Okrasné mučenky



Pěstování mučenky

Mučenka je popínavá liána, která se přichytává opory pomocí ovíjivých úponků. Úponky jsou dlouhé až 40 cm a u některých druhů i zdobné. Mučenky vytvářejí dlanitě laločnaté nebo jednoduché listy, které jsou vytrvalé.

Od jara do podzimu umístíme mučenku na plně oslněné stanoviště. Tato rostlina je původem z tropů, proto nemá ráda teploty pod 10 °C.

Velikost květináče volíme podle toho, jak velkou rostlinu chceme vypěstovat (začínáme od malých rostlin s malým květináčem). Ideální dobou pro přesazení do většího květináče je březen. Přesazujeme do kvalitního zahradního substrátu. Po přesazení mučenku seřízneme, protože květy se tvoří na jednoletých výhonech, které po řezu vyraší.

Okrasné mučenky

Okrasné mučenky

Během vegetace pravidelně přihnojujeme jednou za 14 dní. Mučenkám velmi prospívá letnění pod širým nebem. Dáváme ovšem pozor na teploty, které nesmí klesnout pod 10 °C.

Mučenku přezimujeme ve světlé bezmrazé místnosti.13

Opora pro mučenky

Opora je pro mučenky velmi důležitá. Do květináče umístíme oporu z drátu ve tvaru kruhu nebo dřevěnou konstrukci ve tvaru pyramidy. U velkých rostlin použijeme kovovou trelážní síť nebo „kari síť“.

Opadávání listů u mučenky

K opadávání listů může dojít při snížení teploty nebo při omezení zálivky. Při nedostatku světla v zimním období, je vhodné úměrně omezit zálivku, a naopak v létě zalévat více.

Množení mučenky

Mučenky můžeme množit výsevem semen nebo řízkováním, které je rychlejší a rostlina dříve kvete.






  • Umístění a přihnojování bonsají Kam umístit venkovní a pokojové bonsaje Přes zimní období umisťujeme venkovní bonsaje do skleníků, pařenišť nebo světlých sklepů. Pokojovým bonsajím se daří na oknech směřujících na východ, jihovýchod nebo jih. Okna směřující na západ jsou méně vhodná – rostliny v nich trpí velkým úpalem. Nemáme-li tedy jinou možnost umístění, bonsaje musíme..
  • Vrísea (Vriesea) – broméliovitá rostlina Pěstování Vrísei Vrísea je méně známá broméliovitá rostlina. Jak kvete Vrísea Z růžice listů vyrůstá atraktivně zbarvené klasovité květenství, které může mít výšku několika decimetrů. Květy mohou být žluté, červené, nachové nebo zelené. Čnějí z křiklavě červeně nebo bílé zbarvených listenů. Kvetoucí rostlina potřebuje světlé a teplé stanoviště, které je chráněné před..
  • Difenbachie (Diffenbachia) Pěstování difenbachie Velmi oblíbené rostliny z čeledi áronovitých, které se objevují v našich bytech, jsou různé kultivary difenbachií, které mají listy zelené se žlutými nebo bílými skvrnami nebo smetanově zbarvené listy se zeleným okrajem. Difenbachie se pěstuje poměrně snadno, a když doroste do velkých rozměrů, kdy se nám již nevejde..
  • Vánoční hvězda – Poinsécie Vánoční hvězda je velmi populární rostlina. Nejzajímavější nejsou její květy, ale barevné horní listy. Listy jsou nejčastěji sytě červené, ale můžou být i růžové, krémové nebo bílé. Několik tipů pro správné pěstování vánoční hvězdy: Než vánoční hvězdu koupíte, je dobré ji pořádně prohlédnout a zjistit, zda je hustě olistěná a..