Pěstování zeleniny a rostlin, které odpuzují škůdce



V zahradničení existuje skvělý způsob, jak spojit estetiku a funkčnost – kombinováním zeleniny s rostlinami, které mají schopnost odstrašit škůdce. Tato strategie vytváří nejen poutavý krajinný design, ale také přirozenou ochranu pro vaše rostliny.

Pěstování bylinek nebo květin a zeleniny na jednom záhoně

Mnoho bylinek má výraznou vůni a silné aroma, které mohou odstrašit škůdce. Tyto bylinky mohou být skvělými společníky pro zeleninu. Zde je několik příkladů:

Máta a kapusta – máta může odstrašit mšice a brouky. Zasadit mátu kolem kapusty může pomoci ochránit ji před škůdci.

Bazalka a rajčata – bazalka má silnou vůni, která může odradit škůdce.

Bazalka

Bazalka

Levandule a brokolice – levandule má nádhernou vůni, která může odrazit mnoho škůdců. Kombinace levandule s brokolicí může pomoct ochránit brokolici před brouky a mšicemi.

Lichořeřišnice a hrášeklichořeřišnice má výrazně zbarvené květy, které mohou odstrašit škůdce.

Cibule a růže – cibule mají silnou vůni, která odstrašuje některé škůdce. Kombinace cibule s růžemi může pomoct chránit růže před roztoči a mšicemi.

Česnek a mrkev – česnek má odstrašující účinek na některé škůdce. Zasadit česnek vedle mrkve může pomoci ochránit je před škůdci.

Rozmarýn a zelenina – rozmarýn má silnou vůni, která může odrazit některé škůdce. Rostliny rozmarýnu můžete zasadit kolem zeleninových plodin pro ochranu.





  • Černucha setá a její pěstování Původ černuchy Černucha je rozšířená po celém světě a v mnoha zemích tato rostlina zdomácněla. Jedná se o jednoletou rostlinu, která běžně dorůstá do výšky kolem 30 cm. Má žlutě zbarvené kořeny. Lodyha je drsně chlupatá, jednoduchá nebo s několika přímými postranními větvemi. Květy jsou namodralé. Černucha je také méně známou léčivkou..
  • Koření v kuchyni – vanilka Vanilka pochází z Mexika, pěstuje se ve velkém v tropických zemích. Patří mezi tropické orchideje a je popínavou rostlinou. Použití vanilky Vanilková tyčinka je vlastně plodem této rostliny. Když plody dozrávají, podobají se zelené fazoli, červenozelené a nemají žádnou vůni. Lusky se sklízejí těsně před dozráním. Pak se fermentují při vhodné teplotě,..
  • Kozlík (Valeriana officinalis) Pěstování kozlíku Tato vysoká bylina roste v Evropě planě. Najdete ji na polostinném a vlhkém místě. Chcete-li ji pěstovat, připravte jí na zahradě stejné stanoviště, tj. vlhké a stinné. Kozlík se množí částí kořenů, na jaře lze i vysít. Sběr kozlíku Sbíráme od srpna do října oddenky s kořeny, opatrně je omyjeme..
  • Jak pěstovat tymián Pěstování tymiánu Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje. U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem. Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm..