Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ZÁŘÍ



Zelenina na zahradě v září

V září sklízíme seschlé fazolové lusky, fazolky vyloupeme a ještě dosušíme.

Hlávkový salát, který koncem září ještě není vhodný ke sklizni, přikryjeme fólií nebo pařeništními okny. Ozimý hlávkový salát vyséváme do volné půdy v první polovině září. Je vhodný do lehkých půd, které nejsou přemokřené.

Před prvními mrazíky sklidíme všechny tykve (cukety, dýně), protože jsou na mráz choulostivé.

V oblastech s příznivým podnebím můžete na začátku září vysévat mrkev, která bude přezimovat. Je to vhodné zejména tam, kde jsou mírné zimy a písčitá půda.

Pokud máte v září volné místo v pařeništi, můžete vysévat ředkvičky, zejména rychle rostoucí odrůdy.

Velké hlávky bílého podzimního zelí snadno praskají. Nehodí se ke skladování. Dobré využití najdou při zpracování na kysané zelí.

Pěstování kopru v září

Pěstování kopru v září

Ovoce a bylinky v září

Některé rostliny kopru můžete nechat dozrát a sklidit z nich semena pro výsev v příštím roce. Můžete jej také nechat samovolně vysemenit. V půdě semena přečkají zimu a na jaře vzejdou.

Libeček na sušení sklízíme začátkem září.

Koncem měsíce sklízíme majoránku z druhé sklizně. Usušíme ji na vhodném místě nebo v sušičce.

Petrželku přesadíme v září do květináčů. Budeme ji takto moci sklízet zelenou po celou zimu. Stejně tak můžeme do květináčů zasadit i pažitku.

Padané ovoce sbíráme, nenecháváme jej dlouho ležet na zemi. Můžeme je zpracovat na džemy, mošty nebo šťávy.

Ze stromů otrháváme i nemocné ovoce, které tam nesmí zůstat. Choroby by se z nich šířily dál.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen






  • Zalévání ve skleníku Jak správně zalévat ve skleníku Při zalévání ve skleníku dáváme pozor zejména na to, aby se studená voda nedostala na listy, protože by došlo k jejich popálení. Zaléváme výhradně ke kořenům, abychom zabránili šíření plísní a chorob. Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase..
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..
  • Podzim na zahradě – říjen V říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme. Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši. Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..