Jak vysévat semínka a semena



I když nevlastníme žádnou zahrádku, můžeme se směle pustit do pěstování rostlin, které vyžadují jen minimální prostor. Semena se mohou vysévat do obyčejných květináčů, výsevní truhlík je ale vhodnější.

Kompletní vysévací plata, obsahující vše, co potřebujeme k vypěstování semenáčků na okenním parapetu, jsou už dnes k dostání i v obchodech. Pamatujme si ale, že vysévací plata je třeba zalévat konvičkou s jemnou kropičkou nebo ručním kropítkem, abychom semena nevyplavili.

Jemná a malá semínka

Jemná semena smícháme s jednou až dvěma lžícemi písku a zamícháme. Směs rozsypeme po misce s vlhkých substrátem.

Jak vysévat

Jak vysévat

Urychlení klíčení

Chceme-li urychlit klíčení semen s tvrdými obaly (např. hrachoru), nařízneme stranu proti očku jemně nožíkem nebo semena namočíme na 12 hodin do vody. Velká semena vyséváme rukou a klademe je 2,5 cm od sebe. Zamáčkneme je do substrátu a potom jemně pokropíme misku. Takto zaseté rostlinky se mohou přepichovat v pozdějším termínu.

Další postup

Vysetá semena zasypeme vrstvou jemného substrátu nebo hrubšího písku přes síto. Velmi jemná semena nebo ta, která ke klíčení potřebují světlo, se půdou zakrývat nemají.

Zakrytí misky

Vysetou misku zakryjeme sklem a papírem, aby vzniklo teplé a vlhké prostředí. Po vyklíčení však misku odkryjeme.






  • Střídání plodin v zahradě Střídání plodin je osvědčenou zahradnickou technikou, která má mnoho výhod pro zdraví vaší zahrady i úrodu plodin. Tato praxe spočívá v systematickém zaměňování míst, na kterých pěstujete různé druhy zeleniny a plodin. Důvodem pro tuto metodu je minimalizace rizika šíření chorob, udržení půdy v dobrém stavu a optimalizace výživy rostlin...
  • Co je biodiverzita Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost. Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další. Biodiverzita a ekosystém Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody...
  • Využití malé zahradní plochy pro pěstování Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější. Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky...
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..