Voskovka (Hoya carnosa)



Pěstujeme voskovku

Voskovka 06 Voskovka je popínavě-plazivá dřevina – liána, proto potřebuje oporu. Můžeme ji podepřít řebříčkem nebo vést po oblouku z drátu.

Listy voskovky jsou tvrdé, dužinaté, vejcové, široké asi 6 cm. Barvu mají tmavozelenou, pokrytou voskovým povlakem. V okolíku rozkvétající květy jsou bílé s červeným středem, jsou pevné, jakoby z vosku. Příjemně voní a uprostřed vylučují kapky medoviny.

Voskovka kvete od konce jara až do podzimu. Odkvetlé zbytky soukvětí neodstraňujeme, protože se na nich tvoří nová soukvětí. Když vidíme první pupence, rostlinou nehýbeme, neobracíme ji ani nepřenášíme, protože by jí pupence, stejně jako květy, opadaly. Rostliny rozmnožené z odřezků kvetou ve druhém až třetím roce.

Voskovka (Hoya carnosa)

Voskovka (Hoya carnosa)

Voskovka nemá velké pěstitelské nároky. Vyžaduje dostatek světla, v zimě teplotu asi 10°až 12° C a pouze občasné polévání. Na teplejším místě a v létě poléváme mírně. Musíme se postarat o dobrý odtok vody z květináče, protože trvalejší vláha voskovce škodí.

Rostliny na jaře přesazujeme do širšího květináče. Zeminu připravíme z listovky, pařeništní zeminy, rašeliny a písku. Vhodné je přidat trochu drceného dřevěného uhlí proti případnému plesnivění. Při přesazování šetříme kořeny, z rostliny nic neodřezáváme. Voskovka se snadno rozmnožuje stonkovými odřezky, které dobře zakořeňují v zemině i ve vodě.

Proč voskovka nekvete

Když voskovka nekvete, obyčejně je příčinou nedostatek světla. Musíme ji proto umísti vždy v blízkosti okna. Nekvete i tehdy, když má nedostatek živin, což se často vyskytuje u starších rostlin, proto je jejich přesazování problematické. Musíme také myslet na pravidelné přihnojování. Starší rostliny můžeme umístit přes léto zapuštěné i s květináči do země venku. Zde je vydatně zaléváme a přihnojujeme slabým roztokem hnojiva.





  • Umístění a přihnojování bonsají Kam umístit venkovní a pokojové bonsaje Přes zimní období umisťujeme venkovní bonsaje do skleníků, pařenišť nebo světlých sklepů. Pokojovým bonsajím se daří na oknech směřujících na východ, jihovýchod nebo jih. Okna směřující na západ jsou méně vhodná – rostliny v nich trpí velkým úpalem. Nemáme-li tedy jinou možnost umístění, bonsaje musíme..
  • Tilandsie (Tillandsia) – broméliovitá rostlina Pěstování Tilandsie Tilandsie jsou broméliovité rostliny, které jsou bohaté na rozmanité druhy. Na svém původním stanovišti tyto rostliny rostou na skalách, v korunách stromů a dalších místech bez substrátu. Můžou se objevovat i na zcela nepřírodních materiálech, jakými jsou např. dráty elektrického vedení. Některé druhy Tilandsie sice lze pěstovat v květináči, ale..
  • Áronovité rostliny a květiny Pěstování áronovitých rostlin Áronovité rostliny pocházejí z exotických končin. Společným znakem těchto rostlin je shluk drobných kvítků do tzv. palice, která je chráněná zvláštním listem, tzv. toulcem. Toulec bývá nápadně zbarvený. Mnoho áronovitých rostlin má rovněž velmi pěkně zbarvené a tvarované listy. Právě druhy pěstované pro ozdobný list mají podobné požadavky..
  • Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..