Pěstování třešní



Třešně jsou naše nejranější domácí ovoce, proto se těší velké oblibě. Nevýhodou třešní je, že je mají rádi také červi.

Červivost třešní

Červivost třešní způsobují bílé larvy malé pestré mouchy vrtule třešňové. Hnědé kukly přezimují v půdě pod stromy, v květnu se z nich líhnou mouchy, jejichž samičky kladou vajíčka do plodů poloraných a pozdních odrůd třešní. Dužnina napadených plodů pak hnědne a zahnívá.

Jak zabránit červivosti třešní

Raně zrající odrůdy napadení vrtulí zpravidla unikají. Třešně jsou cizosprašné, musíme mít na zahradě nebo v její blízkosti alespoň dvě vzájemně se opylující odrůdy. Případně je také možné na jeden strom naroubovat druhou odrůdu.

Třešně

Třešně

Ekologická ochrana před červivostí třešní

Prevencí červivosti třeští je důsledné sklízení všech plodů (i červivých), sesbíraní i popadaných, aby se larvy vylezlé z plodů nemohli v zemi zakuklit. Úplné sklizni často brání příliš vysoké stromy třešní, na nichž je sklizeň pro pěstitele značně riziková. Proto se vyplatí pěstovat třešně s nižšími korunami na zakrslých podnožích. Vysoké koruny starších stromů snížíme na bezpečnou výšku a to buď po sklizni nebo rovnou při sklizni (plody očešeme z ořezaných větví).

V polovině května, přibližně v době před rozkvětem bezu černého, zavěsíme do korun třešní lepem natřené žluté lapače vrtulí. Vrtule, stejně jako ostatní mouchy, totiž láká žlutá barva. Lapače je možné zakoupit v zahrádkářských potřebách.

Před sklizní je dobré posypat půdu pod korunu třešně prachovým páleným vápnem. Ve styku s ním larvy vylezlé z plodů uhynou. Pomáhá také podzimní hluboké zrytí půdy pod stromy. Kukly se dostanou hluboko do země, odkud nebudou moci na jaře mouchy vylézt.

Chemická ochrana před červivostí třešní

Třešně určené k přímému konzumu pokud možno chemicky neošetřujeme. Pokud se ovšem červivost opakuje a je hodně rozšířená, stříkáme na jaře cca 2 až 3 týdny po náletu vrtulí vhodným postřikem s co nejnižší ochrannou lhůtou.





  • Opadávání listů u angreštu a rybízu U angreštu a rybízu dochází často již koncem června k opadávání listů. Bývá způsobeno houbovou chorobou, s níž se obtížně bojuje. Jedná se o antraknózu neboli pakustřebku rybízovou. Antraknóza neboli pakustřebka rybízová Tato choroba se projevuje většinou po delším deštivém období. Mnoho odrůd angreštu nesnáší měď, proto k postřiku použijeme organické fungicidy. Velmi..
  • Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy Zmrzlé ovoce na stromech Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně. Listy kapradí Proti..
  • Zakládáme ovocnou zahradu Než se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých..
  • Americké padlí angreštové – nemoci ovocných dřevin Americké padlí angreštové se nejvíce vyskytuje při vyšší vzdušné vlhkosti a vyšších teplotách. Na vrcholcích letorostů, na řapících listů a na plodech se vytvoří zprvu bělavé, později šedohnědé houbové povlaky. Růst výhonů se zastaví a plody jsou znehodnoceny. Proti této chorobě je vhodný včasný chemický postřik. Účinná prevence proti americkému..