Okrasné dělící stěny v zahraděVertikální prvky jsou v téměř každé zahradě velkým přínosem a dávají řadu možností k výsadbám i svislým směrem. Správně osázená dělící stěna se po čase rozvine v živou barevnou tapisérii, která je nejen funkční, ale i dekorativní.

Okrasné dělící stěny v zahradě

Nejjednodušší zahradní konstrukce je většinou tvořena jen jedním kusem treláže (příp. drátěným rámem), a přesto je vysoce efektivní. Okrasné stěny mohou být využity k zakrytí pohledu na nevzhledná místa, oddělení různých oblastí zahrady od sebe (např. pro pěstování zeleniny, pro hry dětí, pro okrasné záhony, apod.), k rozčlenění dlouhé úzké zahrádky do několika zahradních prostorů, anebo jednoduše ke zvětšení pěstební plochy.

Dřevěná treláž

Dřevěná treláž

Jaké rostliny jsou vhodné pro dělící stěnu

K popnutí okrasné dělící stěny se hodí mnoho popínavých rostlin. Které si vybereme, bude záležet nejvíce na našich prioritách: potřebujeme rostliny, jež by rychle vyrostly a zakryly nepěkný pohled, nebo je důležitá vůně, či dáme přednost rostlinám atraktivním po celý rok?

Při správné volbě je možné splnit téměř všechny požadavky. Při výběru sortimentu pnoucích rostlin bychom se měli zamyslet nad tím, jak se budou vzájemně snášet. Jestliže jedna rostlina potřebuje prořezat právě, když jiná začíná kvést, anebo roste-li tak bujně, že zadusí všechny ostatní, pak budeme mít nejspíše problémy.

Zkuste si také naplánovat kombinace rostlin, které budou přitažlivé po dlouhé období. Např. plamének tangutský kvete v létě a začátkem podzimu, potom upoutá chmýřitým odkvetlým květenstvím, které trvá po celou zimu. Při kombinaci s pnoucími rostlinami kvetoucími na jaře zajistíme zajímavý pohled téměř po celý rok.


  • Pěstování rostlin v nádobách Rostliny v nádobách zpestří každý kout terasy, dvorku nebo zahrady. Pěstování květin v nádobách se těší zvláště v posledních letech značné popularitě. Rozkvetlé květináče a truhlíky zdobí nejen zahrady, ale také okna a balkóny. Květinové nádoby Výhodou nádob je nepřeberné množství materiálů, z nichž jsou vyrobené. Ať už je to tradiční hlín příjemné barvy..
  • Tipy a triky pro zimní zahradu Zahradní jezírka Pokud jste majitelem zahradního jezírka, které je z betonu a na zimu jej nevypouštíte, vhoďte na vodní plochu na začátku zimy nafukovací míč, plastovou láhev nebo dřevěné kolo. Tyto předměty absorbují tlak ledu a ochrání tak nádrž před popraskáním. Květináče Květináče na balkónech či terasách můžeme před promrznutím ochránit..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..
  • Balkonové květiny v březnu Balkonové květiny v březnu Truhlíky a květináče s okrasnými druhy trav můžeme na jaře seříznout. Seřezáváme, až jakmile se objeví nové výhonky. Loňská stébla seřízneme přibližně na výšku dlaně od země. Do truhlíku můžeme zasadit první jarní květy – sněženky a krokusy, které můžeme ještě v zimě koupit v květinářství...