Okrasné dělící stěny v zahradě
Vertikální prvky jsou v téměř každé zahradě velkým přínosem a dávají řadu možností k výsadbám i svislým směrem. Správně osázená dělící stěna se po čase rozvine v živou barevnou tapisérii, která je nejen funkční, ale i dekorativní.
Okrasné dělící stěny v zahradě
Nejjednodušší zahradní konstrukce je většinou tvořena jen jedním kusem treláže (příp. drátěným rámem), a přesto je vysoce efektivní. Okrasné stěny mohou být využity k zakrytí pohledu na nevzhledná místa, oddělení různých oblastí zahrady od sebe (např. pro pěstování zeleniny, pro hry dětí, pro okrasné záhony, apod.), k rozčlenění dlouhé úzké zahrádky do několika zahradních prostorů, anebo jednoduše ke zvětšení pěstební plochy.
Jaké rostliny jsou vhodné pro dělící stěnu
K popnutí okrasné dělící stěny se hodí mnoho popínavých rostlin. Které si vybereme, bude záležet nejvíce na našich prioritách: potřebujeme rostliny, jež by rychle vyrostly a zakryly nepěkný pohled, nebo je důležitá vůně, či dáme přednost rostlinám atraktivním po celý rok?
Při správné volbě je možné splnit téměř všechny požadavky. Při výběru sortimentu pnoucích rostlin bychom se měli zamyslet nad tím, jak se budou vzájemně snášet. Jestliže jedna rostlina potřebuje prořezat právě, když jiná začíná kvést, anebo roste-li tak bujně, že zadusí všechny ostatní, pak budeme mít nejspíše problémy.
Zkuste si také naplánovat kombinace rostlin, které budou přitažlivé po dlouhé období. Např. plamének tangutský kvete v létě a začátkem podzimu, potom upoutá chmýřitým odkvetlým květenstvím, které trvá po celou zimu. Při kombinaci s pnoucími rostlinami kvetoucími na jaře zajistíme zajímavý pohled téměř po celý rok.
- Žluté trvalky v zahradě Zahradu můžeme promyšleně osadit květinami v barvě jednoho tónu tak, aby postupně kvetly od jara do podzimu. Ve žluté barvě kvetou na jaře narcisy a žluté tulipány. Léto prozáří žluté lilie nebo různé kultivary růží. Na podzim kvetou chryzantémy. Další žluté trvalky: Rudbeckia Herbstonne – vysoká trvalka, která dorůstá do výšky..
- Jezírka v zahradě K velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky. V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko...
- Skalka na jaře Skalka na jaře je dominantou zahrady. Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích. Koniklece – mají..
- Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné plody Jabloně Zajímavé svými podzimními plody jsou např. jabloně. Na jejich větvích najdeme spoustu červených, oranžových nebo žlutých jedlých jablíček. Některé kultivary mají i pěkné do červena vybarvené listy. Jeřáb obecný Další pestrou paletu plodů má jeřáb obecný se svými drobnými červenými bobulkami. Hodí se i do malých zahrad, protože nezabere..