Pokojová rostlina Tenura (Sansevieria trifasciata)Tenura se považuje za staromódní rostlinu, i když právě ta výborně snáší suché ovzduší našich bytů.

Sotva nalezneme odolnější pokojovou rostlinu, než je Tenura, pocházející z Nigérie. Ať jde o původní druh, o pěstovanou formu „Laurentii“ se žlutě lemovanými listy nebo o nízké kultivary „Hahnii“ a „Golden Hahnii“ (listy mají okraje bledě žluté). Všechny druhy Tenury jsou téměř nezničitelné.

Pokojová rostlina Tenura

Pokojová rostlina Tenura

Pěstování tenury

Tenuru umístěte bez obav na plné slunce, mírně zalévejte a přesaďte, až se květináč zcela zaplní dužnatými kořenovými oddenky. To jsou hlavní zásady pro pěstování tenury. Jméno tenura není právě nejhezčí, ale přece zní lépe než dosud vžité pojmenování „tchýnin jazyk“.

Jak množit tenuru

Tenura se snadno množí dělením kořenových oddenků a případně i listovými řízky. Nařežte kousky listů asi pět centimetrů dlouhé a nasaďte je k zakořenění do písčité zeminy. Musíte však počítat s tím, že po řízkování se pestrolisté formy neuchovávají žluté lemování listů.


  • Hibiscus rosa – sinensis – ibišek Ve své domovině vytváří většinou keře až stromu s krásnými velkými růžovými či červenými květy. Pochází z východní Indie, Číny a tropické Afriky. Lidově se mu často říká čínská růže nebo ibišek. Pěstování ibišku Zahradníci vypěstovali formy s plnými květy a různě třepenitými a barevnými listy. Během léta potřebuje dostatek vody, slunce a..
  • Jak vypěstovat kávovník (Coffea arabica) Kávovník pochází z Etiopie, později se dostal do Jižní Ameriky, kde se dodnes produkuje nejvíce kávy. Pěstování kávovníku Kávovník můžeme v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu na okenním parapetu. K vypěstování mladé rostlinky potřebujeme čerstvá nepražená zrna, která lze zakoupit. Zrna vyklíčí při teplotě 20 °C až 25 °C, pro růst rostlinek..
  • Vrísea (Vriesea) – broméliovitá rostlina Pěstování Vrísei Vrísea je méně známá broméliovitá rostlina. Jak kvete Vrísea Z růžice listů vyrůstá atraktivně zbarvené klasovité květenství, které může mít výšku několika decimetrů. Květy mohou být žluté, červené, nachové nebo zelené. Čnějí z křiklavě červeně nebo bílé zbarvených listenů. Kvetoucí rostlina potřebuje světlé a teplé stanoviště, které je chráněné před..
  • Pokojové květiny s modrými květy Většina pokojových květin s modrými květy nerozkvétá jasně modrou barvou, ale spíše do fialova. Nejvíce modrá barva vynikne v protisvětle na parapetu před oknem, kde se barvy rozjasní. Modré květy také více zdůrazníme použitím kontrastního květináče v bílé nebo žluté barvě. Zvonky – nevadí jim tvrdá vodu při zalévání. Zvonek..