Okrasné mučenky



Pěstování mučenky

Mučenka je popínavá liána, která se přichytává opory pomocí ovíjivých úponků. Úponky jsou dlouhé až 40 cm a u některých druhů i zdobné. Mučenky vytvářejí dlanitě laločnaté nebo jednoduché listy, které jsou vytrvalé.

Od jara do podzimu umístíme mučenku na plně oslněné stanoviště. Tato rostlina je původem z tropů, proto nemá ráda teploty pod 10 °C.

Velikost květináče volíme podle toho, jak velkou rostlinu chceme vypěstovat (začínáme od malých rostlin s malým květináčem). Ideální dobou pro přesazení do většího květináče je březen. Přesazujeme do kvalitního zahradního substrátu. Po přesazení mučenku seřízneme, protože květy se tvoří na jednoletých výhonech, které po řezu vyraší.

Okrasné mučenky

Okrasné mučenky

Během vegetace pravidelně přihnojujeme jednou za 14 dní. Mučenkám velmi prospívá letnění pod širým nebem. Dáváme ovšem pozor na teploty, které nesmí klesnout pod 10 °C.

Mučenku přezimujeme ve světlé bezmrazé místnosti.13

Opora pro mučenky

Opora je pro mučenky velmi důležitá. Do květináče umístíme oporu z drátu ve tvaru kruhu nebo dřevěnou konstrukci ve tvaru pyramidy. U velkých rostlin použijeme kovovou trelážní síť nebo „kari síť“.

Opadávání listů u mučenky

K opadávání listů může dojít při snížení teploty nebo při omezení zálivky. Při nedostatku světla v zimním období, je vhodné úměrně omezit zálivku, a naopak v létě zalévat více.

Množení mučenky

Mučenky můžeme množit výsevem semen nebo řízkováním, které je rychlejší a rostlina dříve kvete.






  • Bilbergie (Billbergia) – broméliovitá rostlina Pěstování Bilbergie Bilbergie patří k broméliovitým pokojovým rostlinám. Velmi zřídka se zatím u nás pěstují Bilbergie, které mají dekorativní květy, ale také velmi efektní vybarvení listenů. Květenství je převislé, vyrůstá z pevné růžice listů. Ta po odkvětu odumře, ale předtím vytvoří několik nových růžic. Podmínky pro pěstování Bilbergie Bilbergie vyžaduje světlé..
  • Échmea (Aechmea fasciata) – pěstování a péče Échmea je broméliovitá rostlina, kterou můžeme pěstovat v nádobě, přestože v přírodě roste epifytně. Zasadíme ji do lehké směsi rašeliny a listovky. Échmea patří k snadno pěstovatelným broméliím. Jak kvete Échmea Velké, tuhé, sytě zelené listy jsou pokryté voskovými šupinkami a dávají rostlině šedozelený vzhled. Ze středu růžice vyrůstá velmi atraktivní růžové květenství...
  • Difenbachie (Diffenbachia) Pěstování difenbachie Velmi oblíbené rostliny z čeledi áronovitých, které se objevují v našich bytech, jsou různé kultivary difenbachií, které mají listy zelené se žlutými nebo bílými skvrnami nebo smetanově zbarvené listy se zeleným okrajem. Difenbachie se pěstuje poměrně snadno, a když doroste do velkých rozměrů, kdy se nám již nevejde..
  • Pěstování pokojových květin v zimě Základním pravidlem při pěstování pokojových květin v bytě, vyhovět jejich potřebám. Pokud květinám podmínky v našem bytě nevyhovují, je lepší se poohlédnout po takových rostlinách, které budou u nás doma prospívat. Ne všechny pokojové květiny dobře snášejí ústřední topení – např. fuchsie, myrta, kaktusy nebo většina sukulentů. Naopak tyto podmínky vyhovují většině..