Pro zahrádkáře: co lze vysévat a předpěstovávat v únoruÚnor s sebou přináší klidnější období v zahradě, ale pro váš budoucí úspěch ve sklizni není příliš brzy začít s přípravami na jaro. V tomto období můžete začít s vyséváním a předpěstováním některých plodin, které vám zajistí skvělý start do nadcházející zahrádkářské sezóny.

Předpěstování zeleniny a bylinek

Ranné ředkvičky – malé, pikantní plody jsou skvělým začátkem. Můžete je vysévat přímo do půdy nebo do pěstebních nádob. Rychle rostoucí a chutný špenát lze vysévat už v únoru. Předpěstujte ho ve skleníku nebo doma na okenním parapetu. Ve skleníku můžete vysévat jarní cibuli. Tímto způsobem budete mít časnou sklizeň.

Ředkvičky

Ředkvičky

Předpěstujte bazalku v nádobách, abyste měli připravené aromatické rostlinky pro vaše kulinářské experimenty. Koriandr a petržel můžete začít předpěstovávat uvnitř v domě na okenním parapetu. Sazenice budou silné a odolné při přesazení na venkovní záhon.

V únoru můžete také začít předpěstovávat sazenice lilků, rajčat a paprik. Rostliny budou silné a brzy z jara je můžete vysadit ven.

Předpěstování okrasných květin

Begonie mohou být předpěstovány již od února. Květináč s hlízami umístěte uvnitř domu na světlé místo. Jakmile se počasí na jaře zlepší, mohou být přemístěny ven.

Tipy pro úspěšné předpěstování

Využijte skleníky nebo umělé světlo pro podporu klíčení a růstu. Ujistěte se, že používáte kvalitní substrát nebo půdu pro předpěstování. Udržujte optimální teplotu a vlhkost podle požadavků jednotlivých rostlin. Postupujte podle pokynů na obalech semínek pro správnou hloubku a vzájemnou vzdálenost.


  • Jaká půda je vhodná do skleníku Půda ve skleníku Ve skleníku je nutné mít půdu s dostatkem organické hmoty, protože zde budeme nejčastěji pěstovat zeleninu, která je náročná na živiny – např. papriky, okurky nebo rajčata. Snadno může dojít k únavě půdy, což je častý problém starších skleníků. Dochází k jednostrannému vyčerpání půdy vlivem pěstování zeleniny na jednom místě...
  • Kam postavit skleník? Jak orientovat skleník na zahradě Orientace osy skleníku v našich zeměpisných podmínkách je ideální východ – západ. Odborníci uvádějí, že rovná stěna takto odráží část slunečních paprsků zpět do prostoru. Sklon skleníku by měl být asi 30 stupňů, základ má být tedy oproti sedlu širší asi o 60 cm. Umístění skleníku..
  • Zimní práce na zahradě – leden V zahradě provádíme průklest ovocných stromů, řežeme rouby jádrovin i peckovin a ukládáme je buď do vlhkého písku ve sklepě, nebo zabalené v mikrotenovém sáčku do spodní přihrádky v chladničce. Začínáme rychlit cibuloviny, které jsme na podzim připravili do květináčů. Pečlivě kontrolujeme uskladněné hlízy a cibule. Odstraňujeme napadené chorobami, případně je postříkáme vhodným..
  • Pěstování listové zeleniny Listová zelenina je nedílnou součástí zdravé stravy. Má velkou dietetickou hodnotu, protože listy obsahují vitamíny C a B, karoten a podporují chuť k jídlu. K nejsnadněji pěstované listové zelenině patří hlávkový salát, ledový salát nebo listový salát. Dále pak štěrbák, pekingské zelí, čekanka hlávková, kozlíček polní, špenát zelný, mangold nebo lebeda zahradní...