Řemenatka klívie
Klívie jsou původem vytrvalé dlouhověké byliny planě rostoucí na západním pobřeží jižní Afriky, kde vegetují ve stínu stromů.
Řemenatky tvoří růžici kožovitých 40 až 70 cm dlouhých a 4 až 8 cm širokých listů uspořádaných do dvou řad, které připomínají řemeny. Ze středu listové růžice vyrůstá stvol zakončený okolíkem vzpřímených, oranžových květů. Klívie kvetou od února do dubna, někdy opakovaně v červenci a srpnu.
Klívie mají žluté nebo rudé plody, které zpravidla odstraňujeme, aby se rostlina nevysilovala. Po odkvětu celý stvol vyřízneme nebo do boku růžice zlomíme. Dříve byly klívie velmi oblíbenými pokojovými květinami, v současné době se s ní již tolik nesetkáváme.

Řemenatka klívie
Jak pěstovat klívii
Klívie nemá ráda plné slunce, proto pro ně vybíráme umístění v polostínu. Můžeme je dát také do úplného stínu, ale zde hůře kvetou. Přes zimu této rostlině vyhovuje teplota 15 až 18 °C. Je ideální pro nevytápěné prostory schodiště nebo teplejší verandy.
Za vegetace vyžaduje klívie rovnoměrnou zálivku, kterou od poloviny září omezíme a cca 6 až 8 týdnů necháme rostlinu ve vegetačním klidu. Tímto způsobem podpoříme budoucí kvetení. Listy průběžně otíráme vlhkým hadříkem, čímž je zbavujeme prachu.
Pokud chceme vypěstovat mohutné solitérní rostliny, neoddělujeme nové sazenice od mateřské rostliny.
Přesazování klívie
Mladé rostliny přesazujeme každý rok. Starší klívie cca po čtyřech letech vždy, když kořeny zcela zaplní květináč. Přesazujeme po odkvětu, před začátkem nového růstu. Při přesazování dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Staré a uhnilé kořeny odstraníme.
Letnění klívie
Klívii můžeme od konce května do začátku září letnit v polostínu na místě chráněném před větrem a slunečním úpalem.
Škůdci
Klívie napadají červci, kteří se vyskytují mezi listy. Zničíme je potřením 100% lihem. Tímto způsobem se zbavíme i puklic.
Množení klívie
Klívii množíme oddělováním dceřiných, nejlépe dvouletých odnoží.
- Bonsaje – volba misky a půdy Volba nádoby a úprava stromu Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší. Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů...
- Rozmnožování hvězdníku Množení hvězdníků semeny nebo dceřinými cibulkami Množení hvězdníků semeny je příliš složité. Snadněji je množíme dceřinými cibulkami starších rostlin. Nezískáme sice velké množství rostlin, ale při amatérském pěstování pro radost nám to bohatě stačí. Tyto malé cibulky pěstujeme bez období odpočinku dva až tři roky a potom postupujeme tak, jak..
- Lopatkovec (Spathiphyllum) Lopatkovec neboli toulcovka pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Nejznámějším druhem je Spathiphyllum wallisii, která je vysoká asi 30 cm. Je výjimečná tím, že dokáže absorbovat formaldehyd, aceton a benzol. Lopatkovec má bílou až žlutou palici květu, který je kryt bílým toulcem. Listy jsou lesklé tmavozelené s dlouhými řapíky. Květ..
- Pokojové květiny v zimě Zalévání pokojových květin Většina pokojových květin v zimních měsících odpočívá – utlumí svoje životní procesy, aby co nejlépe přečkaly dny s minimem slunečního svitu. Zaléváme mírně. Květiny, které přezimují v chladu, zaléváme až po vyschnutí vrchní vrstvy substrátu. Květiny v teplých místnostech zaléváme více, podle potřeby. Pro zálivku používáme odstátou..