Voskovka (Hoya carnosa)Pěstujeme voskovku

Voskovka 06 Voskovka je popínavě-plazivá dřevina – liána, proto potřebuje oporu. Můžeme ji podepřít řebříčkem nebo vést po oblouku z drátu.

Listy voskovky jsou tvrdé, dužinaté, vejcové, široké asi 6 cm. Barvu mají tmavozelenou, pokrytou voskovým povlakem. V okolíku rozkvétající květy jsou bílé s červeným středem, jsou pevné, jakoby z vosku. Příjemně voní a uprostřed vylučují kapky medoviny.

Voskovka kvete od konce jara až do podzimu. Odkvetlé zbytky soukvětí neodstraňujeme, protože se na nich tvoří nová soukvětí. Když vidíme první pupence, rostlinou nehýbeme, neobracíme ji ani nepřenášíme, protože by jí pupence, stejně jako květy, opadaly. Rostliny rozmnožené z odřezků kvetou ve druhém až třetím roce.

Voskovka (Hoya carnosa)

Voskovka (Hoya carnosa)

Voskovka nemá velké pěstitelské nároky. Vyžaduje dostatek světla, v zimě teplotu asi 10°až 12° C a pouze občasné polévání. Na teplejším místě a v létě poléváme mírně. Musíme se postarat o dobrý odtok vody z květináče, protože trvalejší vláha voskovce škodí.

Rostliny na jaře přesazujeme do širšího květináče. Zeminu připravíme z listovky, pařeništní zeminy, rašeliny a písku. Vhodné je přidat trochu drceného dřevěného uhlí proti případnému plesnivění. Při přesazování šetříme kořeny, z rostliny nic neodřezáváme. Voskovka se snadno rozmnožuje stonkovými odřezky, které dobře zakořeňují v zemině i ve vodě.

Proč voskovka nekvete

Když voskovka nekvete, obyčejně je příčinou nedostatek světla. Musíme ji proto umísti vždy v blízkosti okna. Nekvete i tehdy, když má nedostatek živin, což se často vyskytuje u starších rostlin, proto je jejich přesazování problematické. Musíme také myslet na pravidelné přihnojování. Starší rostliny můžeme umístit přes léto zapuštěné i s květináči do země venku. Zde je vydatně zaléváme a přihnojujeme slabým roztokem hnojiva.


  • Jak vypěstovat kávovník (Coffea arabica) Kávovník pochází z Etiopie, později se dostal do Jižní Ameriky, kde se dodnes produkuje nejvíce kávy. Pěstování kávovníku Kávovník můžeme v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu na okenním parapetu. K vypěstování mladé rostlinky potřebujeme čerstvá nepražená zrna, která lze zakoupit. Zrna vyklíčí při teplotě 20 °C až 25 °C, pro růst rostlinek..
  • Guzmánie – broméliovitá rostlina Guzmánie je další z rodiny broméliovitých, která se stala oblíbenou pokojovou rostlinou. Kvetoucí Guzmánie Vlastní květy jsou drobné a nenápadné, ale listeny jsou zpravidla zbarvené výrazně červeně. V poslední době se objevují na trhu rostliny i s listeny žlutými, oranžovými, růžovými a fialovými. Koupíme-li si kvetoucí rostlinu, můžeme se po dlouhou dobu radovat..
  • Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..
  • Hnojení kaktusů Jak správně přihnojovat kaktusy Pro dostatek živin, a tím i pro správný růst lze kaktusy přihnojovat. Používáme hnojiva, která obsahují méně dusíku a více fosforu. Hnojíme především na jaře, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Přesazování kaktusů Kaktusy také jednou do roka přesazujeme – při tom odstraníme poškozené kořeny, případně celý..