Péče o staré a přestárlé ovocné stromy



Staré ovocné stromy mohou poskytovat bohatou úrodu a příjemný stín, ale vyžadují zvláštní péči, abyste zajistili jejich dlouhověkost a optimální produktivitu. Jaká jsou pravidla pro péči o staré a přestárlé ovocné stromy?

Než začneme s péčí, je nezbytné provést důkladnou prohlídku stromu. Pozorujte jeho celkový vzhled, stav větví, kůry a listů. Identifikujte případné škůdce, choroby nebo mechanická poškození.

Ořezání starého stromu

Staré stromy mohou vyžadovat ořezávání kvůli odstranění mrtvých nebo nemocných větví a pro udržení správného tvaru koruny. Ořezávání pomáhá také zlepšit cirkulaci vzduchu a slunečního světla uvnitř koruny stromu. U starých stromů může být koruna příliš rozsáhlá, což ovlivňuje dostupnost světla pro vnitřní části stromu. Pravidelně ořezávejte, abyste udrželi rovnováhu mezi korunou a kmenem.

Péče o staré a přestárlé ovocné stromy

Péče o staré a přestárlé ovocné stromy

Hnojení a závlaha

Poskytujte starým stromům vyváženou výživu v podobě organických hnojiv. To pomůže zlepšit půdu a poskytnout stromům potřebné živiny. Výživa je klíčová pro posílení jejich odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Dále zajistěte, aby stromy dostávaly dostatek vody, zejména v období sucha. Staré stromy, obzvláště ty s rozsáhlým kořenovým systémem, mohou být náchylné k dehydrataci, což ovlivňuje jejich zdraví a výnos.

Ochrana starých stromů před chorobami a škůdci

Sledujte stromy na příznaky chorob a škůdců. Pravidelná obhlídka a okamžitá reakce na případné problémy mohou zabránit rozšíření nemocí a minimalizovat poškození.

Pokud již dojde k nějakým škodám, buď způsobeným povětrnostními podmínkami nebo škůdci, podnikněte rychlé kroky k obnově. To může zahrnovat odstranění poškozených větví, ošetření proti chorobám a posílení celkové vitality stromu.






  • Jak pěstovat meruňky Meruňky jsou sladké, šťavnaté, plné vitamínů a minerálů, což z nich činí vynikající volbu pro každou zahradu. Pokud plánujete pěstovat meruňky, zde jsou některé tipy a rady, které vám pomohou získat plodnou a zdravou úrodu. Jakou odrůdu meruňky vysadit Vyberte odrůdy, které jsou vhodné pro váš region a podnebí. Zvažte..
  • Řez ovocných stromů Základní řez peckovin Vhodným termínem základního řezu peckovin je červenec až srpen, tedy v období těsně po sklizni ovoce. Některé odrůdy (u slivoní nebo broskvoní) dozrávají až v září, pak řez odložíme na vhodnější dobu v následném roce. Řez třešní Vyšší kmenné tvary třešní s výhodou řežeme i zmlazujeme přímo při sklizni. Větve těžko..
  • Protrhávání plodů jabloní Pro nejlepší plodnost jabloní je nutné každoroční protrhávání malých plodů. Tím se příznivě ovlivňuje jak velikost jablek, tak i jejich vybarvení a chuť. Protrháváme zejména u odrůd, které bohatě kvetou. Ještě než začneme s protrháváním plodů, je nutné sledovat, jaký byl propad neoplozených květů a kolik plodů bylo zničeno květopasem jabloňovým..
  • Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...