Okrasné mučenky



Pěstování mučenky

Mučenka je popínavá liána, která se přichytává opory pomocí ovíjivých úponků. Úponky jsou dlouhé až 40 cm a u některých druhů i zdobné. Mučenky vytvářejí dlanitě laločnaté nebo jednoduché listy, které jsou vytrvalé.

Od jara do podzimu umístíme mučenku na plně oslněné stanoviště. Tato rostlina je původem z tropů, proto nemá ráda teploty pod 10 °C.

Velikost květináče volíme podle toho, jak velkou rostlinu chceme vypěstovat (začínáme od malých rostlin s malým květináčem). Ideální dobou pro přesazení do většího květináče je březen. Přesazujeme do kvalitního zahradního substrátu. Po přesazení mučenku seřízneme, protože květy se tvoří na jednoletých výhonech, které po řezu vyraší.

Okrasné mučenky

Okrasné mučenky

Během vegetace pravidelně přihnojujeme jednou za 14 dní. Mučenkám velmi prospívá letnění pod širým nebem. Dáváme ovšem pozor na teploty, které nesmí klesnout pod 10 °C.

Mučenku přezimujeme ve světlé bezmrazé místnosti.13

Opora pro mučenky

Opora je pro mučenky velmi důležitá. Do květináče umístíme oporu z drátu ve tvaru kruhu nebo dřevěnou konstrukci ve tvaru pyramidy. U velkých rostlin použijeme kovovou trelážní síť nebo „kari síť“.

Opadávání listů u mučenky

K opadávání listů může dojít při snížení teploty nebo při omezení zálivky. Při nedostatku světla v zimním období, je vhodné úměrně omezit zálivku, a naopak v létě zalévat více.

Množení mučenky

Mučenky můžeme množit výsevem semen nebo řízkováním, které je rychlejší a rostlina dříve kvete.





  • Přesazování pokojových rostlin Nejlepší dobou pro přesazování pokojových rostlin je březen. Kdy přesazujeme pokojové rostliny? Pokojové rostliny přesazujeme v okamžiku, kdy je květináč plný kořenů a je tak již nedostatečný. Poznáme to tak, že kořeny nadzvedávají půdu. Jak velký květináč zvolit? Při přesazování volíme květináč cca o 2 až 3 cm větší, než je..
  • Jak vypěstovat kávovník (Coffea arabica) Kávovník pochází z Etiopie, později se dostal do Jižní Ameriky, kde se dodnes produkuje nejvíce kávy. Pěstování kávovníku Kávovník můžeme v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu na okenním parapetu. K vypěstování mladé rostlinky potřebujeme čerstvá nepražená zrna, která lze zakoupit. Zrna vyklíčí při teplotě 20 °C až 25 °C, pro růst rostlinek..
  • Umístění a přihnojování bonsají Kam umístit venkovní a pokojové bonsaje Přes zimní období umisťujeme venkovní bonsaje do skleníků, pařenišť nebo světlých sklepů. Pokojovým bonsajím se daří na oknech směřujících na východ, jihovýchod nebo jih. Okna směřující na západ jsou méně vhodná – rostliny v nich trpí velkým úpalem. Nemáme-li tedy jinou možnost umístění, bonsaje musíme..
  • Échmea (Aechmea fasciata) – pěstování a péče Échmea je broméliovitá rostlina, kterou můžeme pěstovat v nádobě, přestože v přírodě roste epifytně. Zasadíme ji do lehké směsi rašeliny a listovky. Échmea patří k snadno pěstovatelným broméliím. Jak kvete Échmea Velké, tuhé, sytě zelené listy jsou pokryté voskovými šupinkami a dávají rostlině šedozelený vzhled. Ze středu růžice vyrůstá velmi atraktivní růžové květenství...