Zahradní nůžkyZahradní nůžky potřebujeme jak v okrasné zahradě, tak užitkové. Používají se v ovocných sadech, u zeleniny, bylinek, květin, stříhání keřů, atd.

Ostří u zahradních nůžek

Ostří zahradních nůžek musí být vyrobeno z nejlepší oceli, aby se netupilo a bylo stále velmi ostré. Nůžky nesmí vytvářet zhmožděné rány, ale čistý ostrý řez. Nezáleží přitom na tom, které rostliny v zahradě stříháme. Nejlepší jsou dvojsečné nůžky, i když jsou dražší.

Zahradní nůžky

Zahradní nůžky

Velikost zahradních nůžek

Velikost nůžek volíme podle práce, kterou s nimi budeme vykonávat. Pro práci na ovocných stromech a jiných dřevinách potřebujeme nůžky dlouhé 20 cm. Na růže, bylinné trvalky a bylinky do kuchyně stačí menší nůžky, dlouhé 17 až 18 cm. Důležité je, aby matka na nůžkách byla dobře zajištěná a nedocházelo k uvolňování.

Vedle běžných zahradních nůžek existuje celá řada speciálních nůžek, které jsou určené pro sklizeň jahod, vinných hroznů, pro stříhání odkvetlých květů nebo pro stříhání ve větších výškách.


  • Opěrné zídky na zahradě Kde používáme v zahradě opěrné zídky Svažité pozemky jsou často zpevněné pomocí terasovitě uspořádaných zídek. Tyto zídky můžeme použít i v rovném terénu pro ozvláštnění zahrady. Druhy zahradních zídek Rozlišujeme dva typy zídek – opěrné zídky a vymezovací zídky. Opěrné zídky můžou být vysoké od několika centimetrů po několik metrů. Slouží..
  • Truhlíky na podzim Balkonové květiny mohou okna zdobit až do pozdního podzimu. Pelargonie je nutné před prvními mrazíky chránit. Jiné květiny, jako např. bidens nebo verbena, vydrží i slabší mráz. Na podzim je vhodné období pro množení převislých muškátů. Řízky bereme z dobře narostlých a zdravých květin. Řízky zapichujeme do truhlíku s vlhkým pískem, který..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Nářadí a vybavení..
  • Okrasné dřeviny na podzim – barevné listy Žluté listy na podzim Mezi dřeviny, kterým se před opadem listy vybarvují výrazně dožluta, patří zejména břízy, lípy, javory, modříny, dřezovce. Estetický účinek poskytuje jak pohled do jejich koruny prozářené sluncem, tak na zelený, krátce sestřižený trávník s listím opadlým pod korunou stromů. Oranžové a červené listy na podzim Oranžově,..