Voskovka (Hoya carnosa)



Pěstujeme voskovku

Voskovka 06 Voskovka je popínavě-plazivá dřevina – liána, proto potřebuje oporu. Můžeme ji podepřít řebříčkem nebo vést po oblouku z drátu.

Listy voskovky jsou tvrdé, dužinaté, vejcové, široké asi 6 cm. Barvu mají tmavozelenou, pokrytou voskovým povlakem. V okolíku rozkvétající květy jsou bílé s červeným středem, jsou pevné, jakoby z vosku. Příjemně voní a uprostřed vylučují kapky medoviny.

Voskovka kvete od konce jara až do podzimu. Odkvetlé zbytky soukvětí neodstraňujeme, protože se na nich tvoří nová soukvětí. Když vidíme první pupence, rostlinou nehýbeme, neobracíme ji ani nepřenášíme, protože by jí pupence, stejně jako květy, opadaly. Rostliny rozmnožené z odřezků kvetou ve druhém až třetím roce.

Voskovka (Hoya carnosa)

Voskovka (Hoya carnosa)

Voskovka nemá velké pěstitelské nároky. Vyžaduje dostatek světla, v zimě teplotu asi 10°až 12° C a pouze občasné polévání. Na teplejším místě a v létě poléváme mírně. Musíme se postarat o dobrý odtok vody z květináče, protože trvalejší vláha voskovce škodí.

Rostliny na jaře přesazujeme do širšího květináče. Zeminu připravíme z listovky, pařeništní zeminy, rašeliny a písku. Vhodné je přidat trochu drceného dřevěného uhlí proti případnému plesnivění. Při přesazování šetříme kořeny, z rostliny nic neodřezáváme. Voskovka se snadno rozmnožuje stonkovými odřezky, které dobře zakořeňují v zemině i ve vodě.

Proč voskovka nekvete

Když voskovka nekvete, obyčejně je příčinou nedostatek světla. Musíme ji proto umísti vždy v blízkosti okna. Nekvete i tehdy, když má nedostatek živin, což se často vyskytuje u starších rostlin, proto je jejich přesazování problematické. Musíme také myslet na pravidelné přihnojování. Starší rostliny můžeme umístit přes léto zapuštěné i s květináči do země venku. Zde je vydatně zaléváme a přihnojujeme slabým roztokem hnojiva.






  • Pěstování šáchoru (Cyperus alternifolius) Šáchor má dlouhé, kulaté a zelené stonky, které nesou úzké listy v deštníkovitém tvaru. Stonky jsou pevné a dosahují výšky člověka. Pěstování šáchoru Aby rostlina dobře rostla, musíme ji vysadit do prostorné a vodotěsné nádoby s dobrou směsí zemin. Do nádoby dejte tolik vody, aby byl povrch zeminy pod hladinou vody. Kam..
  • Tvarování a řez bonsají Tvarování bonsají Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem. Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit..
  • Orchideje – jak pěstovat tyto nejkrásnější rostliny Orchideje patří do čeledi vstavačovitých a jsou rozšířené téměř po celém světě. Rostou v Jižní a Střední Americe, v Indii, v Himaláji, na tichomořských ostrovech, v Africe i v Evropě. Na celém světe roste téměř 30000 druhů orchidejí, které jsou zastoupeny v 500 rodech. Nejbohatší na orchideje jsou tropické krajiny. Orchideje v naší přírodě Orchideje rostou..
  • Jak pěstovat brambořík Český název pro brambořík zcela přesně vystihuje, jak vypadá hlíza. Některé druhy bramboříků mají kořeny jen na vrchu hlízy, jiné po celém povrchu, na spodu rostliny. Právě toto uspořádání kořenů u bramboříků je důležitým rozlišovacím znamením. Doma pěstovaný brambořík má rád teplotu kolem 15 °C a snáší rozptýlené světlo. Odkvétající..