Co potřebují růže pro pěstování na zahradě



Růže jsou označovány jako královny květin díky svým květům a omamné vůni. Existuje obrovské množství odrůd, s nádhernými tvary poupat i samotných květů, v pestrých škálách barev a vůní.

Jak pěstovat růže

Růžím vyhovuje slunné, teplé stanoviště. Pozor musíme dávat u jižních zdí, kde by růže mohly trpět úpalem – trpí také suchem, blednou květy a rychleji odkvétají. Ke zdravému růstu potřebují růže kyprou, humózní půdu, pokud možno ze všech stran chráněném prostoru proti větru.

Kdy vysazujeme růže

Růže můžeme sázet od března do května nebo od října až do zámrazu. Kontejnerové růže můžeme sázet i v létě. Při výsadbě dodržujeme vhodné odstupy od jednotlivých rostlin.

Pnoucí růže

Pnoucí růže

Doporučený odstup růží

Ušlechtilé růže (velkokvěté) – 35 x 35 cm

Záhonové růže (Floribunda, Polyantky) – 35 x 35 cm

Zakrslé růže – 25 x 25 cm

Popínavé a keřové růže – 80 x 100 cm

Stromkové růže – 100 x 100 cm

Pokryvné růže – 45 x 45 cm





  • Jak sušit květy hortenzií a k čemu je využít Sušení květů hortenzií nám pomůže zachovat jejich krásu a využít je při aranžování nebo. Hortenzie mají tu výhodu, že se suší dobře a jejich květy mohou získat krásnou a trvalou podobu. Kroky pro sušení květů hortenzií Nejlepší doba pro sušení květů hortenzií je koncem léta nebo na začátku podzimu, kdy..
  • Plamenky – trvalky našich zahrad Plamenky neboli floxy jsou krásné trvalky, které zaujmou svojí širokou škálou barev. Jsou medonosné, tzn. že vytváří velké množství nektaru. Plamenky vynikají rozmanitostí barev, výšek, habitů a doby kvetení. Barva květů je od bílé přes růžovou, lila, fialovou až po modravou. Kvete od června do září a dorůstá do výšky..
  • Mavuň červená – Centranthus ruber Mavuň červená je trvalka vysoká cca 30 až 80 cm, původem z jižní Evropy. Má bohaté květenství červených, růžových nebo bílých kvítků. Množení a sázení mavuně Mavuň se snadno množí semenem, které je opatřeno chmýřím. Nejvhodnější je výsev přímo na stanovišti ihned po dozrání. Sazenice se pro svůj kůlový kořen hůře..
  • Liliochvostec – Eremurus – Kleopatřina jehla Pěstování liliochvostce Liliochvostec, kterému se také říká Kleopatřina jehla je trvalka. Pochází ze Střední a Malé Asie. Hlízy této trvalky jsou mělce pod povrchem půdy, proto dáváme při okopávání pozor, abychom je nepoškodili. Z přízemní růžice úzkých listů vyhánějí v květnu až červnu 1 až 2 metry vysoké stvoly s dlouhým hroznem květů...