Jak se brání příroda proti chorobám a škůdcům?



Příroda se umí proti škůdcům a chorobám bránit sama. Používá k tomu různé způsoby biologické ochrany, které bychom měli cílevědomě podporovat a nenarušovat tento přirozený proces neuváženou chemickou ochranou.

Především pečujeme o užitečné ptactvo. Instalujeme v zahradách ptačí budky a v zimním období ptáky krmíme. Vysazujeme do zahrady keře, které umožní ptákům zakládání hnízd.

Chráníme užitečné živočichy: ježky, žáby, ještěrky a rejsky neboť sežerou velké množství slimáků a škodlivého hmyzu. Netopýři se živí nočním hmyzem, např. motýly obalečů.

Šetříme užitečný hmyz, jako jsou slunéčka, střevlíci, zlatoočky, lumčíci, pestřenky a další druhy živící se škodlivým hmyzem. Proto na jaře nevypalujeme suché travní porosty na mezích, v nichž se tento užitečný hmyz ukrývá.

S rozvahou používáme chemické přípravky, neboť mnohé z nich kromě škodlivého hmyzu ničí i jeho přirozené nepřátele. Vhodnější než chemické přípravky jsou v některých případech bakteriální přípravky.

Ptáci v krmítku

Ptáci v krmítku







  • Jaké jsou ekologické varianty k pesticidům Ekologická varianta k pesticidům zahrnuje řadu přírodních a ekologických metod, které pomáhají chránit rostliny před škůdci a chorobami. Tyto metody minimalizují použití chemických látek, které mohou být škodlivé pro životní prostředí a lidské zdraví. Ekologická náhrada pesticidů K minimalizování použití chemických pesticidů a fungicidů lze využít: Biologická kontrola – biologická..
  • Chřestovníček – škůdce lilií a růží Chřestovníček liliový Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované. Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak..
  • Preventivní opatření před škůdci a chorobami Mnohé choroby a škůdci se množí v důsledku špatného postupu při pěstování rostlin. Dobrou prevencí před škůdci a chorobami je správné obdělávání půdy a zlepšování její úrodnosti organickými a průmyslovými hnojivy a úprava půdní reakce pravidelným vápněním. Důležité je také používat zdravé osivo a sadbu, pěstovat odrůdy odolné nebo alespoň tolerantní..
  • Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě Choroby a..