Pěstujeme štěrbák
Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín.
Jak vysadit štěrbák
Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě sucha vybíhá do květu. Ke zmírnění hořkosti a tuhosti listů se doporučuje 2 až 3 týdny před sklizní růžice svázat motouzem, aby se vybělily. Před sklizní již nezaléváme, aby nedošlo k uhnívání.
Štěrbák snese mrazy až -4°C. V chladném a temném sklepě vydrží štěrbák vyrytý i s kořeny a založený v písku až do ledna.

Štěrbák, pěstování
- Alternativní způsoby pěstování zeleniny Pěstování zeleniny je stále populárnější, ale mnoho lidí má omezený prostor a zdroje. Alternativní způsoby pěstování zeleniny se stávají stále více oblíbenými jako řešení pro ty, kteří nemají tradiční zahrady. Květinová a zeleninová zahrada v jednom Jednou z možností je tzv. květinová zahrada. Tento způsob pěstování kombinuje květiny a zeleninu..
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LISTOPAD a PROSINEC Zeleninová zahrada v listopadu V průběhu listopadu vypustíme vodu ze zahradních nádrží, aby silnějšími mrazy neutrpěly škodu a nepopraskaly. Před nástupem silnějších mrazů musíme odstavit a vyprázdnit zahradní vodovody. Zejména ty, které nejsou zaizolovány a trubky vedou ve venkovních prostorách. Koncem listopadu poskytneme zimní krytí venkovnímu salátu. Přikrýváme chvojím, aby nemohlo..
- Jak poznat, že je kompost hotový (zralý)? Zkouška zralosti kompostu Kvalitní kompost nepoškozuje semena a kořeny citlivých kultur. Jednoduchý návod na zkoušku zralosti kompostu provedeme tak, že nižší nádobu naplníme kompostem a osejeme jej semínky řeřichy. Pokud dosáhneme šestý den od zasetí můžeme řeřichu sklízet, jedná se o dobrý, zralý kompost. Pokud řeřicha neklíčí, kompost není zralý...
- Zimní práce na zahradě – prosinec Stále zeleným keřům velmi škodí holomrazy, proto je přikryjeme chvojím. Nejlépe se hodí smrkové větvičky. Také zelenina, která zůstává přes zimu na záhonech, potřebuje kryt z chvojí. Růžičková kapusta a kadeřávek jsou sice značně odolné proti mrazu, ale velmi jim uškodí, když je přes den sluneční paprsky zahřejí a v noci spálí..