Jakou vybrat motyčku pro práci na zahraděMotyčky jsou jedním z nejčastěji používaných nářadí na zahradě.

Druhy motyček

Existuje několik druhů – rovné, s rovnými hřeby, se třemi nazpět zahnutými hřeby nebo také špičaté. Jsou různé široké – úzké pro práci ve stísněném prostoru nebo široké motyky pro těžkou zahradní práci. Motyčky mají také různě dlouhou násadu – od krátké cca 25 cm pro práci v podřepu až po dlouhé pro práci ve stoje.

Motyčka pro práci na zahradě

Motyčka pro práci na zahradě

Motyčka se třemi nazpět zahnutými hřeby a motyčka s rovnými hřeby postavenými kolmo k násadě jsou na jaře tím nejvhodnějším nářadím pro přípravu záhonů k osázení.

Půda zrytá na podzim se na jaře nesmí znovu obracet. Pouze se nakypří nejsvrchnější vrstva půdy, tvořená velkými hroudami. Většinou se k tomu používají různé motyčky. Běžná motyčka se třemi nazpět zahnutými hřeby, mnohem lepší je však široká motyka okopávačka, která může mít rovněž hřeby, podobně jako rycí vidle.


  • Netkaná textilie Netkaná textilie je moderní materiál, který se používá při pěstování zeleniny. Nahrazuje fólii a přispívá k urychlení sklizně. Rozdíl mezi fólií a netkanou textilií Netkaná textilie se vyrábí z polypropylénu, zatímco fólie pro zahradnické účely je vyrobena z polyetylénu. Netkané textilie jsou zdravotně nezávadné. Mají lepší mechanické vlastnosti než fólie a také déle..
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..
  • Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..
  • Jarní práce na zahradě – březen Jarní zalévání stromů V březnu důkladně zalijeme stálezelené keře nedávno vysazené jehličnany. Za vyšších teplot ve dne totiž silně odpařují vodu, ale v noci, kdy ještě mrzne, nestačí kořeny její úbytek uhradit. Přes polední slunce keře také stíníme prknem, podepřenou deskou nebo pytlovinou. Trávník přihnojíme plným hnojivem nebo rozhozením kompostu...