Zakládání nového trávníku



Trávník je výraznou estetickou plochou v zahradě, udržovaný travní koberec bývá chloubou majitele. Často bývá trávník v promyšleném kontrastu s okrasnými dřevinami a květinovými záhony. Trávník ochraňuje pozemek před prašností.

Zakládání nového trávníku

Základem při zakládání nového trávníku je kvalitní příprava půda před jeho založením a pravidelná každoroční péče. Nejlepší půdou pro trávník je středně těžká, propustná, vzdušná půda. Pokud chceme mít trávník na lehčích půdách, musíme přidat těžší jílovitou zeminu, abychom zpevnili povrch. Naopak těžkou jílovitou půdu musíme vylehčit, čímž zvýšíme propustnost půdy a obsahu vzduchu v ní.

Příprava půdy pro trávník

Ideálním obdobím pro přípravu půdy pro budoucí trávník je podzim. Půda přes zimu slehne a trávník pak bude pěkně rovný. Při zakládání trávníku do neslehlé půdy je povrch nerovný a tato chyba se pak těžko napravuje. Při přípravě půdy vybereme všechny kořeny a podzemní části vytrvalých plevelů. Půdu povápníme mletým vápencem, vyhnojíme kompostem, fosforečnými a draselnými hnojivy, které hluboko zryjeme do země.

Vysévání nového trávníku

Nejvhodnější doba pro výsev trávníku je v dubnu až květnu. Travní semeno vyséváme za bezvětří, nejlépe před deštěm. Množství travního semene potřebného k výsevu 1 m2 je asi 25 až 30 g. Rozhozené semeno se zapravuje do půdy kovovými hráběmi a povrch se pak zhutní upěchováním nebo zaválcováním. Celou plochu budoucího trávníku hned důkladně pokropíme. Zálivku v suchém období několikrát opakujeme, aby tráva mohla vyklíčit a zakořenit. Při denních teplotách kolem 20°C vzklíčí semena asi za 10 až 14 dní.

Zakládání nového trávníku

Zakládání nového trávníku







  • Zahrady a umění – kombinace zahrady s uměleckými díly a instalacemi Kombinace zahrady s uměleckými díly a instalacemi se stává stále oblíbenější formou zahradního designu. Umělecká díla mohou přinést do zahrady nový rozměr, poskytnout nové zážitky a vytvořit zajímavé kontrasty a kombinace s přírodními prvky. Navrhnout zahradu s uměleckými díly není snadný úkol. Je důležité zvolit vhodné umístění pro umělecká díla,..
  • Pravidla pro pěstování trvalek Nejvhodnější dobou pro výsadbu trvalek je jaro nebo podzim. Platí pravidlo: trvalky vysazujeme nebo přesazujeme podle doby květu. To znamená, že na jaře a v časném létě ty, které kvetou časně, začátkem podzimu nebo brzy zjara ty, které kvetou až v druhé polovině roku. Vodní a pobřežní rostliny lze vysazovat teprve tehdy,..
  • Gazánie Gazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky. Pěstování gazánií Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti..
  • Zakládáme vřesoviště Při zakládání vřesoviště nejdříve velmi důkladně odstraníme plevel a všechny zbytky jejich kořenů a oddenků. Ušetříme si tím práci v pozdějším období. Postup zakládání vřesoviště Uděláme terénní úpravy, tj. srovnáme povrch. Položíme vrstvu rašeliny promíchanou se zeminou (nesmí být vápněná) a pískem. Substrát také nesmí přesychat ani v letních vedrech. Alespoň část..