Orchideje – jak pěstovat tyto nejkrásnější rostliny



Orchideje patří do čeledi vstavačovitých a jsou rozšířené téměř po celém světě. Rostou v Jižní a Střední Americe, v Indii, v Himaláji, na tichomořských ostrovech, v Africe i v Evropě. Na celém světe roste téměř 30000 druhů orchidejí, které jsou zastoupeny v 500 rodech. Nejbohatší na orchideje jsou tropické krajiny.

Orchideje v naší přírodě

Orchideje rostou i na našich stráních a loukách. Nejznámější jsou pestré vstavače, bělokvěté vemeníky nebo střevíčník pantoflíček. V mírném podnebním pásmu rostou orchideje většinou z půdy, kde jsou ukryty jejich podzemní přezimující části.

Orchideje v tropických zemích

Orchideje z tropických zeměpisných šířek žijí vysoko v korunách stromů, k nimž se přimykají spletí vzdušných kořenů. Nazývají se orchideje epifytické. Z rostlin však nečerpají živiny, neparazitují na nich. Výživu si zajišťují v tenkých mechových vrstvách na kůře, navátém prachu nebo v děšťové vodě. Vzdušné kořeny mohou přijímat vlhkost ze vzduchu.

Orchideje, pěstování

Orchideje, pěstování

 

Druhy orchidejí

U orchidejí je možné křížit nejen druhy, ale také rody. Odhaduje se, že existuje okolo 100 000 hybridů roztodivných tvarů i barev, z nichž některé se vyskytují i v přírodě.

Řada z vyšlechtěných forem orchidejí se uplatňují v obytných prostorách jako pokojové květiny. Častým rosením musíme zajistit dostatečnou vzdušnou vlhkost.

Pravidla pro pěstování orchidejí

Substrát pro orchideje má být dobře vodopropustný, aby kořeny měly vzduch a občas mohly oschnout. Místo běžné zeminy se používá směs kousků kůry, sekaných kořenů kapradin, mechů, polozetlelého bukového listí, dřevěného uhlí, korkové drti, perlitu, apod. Namíchanou směs můžeme koupit v zahradnictví.

Voda pro zalévání orchidejí by měla být cca o 2°C vyšší než teplota vzduchu. Nejlepší je zalévat dešťovou vodou nebo odstátou pitnou. Pravidelně přihnojujeme hnojivem na orchideje.

Orchideje, pěstování

Orchideje, pěstování






  • Clerodendrum thomsoniae – pokojová květina Clerodendrum thomsoniae (Klerodendron) Jako kvetoucí pokojovka výborně prospívá Clerodendrum thomsoniae (Klerodendron), která má dlouhé a slabé výhonky. Výhonky můžeme nechat volně viset, nebo je vyvázat na vzpřímenou oporu. List má výraznou žilnatinu. U mladých rostlinek stonky zaštípneme. Pěstování Clerodendrum thomsoniae Klerodendron může mít stonky až 2,5 m dlouhé, jeho popínavý růst..
  • Tvarování a řez bonsají Tvarování bonsají Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem. Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit..
  • Aby vánoční hvězda znovu vykvetla Co udělat, aby vánoční hvězda znovu vykvetla? Chceme-li vánoční hvězdu pěstovat dále, podmínkou úspěchu je svědomité zatemňování rostliny v říjnu a v listopadu. Po opadnutí listů stonky seřízneme až na 10 cm vysoké zbytky a substrát udržujeme téměř suchý. Květináč dáme na mírně teplé místo bez přímého slunečního záření. Začátkem května začneme..
  • Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..