Přikrývání záhonů netkanou textilií



Netkaná textilie nám umožňuje ekologickou ochranu záhonů před různým škodlivým hmyzem. Textilie musí být neporušená a k zemi připevněná po celém obvodu např. háčky, kameny, tyčemi nebo přihrnutou zemí, aby se pod ní škůdci nedostali. Důležité také je, aby se netkaná textilie použila ve vhodnou dobu, kdy škůdci nejvíce škodí.

Před kterými škůdci chrání netkaná textilie

Houbomilka česneková je moucha velká čtyři až pět milimetrů. Její larvy poškozují časně zjara česnek z podzimní výsadby, a to ve chvíli, kdy česnek vytvoří 2 až 3 listy. Netkaná textilie se natahuje na záhony počátkem března a ponechá se na nich do polovinu dubna. Česnek vysazený na jaře raší později a napadení uniká. Houbomilka poškozuje i cibuli pěstovanou ze sazečky. Záhon s cibulí se přikrývá hned po osázení a netkaná textilie se na něm ponechá až do doby, kdy rostlinky dosáhnou výšky přibližně 20 cm.

Květilky jsou mouchy velké 4 až 6 mm. Jejich larvy poškozují krčky a kořeny mladé košťálové zeleniny, zvláště v prvním období po výsadbě, případně znehodnocují i kořeny ředkví a ředkviček. Ochrana netkanou textilií se proti květilkám provádí v dubnu až červnu a pak červnu až červenci. Proti třetí generaci květilek přikrýváme v srpnu až září.

Plodomorka zelná je miniaturní muška o velikosti asi 2 mm. Její larvy poškozují vegetační vrchol košťálových zelenin, hlavně květáku, a způsobují tzv. slepnutí – tzn., že se nevytvoří konzumní orgán (tedy růžice, hlávka, bulva). Položit netkanou textilii je nutné již při předpěstování sazenic v pařeništi a alespoň první měsíc po výsadbě na záhon.

Pochmutnatka mrkvová je moucha o velikosti 4 až 5 mm, její larvy poškozují kořeny mrkve, které pak hořknou a při skladování hnijí. Nejvíce škodí druhá generace od září, kdy chráníme záhony s mrkví netkanou textilií. Pochmurnatka poškozuje také záhony s petrželí a celerem, které chráníme stejným způsobem.

Vrtalka pórová je muška velká 2,5 až 3 mm. Škodí nejvíce v srpnu a září, kdy její larvy vyžírají na stvolech póru chodbičky a způsobují jeho hnití. V tyto dva letní měsíce použijeme k ochraně póru netkanou textilii.

Dřepčíci jsou 1,5 až 3 mm velcí skákaví broučci, kteří požírají listy mladých zelenin a jejich larvy poškozují kořínky rostlin. Použití netkané textilie ochrání před dřepčíky ředkvičky, ředkve, pekingské zelí a košťáloviny. Textilie se dává na záhony hned po vysetí ohrožených druhů zeleniny. Účinnou prevencí před dřepčíku je také udržování záhonů po výsevu v dostatečné vlhkosti.





  • Choroby a škůdci listů Listový brouci Různí, až 5 mm velcí, zelení, modří nebo hnědí brouci napadají zahradní stromy od května do konce léta. Někteří patří k mandelinkám a spíše listy skeletují nežli v nich vyžírají díry. Často škodí na olších (zádumčivec olšový), na topolech a jilmech. V zahradách nebývají škody vážné, v případě potřeby postřikujeme vhodným insekticidem...
  • Slimáci a plži v zahradě Co se slimáky v zahradě? Slimáci a plži jsou aktivní hlavně přes noc. Plži působí velké škody na všech zelených rostlinách, ať jde o zeleninu, trvalky nebo letničky. Přes den se skrývají ve vlhkých a tmavých úkrytech, čehož pozorný zahradních využije. Ekologická likvidace slimáků Na zem se večer položí prkno, lepenka..
  • Houby v trávě a na zahradě Houby v trávníku Vlhké podzimní počasí podporuje v zahradě růst různých hub, tzv. prašivek. Tyto houby často vyrůstají na trávnících v kruzích, které pak mění barvu trávy. Houby mají krátkou životnost a zpravidla nepřežijí první zimní mrazy. Jak zabránit výskytu hub v trávníku Účinné prostředky, jak zabránit výskytu těchto hub na zahradě,..
  • Pravidla chemické ochrany rostlin Při práci vždy používáme ochranný oblek a pomůcky, jako např. gumové rukavice, plášť, holínky, pokrývku hlavy z nepromokavého materiálu, šátek na krk, ochranné brýle nebo obličejový štít z plexiskla. Postřik připravujeme na volném prostranství, ne v uzavřené místnosti, aby nedošlo k nadýchání nebezpečných toxických výparů. Připravujeme jen takové množství, které ten den, nejvýše následující..