Pokojová rostlina Tenura (Sansevieria trifasciata)Tenura se považuje za staromódní rostlinu, i když právě ta výborně snáší suché ovzduší našich bytů.

Sotva nalezneme odolnější pokojovou rostlinu, než je Tenura, pocházející z Nigérie. Ať jde o původní druh, o pěstovanou formu „Laurentii“ se žlutě lemovanými listy nebo o nízké kultivary „Hahnii“ a „Golden Hahnii“ (listy mají okraje bledě žluté). Všechny druhy Tenury jsou téměř nezničitelné.

Pokojová rostlina Tenura

Pokojová rostlina Tenura

Pěstování tenury

Tenuru umístěte bez obav na plné slunce, mírně zalévejte a přesaďte, až se květináč zcela zaplní dužnatými kořenovými oddenky. To jsou hlavní zásady pro pěstování tenury. Jméno tenura není právě nejhezčí, ale přece zní lépe než dosud vžité pojmenování „tchýnin jazyk“.

Jak množit tenuru

Tenura se snadno množí dělením kořenových oddenků a případně i listovými řízky. Nařežte kousky listů asi pět centimetrů dlouhé a nasaďte je k zakořenění do písčité zeminy. Musíte však počítat s tím, že po řízkování se pestrolisté formy neuchovávají žluté lemování listů.


  • Nematanthus gregarius, pokojová květina Nematanthus gregarius je zajímavá převislá rostlina. Jedná se o stálezelený, pěkně rozprostřený keřík, který má lesklé a dužnaté drobné lístky. Pěstování Nematanthus gregarius Nafouklé trubkovité květy jsou oranžové a žluté, rostlina kvete po celé léto. Nesnáší přímý úpal, a proto ji umisťujeme do částečného stínu. V zimě by teplota neměla klesnout pod..
  • Neoregélie – broméliovitá rostlina Jak kvete neoregélie Neoregélie pochází z deštných pralesů Brazílie a patří k broméliovitým květinám. V době květu se střed růžice zabarvuje zářivě růžově nebo červeně. Intenzivní zbarvení je dáno podmínkami. Rostlina vyžaduje velmi světlé, pokud možno slunné stanoviště. Chráníme ji před letním úpalem. Pěstování neoregélie Neoregélie vyžaduje teplo a vlhčí vzduch. Během vegetačního..
  • Hypoestes fyllostachia – barevná ozdoba bytu Tato pokojová květina patří mezi ozdoby interiéru, i když nekvete. Je krásná svými listy. Hypoestes fyllostachia je drobná pokojová rostlina, která pochází z Madagaskaru. Má tmavozelené listy, které jsou ještě jakoby postříkané jinou barvou. Původní druh má také skvrnité listy, ale pečlivým výběrem byly získány zvlášť pěkně vybarvené kultivary se skvrnami..
  • Pěstování begónií Zalévání begónií Kořenový bal u begónií nesmí nikdy vyschnout! Rostlina by také neměla stát ve vodě. Zaléváme dostatečně, ale až v okamžiku, kdy povrch půdy začíná vysychat. K zalévání používáme vždy měkkou, vlažnou vodu. Begónie nesnášejí vápník. Při vysoké vzdušné vlhkosti může být begónie napadena padlím. Kvetení begónií Aby begónie..