Řemenatka klívie
Klívie jsou původem vytrvalé dlouhověké byliny planě rostoucí na západním pobřeží jižní Afriky, kde vegetují ve stínu stromů.
Řemenatky tvoří růžici kožovitých 40 až 70 cm dlouhých a 4 až 8 cm širokých listů uspořádaných do dvou řad, které připomínají řemeny. Ze středu listové růžice vyrůstá stvol zakončený okolíkem vzpřímených, oranžových květů. Klívie kvetou od února do dubna, někdy opakovaně v červenci a srpnu.
Klívie mají žluté nebo rudé plody, které zpravidla odstraňujeme, aby se rostlina nevysilovala. Po odkvětu celý stvol vyřízneme nebo do boku růžice zlomíme. Dříve byly klívie velmi oblíbenými pokojovými květinami, v současné době se s ní již tolik nesetkáváme.
Jak pěstovat klívii
Klívie nemá ráda plné slunce, proto pro ně vybíráme umístění v polostínu. Můžeme je dát také do úplného stínu, ale zde hůře kvetou. Přes zimu této rostlině vyhovuje teplota 15 až 18 °C. Je ideální pro nevytápěné prostory schodiště nebo teplejší verandy.
Za vegetace vyžaduje klívie rovnoměrnou zálivku, kterou od poloviny září omezíme a cca 6 až 8 týdnů necháme rostlinu ve vegetačním klidu. Tímto způsobem podpoříme budoucí kvetení. Listy průběžně otíráme vlhkým hadříkem, čímž je zbavujeme prachu.
Pokud chceme vypěstovat mohutné solitérní rostliny, neoddělujeme nové sazenice od mateřské rostliny.
Přesazování klívie
Mladé rostliny přesazujeme každý rok. Starší klívie cca po čtyřech letech vždy, když kořeny zcela zaplní květináč. Přesazujeme po odkvětu, před začátkem nového růstu. Při přesazování dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Staré a uhnilé kořeny odstraníme.
Letnění klívie
Klívii můžeme od konce května do začátku září letnit v polostínu na místě chráněném před větrem a slunečním úpalem.
Škůdci
Klívie napadají červci, kteří se vyskytují mezi listy. Zničíme je potřením 100% lihem. Tímto způsobem se zbavíme i puklic.
Množení klívie
Klívii množíme oddělováním dceřiných, nejlépe dvouletých odnoží.
- Hvězdník a klívie v únoru Pěstování hvězdníku v únoru Hvězdník začneme během února přihnojovat hned, jakmile se objeví poupata. Tato cibulovina nejlépe kvete v menších květináčích, než ve velkých nádobách. Proto rostlinu přesazujeme až po několika letech. Pro zdárné pěstování potřebují dostatek živin (pravidelné přihnojování) a nepřekyselený substrát. Pěstování klívie v únoru Klívii hnojíme a pravidelně zaléváme..
- Nematanthus gregarius, pokojová květina Nematanthus gregarius je zajímavá převislá rostlina. Jedná se o stálezelený, pěkně rozprostřený keřík, který má lesklé a dužnaté drobné lístky. Pěstování Nematanthus gregarius Nafouklé trubkovité květy jsou oranžové a žluté, rostlina kvete po celé léto. Nesnáší přímý úpal, a proto ji umisťujeme do částečného stínu. V zimě by teplota neměla klesnout pod..
- Áronovité pokojové květiny Syngónium (Syngonium podophyllum) Syngónium je rostlina blízce příbuzná filodendronu. Má šípovité zelenožluté listy. Tuto rostlinu stačí umístit na polostinné místo. Někdy je nutné vyvázání k tyčím, případně ji můžeme nechat jako převislou formu v zavěšené nádobě. V době vegetace pravidelně přihnojujeme. Spatifylum (Spathiphyllum) Spatifylum je moderní rostlina, která se stala v minulých letech hitem..
- Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..