Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ZÁŘÍZelenina na zahradě v září

V září sklízíme seschlé fazolové lusky, fazolky vyloupeme a ještě dosušíme.

Hlávkový salát, který koncem září ještě není vhodný ke sklizni, přikryjeme fólií nebo pařeništními okny. Ozimý hlávkový salát vyséváme do volné půdy v první polovině září. Je vhodný do lehkých půd, které nejsou přemokřené.

Před prvními mrazíky sklidíme všechny tykve (cukety, dýně), protože jsou na mráz choulostivé.

V oblastech s příznivým podnebím můžete na začátku září vysévat mrkev, která bude přezimovat. Je to vhodné zejména tam, kde jsou mírné zimy a písčitá půda.

Pokud máte v září volné místo v pařeništi, můžete vysévat ředkvičky, zejména rychle rostoucí odrůdy.

Velké hlávky bílého podzimního zelí snadno praskají. Nehodí se ke skladování. Dobré využití najdou při zpracování na kysané zelí.

Pěstování kopru v září

Pěstování kopru v září

Ovoce a bylinky v září

Některé rostliny kopru můžete nechat dozrát a sklidit z nich semena pro výsev v příštím roce. Můžete jej také nechat samovolně vysemenit. V půdě semena přečkají zimu a na jaře vzejdou.

Libeček na sušení sklízíme začátkem září.

Koncem měsíce sklízíme majoránku z druhé sklizně. Usušíme ji na vhodném místě nebo v sušičce.

Petrželku přesadíme v září do květináčů. Budeme ji takto moci sklízet zelenou po celou zimu. Stejně tak můžeme do květináčů zasadit i pažitku.

Padané ovoce sbíráme, nenecháváme jej dlouho ležet na zemi. Můžeme je zpracovat na džemy, mošty nebo šťávy.

Ze stromů otrháváme i nemocné ovoce, které tam nesmí zůstat. Choroby by se z nich šířily dál.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen


  • Hnojení rostlin v zahradě Rostliny potřebují ke zdárnému růstu a vývoji devět základních, tzv. biogenních prvků. Potřebu některých z nich mají plně pokrytou z přírodních zdrojů – z půdy a ovzduší. U jiných látek, především u dusíku, fosforu a draslíku a do značné míry i u hořčíku a vápníku, se každoročními sklizněmi, případně jejich vyplavováním vodou do..
  • Květopas jabloňový – škůdce Škůdce květopas jabloňový Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu. Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..
  • Jarní práce na zahradě – květen Sázení rajčat V květnu vysazujeme rajčata do volné půdy. Dáváme přednost silným nepřerostlým sazenicím. Do sázecí jámy je dáváme na šikmo, aby část stonku byla v zemi a pustila další kořeny. Při výsadbě zapíchneme do jamky tyčku, abychom později nenarušili kořenový bal. Péče o keře na jaře U šeříků a rododendronů odstraňujeme..