Pěstujeme štěrbák



Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín.

Jak vysadit štěrbák

Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě sucha vybíhá do květu. Ke zmírnění hořkosti a tuhosti listů se doporučuje 2 až 3 týdny před sklizní růžice svázat motouzem, aby se vybělily. Před sklizní již nezaléváme, aby nedošlo k uhnívání.

Štěrbák snese mrazy až -4°C. V chladném a temném sklepě vydrží štěrbák vyrytý i s kořeny a založený v písku až do ledna.

Štěrbák, pěstování

Štěrbák, pěstování






  • Jak připravit zahradní půdu na jaře S příchodem jara se zahrada probouzí k novému životu, a správná příprava půdy hraje klíčovou roli v úspěšném pěstování zeleniny. Přestože se na první pohled může zdát, že půdu stačí jen obdělat a začít s výsadbou, důkladná a strategická příprava vám může zajistit bohatou a zdravou úrodu. Důležité kroky pro..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ZÁŘÍ Zelenina na zahradě v září V září sklízíme seschlé fazolové lusky, fazolky vyloupeme a ještě dosušíme. Hlávkový salát, který koncem září ještě není vhodný ke sklizni, přikryjeme fólií nebo pařeništními okny. Ozimý hlávkový salát vyséváme do volné půdy v první polovině září. Je vhodný do lehkých půd, které nejsou přemokřené. Před prvními mrazíky..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 3. týden Příprava na jaro Připravíme si rašelinu, kterou budeme potřebovat během roku. Rašelina je potřeba jako prostředek pro zlepšování půdy téměř v každé roční době. Obohacuje totiž všechny půdy o humus. Lednové rytí středně těžkých půd můžeme realizovat pro přípravu na vysazování dřevin nebo bylinných trvalek. U velmi těžkých půd ryjeme velmi..
  • Pěstování ve fóliovníku Co pěstovat ve fóliovníku? Fóliovník poslouží již v březnu k rychlení salátů, cibule, ředkviček a brukví. V polovině května v něm můžeme pěstovat rajčata, papriky a okurky. Ve fóliovníku se za slunečného dne rostliny rychle zahřívají, v noci se pak ochlazují. Proto jsou vyšší nároky na zálivku a výživu rostlin. Jak postavit fóliovník Stavba fóliovníku..