Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 3. týden
Příprava na jaro
Připravíme si rašelinu, kterou budeme potřebovat během roku. Rašelina je potřeba jako prostředek pro zlepšování půdy téměř v každé roční době. Obohacuje totiž všechny půdy o humus.
Lednové rytí středně těžkých půd můžeme realizovat pro přípravu na vysazování dřevin nebo bylinných trvalek. U velmi těžkých půd ryjeme velmi hluboko, až na hloubku tří rýčů.
V lednu opravujeme zahradní nářadí, abychom je brzy z jara mohli začít používat. Zejména kontrolujeme, zda je veškeré nářadí pevně spojeno s držadlem nebo násadou.
K přemisťování půdy, hnoje, odpadu atd. potřebujeme na každé zahradě vhodný dopravní prostředek. Zvolíme takový, který nám bude nejvíce vyhovovat – kolečko, trakař, vozík.
Pro čištění zahrady od listí pořídíme pružinové hrábě. Jsou vhodné nejen k hrabání trávy, ale také k udržování cestiček od nečistot a plevele.
Práce na zahradě v lednu
Za příznivého počasí je možné už v lednu rozhodit a zapravit do povrchové vrstvy půdy hnojivo, určené pro ovocnou zahradu. V případě menších zahrad je výhodné používat plná (kombinovaná) hnojiva.
Není-li silný mráz, je v lednu a únoru vhodná doba pro zmlazování jabloní a hrušní ve stadiu plodnosti.
Staré keře angreštu a rybízu během zimy prořezáváme a odstraňujeme přestárlé větve. Keře je nahradí mladými a budou pravidelně rodit. Prořezávání dokončíme během ledna, protože angrešt i rybíz raší velmi brzy.
Necháme-li viset na ovocných stromech staré mumifikované plody, podpoříme tak výskyt moniliózy (hniloba na plodech).
Za silných mrazů kontrolujeme, zda jsou skladovací prostory s ovocem dobře izolovány proti chladu.
ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen
- Použití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě Stále více zahradníků a pěstitelů se obrací k obnovitelným zdrojům energie jako udržitelnému a ekologickému způsobu provozování svých zahrad. Využití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě přináší nejen ekonomické a ekologické výhody, ale také možnost větší soběstačnosti a nezávislosti. Použití obnovitelné energie v zeleninové zahradě může nejen snížit závislost na..
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LISTOPAD a PROSINEC Zeleninová zahrada v listopadu V průběhu listopadu vypustíme vodu ze zahradních nádrží, aby silnějšími mrazy neutrpěly škodu a nepopraskaly. Před nástupem silnějších mrazů musíme odstavit a vyprázdnit zahradní vodovody. Zejména ty, které nejsou zaizolovány a trubky vedou ve venkovních prostorách. Koncem listopadu poskytneme zimní krytí venkovnímu salátu. Přikrýváme chvojím, aby nemohlo..
- Špenát zelný Špenát zelný patří mezi listovou zeleninu. Má vysoký obsah karotenu a také kyseliny šťavelové, kvůli které je nutné do pokrmu přidání mléka pro neutralizaci. Špenát není vhodný pro osoby trpící tvorbou oxalátových kamenů. Pěstování špenátu Špenát sejeme do řádků 15 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň sejeme..
- Pěstujeme cuketu a patison Cuketa je v poslední době hodně oblíbená zelenina. Mladé nedozrálé plody se sklízejí postupně, jakmile dorostou do délky 10 až 25 cm. Předpěstované sazenice cukety vysazujeme do sponu 1×1 metr. Obdobně pěstujeme i patisony. Cukety i patisony pravidelně zaléváme. Podobné články: Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1...