Živý plot ze zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens)
Pro nové výsadby zimostrázu vždyzeleného musí být půda dobře připravena, aby se mohly sazenice rovnoměrně vyvíjet.
Půda musí být především bohatě zásobena dobře vyzrálým chlévským hnojem nebo kompostem. Mladé sazenice zimostrázu umístíme podél napjatého motouzu tak hluboko do země, aby z nich bylo nad zemí vidět jen 6 až 8 cm. Při sázení je musíme opravdu velmi silně přimáčknout a pak důkladně zalít. Po zavlažení zastřihneme všechny rostliny stejně vysoko.
Starší buxusové živé ploty
Starší živé ploty ze zimostrázu vždyzeleného, které vykazují nepravidelný růst, můžeme ještě v dubnu sestříhat. Řídíme se přitom místy s nejmenším vzrůstem. Je-li to nutné, zimostráz silně seřízneme. Keře pak znovu mohutně obrazí.
Od jara do podzimu keře pravidelně prohlížíme, zda nedošlo k napadení housenkami. Pokud ano, musíme použít chemické přípravky pro jejich okamžitou likvidaci. Jinak by došlo k nevratnému poškození rostlin.
Mezery v živém plotu
Zimostrázové živé ploty, v nichž jsou mezery, je nejlepší vysadit úplně znovu. Všechny rostliny vyryjeme a připravíme půdu. Pak již vysazujeme nové mladé rostlinky.
- Kdoulovec (Chaenomeles) Kdoulovec je dřevina, která vyniká zejména na jaře svými krásnými květy. Jedná se o široký, hustě zavětvený keř, přičemž větve trčí trochu do stran. Dorůstá do výšky 70 až 200 cm. Lze jej dobře tvarovat stříháním. Jak kvete kdoulovec Květy kdoulovce jsou rumělkově červené, oranžově červené až temně rudé, také..
- Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
- Zakládáme vřesoviště Při zakládání vřesoviště nejdříve velmi důkladně odstraníme plevel a všechny zbytky jejich kořenů a oddenků. Ušetříme si tím práci v pozdějším období. Postup zakládání vřesoviště Uděláme terénní úpravy, tj. srovnáme povrch. Položíme vrstvu rašeliny promíchanou se zeminou (nesmí být vápněná) a pískem. Substrát také nesmí přesychat ani v letních vedrech. Alespoň část..
- Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..