Voskovka (Hoya carnosa)



Pěstujeme voskovku

Voskovka 06 Voskovka je popínavě-plazivá dřevina – liána, proto potřebuje oporu. Můžeme ji podepřít řebříčkem nebo vést po oblouku z drátu.

Listy voskovky jsou tvrdé, dužinaté, vejcové, široké asi 6 cm. Barvu mají tmavozelenou, pokrytou voskovým povlakem. V okolíku rozkvétající květy jsou bílé s červeným středem, jsou pevné, jakoby z vosku. Příjemně voní a uprostřed vylučují kapky medoviny.

Voskovka kvete od konce jara až do podzimu. Odkvetlé zbytky soukvětí neodstraňujeme, protože se na nich tvoří nová soukvětí. Když vidíme první pupence, rostlinou nehýbeme, neobracíme ji ani nepřenášíme, protože by jí pupence, stejně jako květy, opadaly. Rostliny rozmnožené z odřezků kvetou ve druhém až třetím roce.

Voskovka (Hoya carnosa)

Voskovka (Hoya carnosa)

Voskovka nemá velké pěstitelské nároky. Vyžaduje dostatek světla, v zimě teplotu asi 10°až 12° C a pouze občasné polévání. Na teplejším místě a v létě poléváme mírně. Musíme se postarat o dobrý odtok vody z květináče, protože trvalejší vláha voskovce škodí.

Rostliny na jaře přesazujeme do širšího květináče. Zeminu připravíme z listovky, pařeništní zeminy, rašeliny a písku. Vhodné je přidat trochu drceného dřevěného uhlí proti případnému plesnivění. Při přesazování šetříme kořeny, z rostliny nic neodřezáváme. Voskovka se snadno rozmnožuje stonkovými odřezky, které dobře zakořeňují v zemině i ve vodě.

Proč voskovka nekvete

Když voskovka nekvete, obyčejně je příčinou nedostatek světla. Musíme ji proto umísti vždy v blízkosti okna. Nekvete i tehdy, když má nedostatek živin, což se často vyskytuje u starších rostlin, proto je jejich přesazování problematické. Musíme také myslet na pravidelné přihnojování. Starší rostliny můžeme umístit přes léto zapuštěné i s květináči do země venku. Zde je vydatně zaléváme a přihnojujeme slabým roztokem hnojiva.





  • Rhipsalidopsis rosea – pokojová květina Rhipsalidopsis rosea patří mezi epifytické kaktusy a proto vyžaduje lehčí, kyprou půdu s dostatkem rašeliny. Rostlinu tvoří soustava převislých stonků, jejichž články jsou podobné plochým listům. Keříky jsou bohatě rozvětvené s růžovými květy. Aby kaktus vykvetl Aby nám tento kaktus vykvetl, musíme během zimy udržovat teplotu kolem 10 °C. Podle doby odpočinku..
  • Sázení a zálivka bonsají Postup sázení bonsají Na dno bonsajové misky dáme nejprve na odtokové otvory hustou síťku, anebo větší kámen, pak nasypeme asi 1 cm vysokou drenážní vrstvu hrubšího písku jako drenáž, dáme slabší vrstvu navlhčeného substrátu, na něj umístíme stromek a kořeny pečlivě rozprostřeme. Jednou rukou stromek přidržíme a druhou zasypáváme kořeny..
  • Zimní zahrady Dříve byly zimní zahrady doménou spíše majetnější části naší populace. To naštěstí patří minulosti. Na zimní zahradu nemyslí jen projektanti nových domů, ale i ti, kteří se rozhodli pro rekonstrukci starší zástavby. Ve starších domech může zimní zahrada vzniknout například na místě verandy. Jaké květiny do zimní zahrady? Zimní zahrada..
  • Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..