Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy
Zmrzlé ovoce na stromech
Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně.
Listy kapradí
Proti tvorbě hnilobných procesů a uskladnění ovoce a zeleniny jsou účinné listy kapradí. Poslouží nám k vystýlání sklepních polic. Opatříme si hasivku orličí, kterou vysadíme v zahrádce a pak ji použijeme. Mezi vrstvu kapradí a ovoce či uloženou zeleninu ale vkládáme hedvábný papír – šťáva z kapradí je totiž jedovatá, nesmí se k uskladňovaným plodům dostat. Také dáme pozor, abychom nepoužili k výstelce ty kapraďové výhony, na nichž se již tvoří výtrusy.
- Péče o staré a přestárlé ovocné stromy Staré ovocné stromy mohou poskytovat bohatou úrodu a příjemný stín, ale vyžadují zvláštní péči, abyste zajistili jejich dlouhověkost a optimální produktivitu. Jaká jsou pravidla pro péči o staré a přestárlé ovocné stromy? Než začneme s péčí, je nezbytné provést důkladnou prohlídku stromu. Pozorujte jeho celkový vzhled, stav větví, kůry a listů...
- Zimní úklid v ovocné zahradě Zahradu je třeba na zimu připravit. Ovocná zahrada Z kmenů stromů odstraníme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž se uschovali různí škůdci. Lapací pásy spálíme. Z větví ovocných stromů odstraníme mumifikované plody, které by byly zdrojem moniliové hniloby v příštím roce. Z lapačů vos vylijeme tekutinu a uschováme je..
- Pěstování citrusů Rady a tipy pro pěstování citrusů: Rostliny přesazujeme každý rok do většího květináče o 2 cm. Půda by měla být zahradní s přidáním hrubého písku a rašeliny. Případně si můžeme zakoupit již namíchaný substrát v zahradnictví. Citronovník nesnáší vápno, kyselost půdy by měla být pH 6-7. Přihnojujeme pouze kombinovaným hnojivem, ve kterém..
- Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Choroby a škůdci třešní a višní Moniliový..