Ošetřování popínavých růží
Jak se starat o popínavé růže?
Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům.
Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony bez postranního obrostu zkrátíme asi o 1/3, aby rozvětvily. U velkokvětých popínavých růží, které špatně tvoří obrost, se doporučuje sundat na jaře jednoleté výhony z konstrukce a položit je na zem. Až se ze všech oček vytvoří 5 až 10 cm dlouhé letorosty, opatrně výhony vyvážeme ke konstrukci.
Plané výhony u popínavých růží
Jestliže během vegetace vyrostou z podnoží plané výhony, co nejdříve je přímo u kořenů po předchozím odhrnutí země odstřihneme.
Příprava růží na zimu
Na zimu přihrnujeme ke spodní části keřů zem a vyšší části zastíníme chvojím. Když při dlouhodobých silných mrazech nechráněná část keře namrzne, seřízneme výhony až do zdravého dřeva a vypěstujeme nové keře ze zbylých oček. Koncem léta růže přihnojíme superfosfátem a síranem draselným, čímž podpoříme vyzrání výhonů, lepší odolnost vůči mrazům a dobré kvetení v příštím roce.
Růže a plaménky
Popínavé růže kvetou podle kultivarů buď jen jednou do roka v červnu až červenci, nebo kvetení koncem léta ještě jednou zopakují. Jestliže po obvodu pnoucích růží vysadíme jako jejich společníka plamének, docílíme většího estetického efektu kombinací různých barev květů a prodloužíme celkovou dobu kvetení. Z plaménků volíme zejména kultivary kvetoucí v plném létě a časně na podzim. U nich je výhodou i snadný, méně šablonovitý řez výhonů na jaře nízko nad zemí.
- Hnojení kaktusů Jak správně přihnojovat kaktusy Pro dostatek živin, a tím i pro správný růst lze kaktusy přihnojovat. Používáme hnojiva, která obsahují méně dusíku a více fosforu. Hnojíme především na jaře, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Přesazování kaktusů Kaktusy také jednou do roka přesazujeme – při tom odstraníme poškozené kořeny, případně celý..
- Krásenka zpeřená – Cosmos bipinnatus Krásenka zpeřená je letnička pocházející z Mexika. Vytváří 80 až 120 cm vysoké rozvětvené stonky, na jejichž koncích rozkvétají od července do podzimních mrazů bílé, růžové nebo červené květy, které mají až 10 cm v průměru. Listy má krásenka nitkovitě rozeklané. Jak pěstovat krásenku zpeřenou Sazenice krásenky předpěstováváme ve studeném pařeništi z výsevu..
- Jak pěstovat letničky Pěstujeme letničky Pokud jsme letničky zasadili do truhlíků, musíme je pravidelně zalévat. Zvláště v malých truhlících je zálivka nutností, protože zde květiny často trpí suchem. Květiny vysazené v samozavlažovacích truhlících mají dostatečný přísun vláhy. Péče o letničky Pravidelně hnojíme buď kapalnými hnojivy, které přidáme do zálivky nebo snadno rozpustnými hnojivy. Odstraňujeme odkvetlé..
- Sázení a hnojení balkonových květin Sázení balkonových květin Připravené sazenice květin opatrně vyklopíme z květináčů tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Sazenice sázíme řídce, protože se rozrostou a budou potřebovat dostatek prostoru pro další růst. Do jednoho truhlíku vysazujeme cca 4 až 5 květin. Sazenice sázíme o 2 až 3 cm hlouběji, protože se po první zálivce..