Pěstování skleníkových okurekVětrání ve skleníku

Při pěstování skleníkových okurek bychom měli omezit větrání na nejmenší možnou míru.

Větráme teprve při teplotách nad 28 °C. Přitom mějte na paměti, že každé vyvětrání má za následek pokles vzdušné vlhkosti a nízká vzdušná vlhkost zase podporuje výskyt svilušek. Po vyvětrání je bezpodmínečně nutné vyrovnat ztrátu vzdušné vlhkosti mlžením.

Skleníkové okurky kladou značně vysoké nároky na půdní i vzdušnou vlhkost.

Sazenice okurek

Sazenice okurek

Potřeba vody přitom závisí na stadiu vývoje rostlin, na světelných a teplotních podmínkách. Nejvyšší potřeba vody je od května do července. Za teplého počasí jsou proto nutné denní dávky 2 až 3 litry vody na každou rostlinu. Nejlepší je zalévat v dopoledních hodinách, do večera tak mohou pokropené části rostlin oschnout. Při vysokých teplotách bychom měli kromě zalévání také mlžit, abychom docílili žádoucí vzdušnou vlhkost.

Při všech zavlažovacích opatřeních dáváme pozor, aby se dostalo co nejméně vody na kořenový krček a na listy, popřípadě aby tyto části zase rychle oschly. Předejdeme tak nebezpečnému zahnívání stonků i dalším houbovým chorobám. Voda patří ke kořenům.

Hnojení skleníkových okurek

Poprvé hnojíme skleníkové okurky nejpozději 4 týdny po výsadbě. Okurky vyžadují hodně draslíku a nesnášejí chlor. Používáme vícesložková hnojiva, bohatá na dusík.


  • Lilek – tipy a triky pro pěstování a vaření Žlutý lilek Pokud se nám lilek zbarvil do žluta, dosáhl již své plné fyziologické zralosti a není již pro přípravu jídla vhodný. Přezrálý lilek Přezrálý lilek se vyznačuje houbovitou dužinou a tvrdými semínky. Nejchutnější a nejlahodnější jsou mladé plody. Hořký lilek Před přípravou lilku se doporučuje jej osolit a nechat..
  • Sklízení a skladování mrkve Co potřebuje mrkev Mrkev sklízíme co možná nejpozději, protože až do pozdního podzimu stále dorůstá a snese i slabé mrazíky. Ze země ji vyrýváme pomocí rýče. Uskladnění mrkve Než mrkve uložíme do sklepa, odřežeme nať. Před uložením necháme kořeny několik dnů oschnout na volném místě chráněném před vlhkem. Mrkev ukládáme..
  • Pěstujeme rajčata Rajčata potřebují pro úspěšné pěstování záhon v teplé slunečné poloze, chráněné proti studeným větrům. Nejlépe tedy polohu chráněnou např. zdí nebo vyššími rostlinami. Vyžadují úrodnou, dobře propustnou a snadno záhřevnou půdu. Rajčata sázíme teprve tehdy, když nehrozí pozdní jarní mrazíky. Nejvíce se pěstují hybridní tyčková rajčata. Rajčata sázíme do sponu 50..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..