Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 2
Hniloba kořenů
Příznaky hniloby kořenů: prvním příznakem bývá žloutnutí a vadnutí listů a pak rychle následuje hnědnutí a úhyn. Příčinou je houbová hniloba vyvolaná přelitím substrátu. Zvláště kaktusy, sukulenty, begónie, kapské fialky a palmy této chorobě podléhají.
Co dělat: jestliže není hniloba příliš rozšířená, lze rostlinu zachránit odřezáním napadených částí kořenů a dalším ošetřením.
Rez
Příznaky rzi: s touto chorobou se pěstitelé pokojových rostlin mohou setkat pouze u pelargonií – na spodní straně listů se tvoří soustředné kruhy s výtrusy. Co dělat: napadené listy sebereme a zničíme, zlepšíme větrání v místnosti. Možná je i chemická ochrana. Z takto nemocných rostlin neodebíráme řízky k dalšímu množení.
Co dokáže škvor
Příznaky: známého škůdce s hnědým tělem a s klepítky na zadečku, málokdy uvidíme na pokojové rostlině, protože se přes den skrývá. V noci ale vyžírá listy i květní lístky. Co dělat: škvora se většinou zbavíme sběrem – podíváme se pod listy a potřeseme květy, v nichž se obvykle ukrývají.
- Červci – škůdci rostlin Červci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí. Jak poznat červce Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro..
- Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy. Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé,..
- Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Bělásek zelný – škůdce Choroby převislých pelargonií..
- Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..