Jakou vybrat motyčku pro práci na zahraděMotyčky jsou jedním z nejčastěji používaných nářadí na zahradě.

Druhy motyček

Existuje několik druhů – rovné, s rovnými hřeby, se třemi nazpět zahnutými hřeby nebo také špičaté. Jsou různé široké – úzké pro práci ve stísněném prostoru nebo široké motyky pro těžkou zahradní práci. Motyčky mají také různě dlouhou násadu – od krátké cca 25 cm pro práci v podřepu až po dlouhé pro práci ve stoje.

Motyčka pro práci na zahradě

Motyčka pro práci na zahradě

Motyčka se třemi nazpět zahnutými hřeby a motyčka s rovnými hřeby postavenými kolmo k násadě jsou na jaře tím nejvhodnějším nářadím pro přípravu záhonů k osázení.

Půda zrytá na podzim se na jaře nesmí znovu obracet. Pouze se nakypří nejsvrchnější vrstva půdy, tvořená velkými hroudami. Většinou se k tomu používají různé motyčky. Běžná motyčka se třemi nazpět zahnutými hřeby, mnohem lepší je však široká motyka okopávačka, která může mít rovněž hřeby, podobně jako rycí vidle.


  • Zelené hnojení Co použít jako zelené hnojivo? Při nedostatku hnoje a kompostu nebo při zakládání zahrady, můžeme zeleným hnojením obohatit půdu o humus a živiny, zlepšit její strukturu a potlačit zaplevelení. Na zelené hnojení jsou nejvhodnější bobovité rostliny jako hrách, vikev a bob, které po zarytí obohacují půdu i o dusík. Lze..
  • Co lze přikrývat netkanou textilií Zima a předjaří – přikrýváme zelené rostliny ve skalce (textilie nahrazuje chvojí) a přezimující zeleninu jako je špenát, polníček, pór, růžičková kapusta nebo kadeřávek. Předjaří a jaro – obalujeme přesazené jehličnany, u kterých textilie podpoří lepší ujmutí. Přikrýváme čerstvě vysazenou sazečku, textilie ji ochrání před larvami mouchy houbomilky česnekové. Okraje..
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..
  • Pěstování salátu Jak pěstovat salát na zahradě V létě pěstujeme odrůdy odolnější proti vybíhání do květu. Sazenice si předpěstujeme tak, abychom je mohly v dubnu a v květnu vysazovat na záhon. Hlávky se sklízejí v červenci a srpnu. Ledový salát je oblíbený pro svoje velké hlávky křehkých listů. Ledový salát je náročnější na teplo. Trpí zahníváním..