Opadávání listů u angreštu a rybízu
U angreštu a rybízu dochází často již koncem června k opadávání listů. Bývá způsobeno houbovou chorobou, s níž se obtížně bojuje. Jedná se o antraknózu neboli pakustřebku rybízovou.
Antraknóza neboli pakustřebka rybízová
Tato choroba se projevuje většinou po delším deštivém období. Mnoho odrůd angreštu nesnáší měď, proto k postřiku použijeme organické fungicidy. Velmi důležité je posbírat a zlikvidovat všechny opadané listy, ve kterých se vyskytují choroboplodné zárodky. Likvidujeme buď spálením nebo také kompostováním. Napadené listy antraknózou lze kompostovat.
Neustále je nutné připomínat, že většina padaného ovoce je napadena škůdci, kteří ohrožují i sklizeň příštího roku. Pečlivý sběr a ničení i těch nejmenších plodů proto představuje účinné opatření, jež udrží škůdce na uzdě.
- Jak pěstovat borůvky na zahradě a balkóně Borůvky patří mezi naše top ovoce, které je nenáročné na pěstování, a navíc je velmi zdravé. Jsou velkou zásobárnou vitamínů a minerálů. Jaký druh borůvky zasadit na zahradu nebo do velkého květináče na balkón? Zde jsou tři druhy, které je možné pěstovat i na malé zahradě: Borůvka chocholičnatá, známá též..
- Jak využít úrodu třešní Sklizeň úrody třešní Sklizeň je vyvrcholením našeho celoročního úsilí v péči o třešně. Pokud jsme zvolili nízké formy stromů, bude většina plodů dosažitelná ze země, případně menšího žebříku, i v pozdějším věku. Třešně češeme oběma rukama se stopkami tak, abychom nepoškodili plodonoše a nepřipravili se tak o úrodu v příštích letech. Větší množství,..
- Jak sklízet jahody? Jahody jsou první plody, které dozrávají po zimním období. Plody jahod obsahují množství vitamínů skupiny B2, ale především vitamín C. Navíc obsahují značné množství organických kyseliny kyseliny citronové, jablečné, vinné. Jak správně sklízet jahody Pravidelně, cca dvakrát až třikrát týdně sklízíme dobře vybarvené, ale ještě pevné plody. Trháme je opatrně..
- Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Pěstování rybízu..