Živý plot ze zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens)Pro nové výsadby zimostrázu vždyzeleného musí být půda dobře připravena, aby se mohly sazenice rovnoměrně vyvíjet.

Půda musí být především bohatě zásobena dobře vyzrálým chlévským hnojem nebo kompostem. Mladé sazenice zimostrázu umístíme podél napjatého motouzu tak hluboko do země, aby z nich bylo nad zemí vidět jen 6 až 8 cm. Při sázení je musíme opravdu velmi silně přimáčknout a pak důkladně zalít. Po zavlažení zastřihneme všechny rostliny stejně vysoko.

Živý plot ze zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens)

Živý plot ze zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens)

Starší buxusové živé ploty

Starší živé ploty ze zimostrázu vždyzeleného, které vykazují nepravidelný růst, můžeme ještě v dubnu sestříhat. Řídíme se přitom místy s nejmenším vzrůstem. Je-li to nutné, zimostráz silně seřízneme. Keře pak znovu mohutně obrazí.

Od jara do podzimu keře pravidelně prohlížíme, zda nedošlo k napadení housenkami. Pokud ano, musíme použít chemické přípravky pro jejich okamžitou likvidaci. Jinak by došlo k nevratnému poškození rostlin.

Mezery v živém plotu

Zimostrázové živé ploty, v nichž jsou mezery, je nejlepší vysadit úplně znovu. Všechny rostliny vyryjeme a připravíme půdu. Pak již vysazujeme nové mladé rostlinky.


  • Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) Pěstování hlohyně šarlatové Hlohyně šarlatová je stálezelený trnitý keř vysoký 2 až 3 metry. Je známý především pro svoje oranžově červené, u některých kultivarů i žluté plody, které vydrží na keřích od podzimu dlouho do zimy. V zahradě působí hlohyně šarlatová dekorativně i záplavou svých bílých květů. Nejlépe se uplatní jako..
  • Zakládáme vřesoviště Při zakládání vřesoviště nejdříve velmi důkladně odstraníme plevel a všechny zbytky jejich kořenů a oddenků. Ušetříme si tím práci v pozdějším období. Postup zakládání vřesoviště Uděláme terénní úpravy, tj. srovnáme povrch. Položíme vrstvu rašeliny promíchanou se zeminou (nesmí být vápněná) a pískem. Substrát také nesmí přesychat ani v letních vedrech. Alespoň část..
  • Dřín obecný – Cornus mas Okrasný keř Dřín obecný je okrasný keř nebo stromek dorůstající do výšky 2,5 až 3 metry. Kvete od března do dubna žlutými kvítky. Je mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v teplých oblastech na slunných stanovištích s vápenitou půdou. Plody dřínu jsou červené podlouhlé peckovičky, zrají od konce srpna do poloviny září. Plody..
  • Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné plody Jabloně Zajímavé svými podzimními plody jsou např. jabloně. Na jejich větvích najdeme spoustu červených, oranžových nebo žlutých jedlých jablíček. Některé kultivary mají i pěkné do červena vybarvené listy. Jeřáb obecný Další pestrou paletu plodů má jeřáb obecný se svými drobnými červenými bobulkami. Hodí se i do malých zahrad, protože nezabere..