Okrasné dělící stěny v zahraděVertikální prvky jsou v téměř každé zahradě velkým přínosem a dávají řadu možností k výsadbám i svislým směrem. Správně osázená dělící stěna se po čase rozvine v živou barevnou tapisérii, která je nejen funkční, ale i dekorativní.

Okrasné dělící stěny v zahradě

Nejjednodušší zahradní konstrukce je většinou tvořena jen jedním kusem treláže (příp. drátěným rámem), a přesto je vysoce efektivní. Okrasné stěny mohou být využity k zakrytí pohledu na nevzhledná místa, oddělení různých oblastí zahrady od sebe (např. pro pěstování zeleniny, pro hry dětí, pro okrasné záhony, apod.), k rozčlenění dlouhé úzké zahrádky do několika zahradních prostorů, anebo jednoduše ke zvětšení pěstební plochy.

Dřevěná treláž

Dřevěná treláž

Jaké rostliny jsou vhodné pro dělící stěnu

K popnutí okrasné dělící stěny se hodí mnoho popínavých rostlin. Které si vybereme, bude záležet nejvíce na našich prioritách: potřebujeme rostliny, jež by rychle vyrostly a zakryly nepěkný pohled, nebo je důležitá vůně, či dáme přednost rostlinám atraktivním po celý rok?

Při správné volbě je možné splnit téměř všechny požadavky. Při výběru sortimentu pnoucích rostlin bychom se měli zamyslet nad tím, jak se budou vzájemně snášet. Jestliže jedna rostlina potřebuje prořezat právě, když jiná začíná kvést, anebo roste-li tak bujně, že zadusí všechny ostatní, pak budeme mít nejspíše problémy.

Zkuste si také naplánovat kombinace rostlin, které budou přitažlivé po dlouhé období. Např. plamének tangutský kvete v létě a začátkem podzimu, potom upoutá chmýřitým odkvetlým květenstvím, které trvá po celou zimu. Při kombinaci s pnoucími rostlinami kvetoucími na jaře zajistíme zajímavý pohled téměř po celý rok.


  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Rostliny v nádobách v zimě Čím ochránit rostliny v květináči – pytlovina a sláma Cypřišek nebo jiné trpasličí jehličnany s brslenem, které pěstujeme v květináči třeba na balkóně, ochráníme nejlépe proti mrazu, jestliže květináč vložíme do pytle, vyplněného slámou nebo senem. Okrasné zelí – podívaná i v mrazech Chcete-li si dopřát rozkvetlou podívanou i v době, kdy všechno ostatní je..
  • Květiny vhodné do truhlíků na balkon Million Bells Million Bells – květiny s množstvím barevných odrůd – žlutá, červená, růžová, fialová. Má drobné květy, bohatě kvetou od jara až do zámrazu. Million Bells vyžaduje lehký rašelinový substrát nejlépe stále vlhký a pravidelné přihnojování. Surfínie Surfínie, převislé petunie – mají dlouhé převisy barevných květů a jsou vynikající ozdobou..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..