Zakládání nového trávníku



Trávník je výraznou estetickou plochou v zahradě, udržovaný travní koberec bývá chloubou majitele. Často bývá trávník v promyšleném kontrastu s okrasnými dřevinami a květinovými záhony. Trávník ochraňuje pozemek před prašností.

Zakládání nového trávníku

Základem při zakládání nového trávníku je kvalitní příprava půda před jeho založením a pravidelná každoroční péče. Nejlepší půdou pro trávník je středně těžká, propustná, vzdušná půda. Pokud chceme mít trávník na lehčích půdách, musíme přidat těžší jílovitou zeminu, abychom zpevnili povrch. Naopak těžkou jílovitou půdu musíme vylehčit, čímž zvýšíme propustnost půdy a obsahu vzduchu v ní.

Příprava půdy pro trávník

Ideálním obdobím pro přípravu půdy pro budoucí trávník je podzim. Půda přes zimu slehne a trávník pak bude pěkně rovný. Při zakládání trávníku do neslehlé půdy je povrch nerovný a tato chyba se pak těžko napravuje. Při přípravě půdy vybereme všechny kořeny a podzemní části vytrvalých plevelů. Půdu povápníme mletým vápencem, vyhnojíme kompostem, fosforečnými a draselnými hnojivy, které hluboko zryjeme do země.

Vysévání nového trávníku

Nejvhodnější doba pro výsev trávníku je v dubnu až květnu. Travní semeno vyséváme za bezvětří, nejlépe před deštěm. Množství travního semene potřebného k výsevu 1 m2 je asi 25 až 30 g. Rozhozené semeno se zapravuje do půdy kovovými hráběmi a povrch se pak zhutní upěchováním nebo zaválcováním. Celou plochu budoucího trávníku hned důkladně pokropíme. Zálivku v suchém období několikrát opakujeme, aby tráva mohla vyklíčit a zakořenit. Při denních teplotách kolem 20°C vzklíčí semena asi za 10 až 14 dní.

Zakládání nového trávníku

Zakládání nového trávníku






  • Jak přilákat ptáky do zahrady Pokud chcete přilákat ptáky do zahrady, můžete vyzkoušet několik jednoduchých a účinných metod. Potrava, voda, úkryt Poskytněte jim potravu, zejména v zimě. Instalujte ptačí krmítko nebo rovnou několik krmítek umístěných ve strategických částech zahrady. Naplňte je semeny, ořechy, ovocem nebo sušeným hmyzem. Vybírejte potravu, která je přitažlivá pro různé druhy ptáků...
  • Jak vybrat vhodný květináč Pokud jsme se rozhodli pro pěstování rostlin v nádobách, vybereme vhodný květináč v některém zahradním centru, kde mají širokou nabídku. Vzhled a tvar nádoby Rozhodovat bude nejspíš vzhled nádoby a také cena. Levné plastové truhlíky a květináče vybíráme pouze tehdy, budeme-li v nich pěstovat převislé rostliny, které zakryjí jejich přední stranu. Zároveň nemůžeme..
  • Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
  • Jak pěstovat muškáty Pěstování muškátů Muškáty nebo také pelargonie jsou nejoblíbenější balkonové květiny. Mají dlouhou dobu kvetení a poměrně snadno se pěstují. Chorobami a škůdci trpí velmi málo. Muškátům se nejlépe daří na jižní, východní nebo západní straně. Lze je pěstovat také na oknech, která jsou otočená na sever – netrpí zde slunečním..