Ošetřování popínavých růží
Jak se starat o popínavé růže?
Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům.
Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony bez postranního obrostu zkrátíme asi o 1/3, aby rozvětvily. U velkokvětých popínavých růží, které špatně tvoří obrost, se doporučuje sundat na jaře jednoleté výhony z konstrukce a položit je na zem. Až se ze všech oček vytvoří 5 až 10 cm dlouhé letorosty, opatrně výhony vyvážeme ke konstrukci.
Plané výhony u popínavých růží
Jestliže během vegetace vyrostou z podnoží plané výhony, co nejdříve je přímo u kořenů po předchozím odhrnutí země odstřihneme.
Příprava růží na zimu
Na zimu přihrnujeme ke spodní části keřů zem a vyšší části zastíníme chvojím. Když při dlouhodobých silných mrazech nechráněná část keře namrzne, seřízneme výhony až do zdravého dřeva a vypěstujeme nové keře ze zbylých oček. Koncem léta růže přihnojíme superfosfátem a síranem draselným, čímž podpoříme vyzrání výhonů, lepší odolnost vůči mrazům a dobré kvetení v příštím roce.
Růže a plaménky
Popínavé růže kvetou podle kultivarů buď jen jednou do roka v červnu až červenci, nebo kvetení koncem léta ještě jednou zopakují. Jestliže po obvodu pnoucích růží vysadíme jako jejich společníka plamének, docílíme většího estetického efektu kombinací různých barev květů a prodloužíme celkovou dobu kvetení. Z plaménků volíme zejména kultivary kvetoucí v plném létě a časně na podzim. U nich je výhodou i snadný, méně šablonovitý řez výhonů na jaře nízko nad zemí.
- Druhy růží Záhonové keřové růže Nejčastěji se v našich zahradách pěstují záhonové růže keřové. Velkokvěté čajohybridy se pro svoje poupata ušlechtilého tvaru a často i jemnou vůní hodí zvláště k řezu do kytic. Čajohybridy se pěstují i jako stromkové růže a na záhonu je lze též kombinovat s keřovými růžemi. Záhony mnohokvětých růží jsou pro..
- Krásenka zpeřená – Cosmos bipinnatus Krásenka zpeřená je letnička pocházející z Mexika. Vytváří 80 až 120 cm vysoké rozvětvené stonky, na jejichž koncích rozkvétají od července do podzimních mrazů bílé, růžové nebo červené květy, které mají až 10 cm v průměru. Listy má krásenka nitkovitě rozeklané. Jak pěstovat krásenku zpeřenou Sazenice krásenky předpěstováváme ve studeném pařeništi z výsevu..
- Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
- Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..