Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia)
Jeřáb ptačí je okrasný strom, který můžeme vysazovat jako solitéru do okrasných zahrad a parků. Podle odrůdy dorůstá do výšky 5 až 15 metrů. Mimo stromů lze jeřáb ptačí pěstovat také jako keř.
Květy jeřábu ptačího jsou bílé chocholíky, které ostře kořeněně voní. Plody jsou korálkovité jeřabiny. Mimo okrasných druhů existují odrůdy s velkými plody, které se pěstují jako ovocné stromy.
Listy jsou zpeřené, na podzim mají oranžovo-červené zabarvení.

Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia)
Pěstování jeřábu ptačího
Proto tento okrasný strom vybíráme stanoviště v polostínu, dobře snáší i občasné sucho. Půda by měla být výživná, hluboká, mírně suchá. Na jaře přihnojujeme kompostem. Jeřáb ptačí není nutné stříhat ani řezat. Jako okrasné se pěstují nízké, válcovité ozdobné kultivary nebo vysoké stromy jako solitéry. Keřovité druhy vysazujeme do skupinových výsadeb a jako součást živých plotů.
- Šeřík obecný (Syringa vulgaris) Šeřík obecný je klasický kvetoucí keř, který se hojně vyskytuje v českých zahradách, předzahrádkách a parcích. Dorůstá do výšky až6 metrů a šířky až 5 metrů. Květy jsou podle odrůdy bílé, žluté, růžové, nachové, lila-červené nebo také dvoubarevné. Květy jsou plné nebo jednoduché ve vzpřímených, válcovitých latách. Listy mají široce oválný..
- Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
- Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
- Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..