Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ZÁŘÍ



Zelenina na zahradě v září

V září sklízíme seschlé fazolové lusky, fazolky vyloupeme a ještě dosušíme.

Hlávkový salát, který koncem září ještě není vhodný ke sklizni, přikryjeme fólií nebo pařeništními okny. Ozimý hlávkový salát vyséváme do volné půdy v první polovině září. Je vhodný do lehkých půd, které nejsou přemokřené.

Před prvními mrazíky sklidíme všechny tykve (cukety, dýně), protože jsou na mráz choulostivé.

V oblastech s příznivým podnebím můžete na začátku září vysévat mrkev, která bude přezimovat. Je to vhodné zejména tam, kde jsou mírné zimy a písčitá půda.

Pokud máte v září volné místo v pařeništi, můžete vysévat ředkvičky, zejména rychle rostoucí odrůdy.

Velké hlávky bílého podzimního zelí snadno praskají. Nehodí se ke skladování. Dobré využití najdou při zpracování na kysané zelí.

Pěstování kopru v září

Pěstování kopru v září

Ovoce a bylinky v září

Některé rostliny kopru můžete nechat dozrát a sklidit z nich semena pro výsev v příštím roce. Můžete jej také nechat samovolně vysemenit. V půdě semena přečkají zimu a na jaře vzejdou.

Libeček na sušení sklízíme začátkem září.

Koncem měsíce sklízíme majoránku z druhé sklizně. Usušíme ji na vhodném místě nebo v sušičce.

Petrželku přesadíme v září do květináčů. Budeme ji takto moci sklízet zelenou po celou zimu. Stejně tak můžeme do květináčů zasadit i pažitku.

Padané ovoce sbíráme, nenecháváme jej dlouho ležet na zemi. Můžeme je zpracovat na džemy, mošty nebo šťávy.

Ze stromů otrháváme i nemocné ovoce, které tam nesmí zůstat. Choroby by se z nich šířily dál.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen





  • Suché počasí a jeho vliv na zeleninu Počasí hraje důležitou roli ve zdravém růstu a vývoji zeleniny. Suché počasí může mít významný vliv na zeleninové plodiny, a to jak na jejich kvalitu, tak i na výnos. Zde je pár faktorů, které byste měli zvážit při pěstování zeleniny v období sucha. Zalévání, mulčování a ochrana před sluncem V..
  • Systémy zavlažování a úspora vody v zahradách Voda je vzácný přírodní zdroj, a proto je důležité ji šetřit a efektivně používat, zejména v zahradách. Kromě úspory vody mohou efektivní systémy zavlažování také snížit náklady na údržbu zahrady a zlepšit zdraví rostlin. Zahradní postřikovače kapénkové zavlažování Jedním z nejčastějších systémů zavlažování v zahradách jsou tradiční postřikovače. Ty však..
  • Kdy vysévat kořenovou zeleninu, cibuli a pór Časný výsev zeleniny Kořenovou zeleninu, cibuli a pór vyséváme zpravidla v březnu až počátkem dubna. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme vysévat již koncem února. Časný výsev je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhkost potřebnou pro klíčení semen. U..
  • Pěstování v pařeništi Co pěstovat v pařeništi Pařeniště je levná alternativa k fóliovníku a skleníku. Je vhodné zejména k předpěstování sadby. Pařeniště umisťujeme poblíž domu na jižní stranu, která je chráněna před větry. Vyšší strana rámu by měla směřovat k severu. Základem pařeniště je dobrá kompostová půda. Při slunečném počasí je nutné větrání a stínění. Podobné..