Okrasné dělící stěny v zahradě



Vertikální prvky jsou v téměř každé zahradě velkým přínosem a dávají řadu možností k výsadbám i svislým směrem. Správně osázená dělící stěna se po čase rozvine v živou barevnou tapisérii, která je nejen funkční, ale i dekorativní.

Okrasné dělící stěny v zahradě

Nejjednodušší zahradní konstrukce je většinou tvořena jen jedním kusem treláže (příp. drátěným rámem), a přesto je vysoce efektivní. Okrasné stěny mohou být využity k zakrytí pohledu na nevzhledná místa, oddělení různých oblastí zahrady od sebe (např. pro pěstování zeleniny, pro hry dětí, pro okrasné záhony, apod.), k rozčlenění dlouhé úzké zahrádky do několika zahradních prostorů, anebo jednoduše ke zvětšení pěstební plochy.

Dřevěná treláž

Dřevěná treláž

Jaké rostliny jsou vhodné pro dělící stěnu

K popnutí okrasné dělící stěny se hodí mnoho popínavých rostlin. Které si vybereme, bude záležet nejvíce na našich prioritách: potřebujeme rostliny, jež by rychle vyrostly a zakryly nepěkný pohled, nebo je důležitá vůně, či dáme přednost rostlinám atraktivním po celý rok?

Při správné volbě je možné splnit téměř všechny požadavky. Při výběru sortimentu pnoucích rostlin bychom se měli zamyslet nad tím, jak se budou vzájemně snášet. Jestliže jedna rostlina potřebuje prořezat právě, když jiná začíná kvést, anebo roste-li tak bujně, že zadusí všechny ostatní, pak budeme mít nejspíše problémy.

Zkuste si také naplánovat kombinace rostlin, které budou přitažlivé po dlouhé období. Např. plamének tangutský kvete v létě a začátkem podzimu, potom upoutá chmýřitým odkvetlým květenstvím, které trvá po celou zimu. Při kombinaci s pnoucími rostlinami kvetoucími na jaře zajistíme zajímavý pohled téměř po celý rok.





  • Září v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě v září Během září pokračujeme ve vysazování cibulnatých a hlíznatých květin. V září dělíme a sázíme všechny druhy trvalek, s výjimkou těch, které právě kvetou. Při dělení odřízneme všechny nadzemní části těsně nad zemí a kořeny zkrátíme o polovinu. Koncem září odstraníme ze záhonů všechny jednoleté květiny. Většinou..
  • Pěstování rostlin v nádobách Rostliny v nádobách zpestří každý kout terasy, dvorku nebo zahrady. Pěstování květin v nádobách se těší zvláště v posledních letech značné popularitě. Rozkvetlé květináče a truhlíky zdobí nejen zahrady, ale také okna a balkóny. Květinové nádoby Výhodou nádob je nepřeberné množství materiálů, z nichž jsou vyrobené. Ať už je to tradiční hlín příjemné barvy..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..