Okrasné mučenkyPěstování mučenky

Mučenka je popínavá liána, která se přichytává opory pomocí ovíjivých úponků. Úponky jsou dlouhé až 40 cm a u některých druhů i zdobné. Mučenky vytvářejí dlanitě laločnaté nebo jednoduché listy, které jsou vytrvalé.

Od jara do podzimu umístíme mučenku na plně oslněné stanoviště. Tato rostlina je původem z tropů, proto nemá ráda teploty pod 10 °C.

Velikost květináče volíme podle toho, jak velkou rostlinu chceme vypěstovat (začínáme od malých rostlin s malým květináčem). Ideální dobou pro přesazení do většího květináče je březen. Přesazujeme do kvalitního zahradního substrátu. Po přesazení mučenku seřízneme, protože květy se tvoří na jednoletých výhonech, které po řezu vyraší.

Okrasné mučenky

Okrasné mučenky

Během vegetace pravidelně přihnojujeme jednou za 14 dní. Mučenkám velmi prospívá letnění pod širým nebem. Dáváme ovšem pozor na teploty, které nesmí klesnout pod 10 °C.

Mučenku přezimujeme ve světlé bezmrazé místnosti.13

Opora pro mučenky

Opora je pro mučenky velmi důležitá. Do květináče umístíme oporu z drátu ve tvaru kruhu nebo dřevěnou konstrukci ve tvaru pyramidy. U velkých rostlin použijeme kovovou trelážní síť nebo „kari síť“.

Opadávání listů u mučenky

K opadávání listů může dojít při snížení teploty nebo při omezení zálivky. Při nedostatku světla v zimním období, je vhodné úměrně omezit zálivku, a naopak v létě zalévat více.

Množení mučenky

Mučenky můžeme množit výsevem semen nebo řízkováním, které je rychlejší a rostlina dříve kvete.


  • Tvarování a řez bonsají Tvarování bonsají Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem. Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit..
  • Broméliovité rostliny Co jsou broméliovité rostliny a jak je poznáme Broméliovité rostliny zachycují vodu listovou růžicí nebo šupinkami na listech. Jsou to zvláštní a zároveň velmi dekorativní rostliny. Kde rostou broméliovité rostliny Broméliovité rostliny rostou všude v tropech a subtropech Střední a Jižní Ameriky, zejména pak v korunách stromů v deštivých pralesích. Pro jejich dekorativní..
  • Hypoestes fyllostachia – barevná ozdoba bytu Tato pokojová květina patří mezi ozdoby interiéru, i když nekvete. Je krásná svými listy. Hypoestes fyllostachia je drobná pokojová rostlina, která pochází z Madagaskaru. Má tmavozelené listy, které jsou ještě jakoby postříkané jinou barvou. Původní druh má také skvrnité listy, ale pečlivým výběrem byly získány zvlášť pěkně vybarvené kultivary se skvrnami..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Čerň na listech Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu. Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice. Korkovitost Příznaky:..