Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ZÁŘÍZelenina na zahradě v září

V září sklízíme seschlé fazolové lusky, fazolky vyloupeme a ještě dosušíme.

Hlávkový salát, který koncem září ještě není vhodný ke sklizni, přikryjeme fólií nebo pařeništními okny. Ozimý hlávkový salát vyséváme do volné půdy v první polovině září. Je vhodný do lehkých půd, které nejsou přemokřené.

Před prvními mrazíky sklidíme všechny tykve (cukety, dýně), protože jsou na mráz choulostivé.

V oblastech s příznivým podnebím můžete na začátku září vysévat mrkev, která bude přezimovat. Je to vhodné zejména tam, kde jsou mírné zimy a písčitá půda.

Pokud máte v září volné místo v pařeništi, můžete vysévat ředkvičky, zejména rychle rostoucí odrůdy.

Velké hlávky bílého podzimního zelí snadno praskají. Nehodí se ke skladování. Dobré využití najdou při zpracování na kysané zelí.

Pěstování kopru v září

Pěstování kopru v září

Ovoce a bylinky v září

Některé rostliny kopru můžete nechat dozrát a sklidit z nich semena pro výsev v příštím roce. Můžete jej také nechat samovolně vysemenit. V půdě semena přečkají zimu a na jaře vzejdou.

Libeček na sušení sklízíme začátkem září.

Koncem měsíce sklízíme majoránku z druhé sklizně. Usušíme ji na vhodném místě nebo v sušičce.

Petrželku přesadíme v září do květináčů. Budeme ji takto moci sklízet zelenou po celou zimu. Stejně tak můžeme do květináčů zasadit i pažitku.

Padané ovoce sbíráme, nenecháváme jej dlouho ležet na zemi. Můžeme je zpracovat na džemy, mošty nebo šťávy.

Ze stromů otrháváme i nemocné ovoce, které tam nesmí zůstat. Choroby by se z nich šířily dál.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen


  • Pravidla pro zakládání záhonů Jak využít záhony na maximum Chceme-li využít záhony na maximum, vyplatí se nám pěstovat na jednom záhonu nejdříve předplodinu, po ní hlavní plodinu a pak plodiny následné. Můžeme také na jednom záhonu pěstovat smíšené kultury současně. Vždy však zvolíme takové druhy, které se navzájem podporují v růstu nebo které dokážou odpuzovat..
  • Jak vysévat semínka a semena I když nevlastníme žádnou zahrádku, můžeme se směle pustit do pěstování rostlin, které vyžadují jen minimální prostor. Semena se mohou vysévat do obyčejných květináčů, výsevní truhlík je ale vhodnější. Kompletní vysévací plata, obsahující vše, co potřebujeme k vypěstování semenáčků na okenním parapetu, jsou už dnes k dostání i v obchodech. Pamatujme si ale,..
  • Zakládáme ovocnou zahradu Než se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých..
  • Pěstování slivoní Kde vysazovat švestky Slivoním se nejlépe daří v polohách od 300 do 500 metrů nad mořem. Mají rády středně těžké půdy s větší vlhkostí. Slivoně vysazujeme v zahradě na vzdálenost nejméně 5 metrů, podle vzrůstnosti dané odrůdy. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Z tohoto důvodu..