Brugmansie – na terasy, balkóny a dvorky



Brugmansie je rostlina vhodná k pěstování na větších balkonech, terasách nebo dvorcích. Největší zvláštností této rostliny jsou velké trubkovité květy, které visí směrem dolů. Květy jsou v mnoha barvách, jednoduché nebo plnokvěté Listy jsou podlouhlé, porostlé jemnými chloupky.

Brugmansie je jedovatá

Velký pozor by měly dávat zejména rodiče malých dětí – celá rostlina, především listy a semena jsou velmi jedovaté.

Jak pěstovat brugmansii

Malou rostlinu zakoupíme v zahradnictví. Nasadíme ji do květináče o větším průměru a zajistíme výživnou půdu – smícháme rašelinu, kompost a zahradní zeminu. Během vegetace je nutné přihnojovat nejlépe rozpustnými hnojivy a to jednou za týden až dva týdny.

Brugmansie - pěstování

Brugmansie – pěstování

Brugmansii je možné pěstovat také ve volné půdě. Sázíme starší rostliny, které jsme přezimovaly v bezmrazé místnosti. Stanoviště by mělo být na přímém slunci. Je potřeba zajistit pravidelné zalévání. Na podzim rostliny z volné půdy vyryjeme, seřízneme a zmenšíme kořenový bal. Zasadíme do květináče a odneseme na přezimování do bezmrazé světlé místnosti. Celou zimu mírně zaléváme, ale nehnojíme.

Množení brugmansie

Brugmansii můžeme množit semeny, které vyséváme brzy na jaře. Nebo množíme vrcholovými řízky.

Choroby a škůdci brugmansie

Nejčastěji bývá brugmansie napadána sviluškami a molicemi. Pro likvidaci škůdců je třeba použít chemický postřik.





  • Pěstování dvoutvárky ze semínek Dvoutvárka (Dimorphotheca) je jedna z nejhezčích letniček, která dosahuje podle druhu výšky 30 až 35 cm. Je to velmi půvabná květina, která pro zdárný růst potřebuje slunce a teplo. Květy mají oranžovou barvu. Pěstování dvoutvárky Pěstujeme ji na záhřevných, písčitých půdách s malou příměsí jílu a na slunné poloze. Mokré půdy..
  • Pěstování macešky zahradní (Viola x witrockiana) Jak sázet macešku zahradní Maceška Zahradní (Viola x witrockiana) patří mezi nejoblíbenější dvouletky. Většinou se uplatňuje při plošném osázení záhonů, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými květinami, hlavně tulipány. Maceška zahradní se používá též na obruby záhonů a do přenosných nádob. Sazenice macešek Je vyšlechtěno mnoho kultivarů macešek, které..
  • Truhlíky na podzim Balkonové květiny mohou okna zdobit až do pozdního podzimu. Pelargonie je nutné před prvními mrazíky chránit. Jiné květiny, jako např. bidens nebo verbena, vydrží i slabší mráz. Na podzim je vhodné období pro množení převislých muškátů. Řízky bereme z dobře narostlých a zdravých květin. Řízky zapichujeme do truhlíku s vlhkým pískem, který..
  • Jak pěstovat muškáty Pěstování muškátů Muškáty nebo také pelargonie jsou nejoblíbenější balkonové květiny. Mají dlouhou dobu kvetení a poměrně snadno se pěstují. Chorobami a škůdci trpí velmi málo. Muškátům se nejlépe daří na jižní, východní nebo západní straně. Lze je pěstovat také na oknech, která jsou otočená na sever – netrpí zde slunečním..