Jako podrost podsazujeme pupkovec nebo tiarelu.


  • Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Okrasný javor (Acer) Barvy zimní..