Řemenatka klívieKlívie jsou původem vytrvalé dlouhověké byliny planě rostoucí na západním pobřeží jižní Afriky, kde vegetují ve stínu stromů.

Řemenatky tvoří růžici kožovitých 40 až 70 cm dlouhých a 4 až 8 cm širokých listů uspořádaných do dvou řad, které připomínají řemeny. Ze středu listové růžice vyrůstá stvol zakončený okolíkem vzpřímených, oranžových květů. Klívie kvetou od února do dubna, někdy opakovaně v červenci a srpnu.

Klívie mají žluté nebo rudé plody, které zpravidla odstraňujeme, aby se rostlina nevysilovala. Po odkvětu celý stvol vyřízneme nebo do boku růžice zlomíme. Dříve byly klívie velmi oblíbenými pokojovými květinami, v současné době se s ní již tolik nesetkáváme.

Řemenatka klívie

Řemenatka klívie

Jak pěstovat klívii

Klívie nemá ráda plné slunce, proto pro ně vybíráme umístění v polostínu. Můžeme je dát také do úplného stínu, ale zde hůře kvetou. Přes zimu této rostlině vyhovuje teplota 15 až 18 °C. Je ideální pro nevytápěné prostory schodiště nebo teplejší verandy.

Za vegetace vyžaduje klívie rovnoměrnou zálivku, kterou od poloviny září omezíme a cca 6 až 8 týdnů necháme rostlinu ve vegetačním klidu. Tímto způsobem podpoříme budoucí kvetení. Listy průběžně otíráme vlhkým hadříkem, čímž je zbavujeme prachu.

Pokud chceme vypěstovat mohutné solitérní rostliny, neoddělujeme nové sazenice od mateřské rostliny.

Přesazování klívie

Mladé rostliny přesazujeme každý rok. Starší klívie cca po čtyřech letech vždy, když kořeny zcela zaplní květináč. Přesazujeme po odkvětu, před začátkem nového růstu. Při přesazování dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Staré a uhnilé kořeny odstraníme.

Letnění klívie

Klívii můžeme od konce května do začátku září letnit v polostínu na místě chráněném před větrem a slunečním úpalem.

Škůdci

Klívie napadají červci, kteří se vyskytují mezi listy. Zničíme je potřením 100% lihem. Tímto způsobem se zbavíme i puklic.

Množení klívie

Klívii množíme oddělováním dceřiných, nejlépe dvouletých odnoží.


  • Vánoční hvězda – atraktivní dekorace do bytu Vánoční hvězda neboli Poinsettia má atraktivní květy v barvě červené, růžové nebo bílé. Jsou to ve skutečnosti vybarvené listy květenství. Vydrží barevné dva až šest měsíců. Co je potřeba udělat, abychom se mohli těšit z jejich krásy co nejdéle? Na co si dát pozor při nákupu vánoční hvězdy? Zkontrolujeme, zda žlutozelené květy..
  • Hnojení kaktusů Jak správně přihnojovat kaktusy Pro dostatek živin, a tím i pro správný růst lze kaktusy přihnojovat. Používáme hnojiva, která obsahují méně dusíku a více fosforu. Hnojíme především na jaře, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Přesazování kaktusů Kaktusy také jednou do roka přesazujeme – při tom odstraníme poškozené kořeny, případně celý..
  • Áronovité rostliny a květiny Pěstování áronovitých rostlin Áronovité rostliny pocházejí z exotických končin. Společným znakem těchto rostlin je shluk drobných kvítků do tzv. palice, která je chráněná zvláštním listem, tzv. toulcem. Toulec bývá nápadně zbarvený. Mnoho áronovitých rostlin má rovněž velmi pěkně zbarvené a tvarované listy. Právě druhy pěstované pro ozdobný list mají podobné požadavky..
  • Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..