Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 3



Smutnice v kořenech

Příznaky: poletují-li kolem pokojových rostlin malé černé mušky, je to signálem, že rostlina může být napadena škůdci. Mušky jsou neškodné, kladou ale na zeminu vajíčka a z nich vylíhlé larvičky s černou hlavičkou mohou někdy škodit na mladých koříncích, i když se převážně sytí organickými látkami ze substrátu.

Co dělat: květinu nepřeléváme, protože těmto larvám se právě výborně daří v přemokřelém substrátu.

Roztočník

Příznaky: objevili jste na spodní straně listu bramboříku prachovitý povlak? Pak je jasné, že v našem bramboříku bydlí roztočník. Ten může škodit třeba i na břečťanu, kapských fialkách nebo na cibulích květin. Napadená rostlina je zakrnělá, má znetvořené listy, zkroucené stonky a zavadlá poupata.

Co dělat: na rozdíl od svilušky podporují šíření tohoto škůdce vlhčí podmínky. Napadené části rostliny musíme zničit – běžné insekticidy na roztočníka bohužel neplatí.

Padlí na rostlinách

Padlí na rostlinách

Padlí prozradí listy

Příznaky: moučnatými skvrnami na povrchu se projevuje houba žijící na listech – padlí. Na rozdíl od plísně šedé není tato nemoc tak obvyklá a tolik nebezpečná, i když rostlinu viditelně hyzdí a může se rozšířit i na stonky a květy.

Co dělat: doporučuje se střídat kontaktní a systémové přípravky. Můžeme rovněž listy lehce poprášit sírou. Kolem rostliny zlepšíme větrání.





  • Jak se ekologicky zbavit škůdce mandelinka bramborová Mandelinka bramborová, je jedním z nejvíce devastujících škůdců bramborových rostlin. Tito malí brouci mají červeno-hnědé tělo s černými pruhy a mohou způsobit vážné poškození bramborových listů a plodů. Pokud se snažíte bojovat proti tomuto škůdci ekologicky, zde je několik metod, které můžete zvážit: Fyzická likvidace mandelinek Pravidelně prohlížejte své rostliny..
  • Jak poznáme nedostatek živin u rostlin Nedostatek živin Hlavním příznakem nedostatku živin u rostlin je nenormální změna barvy listů. Pro odstranění tohoto problému se doporučuje listová výživa. Na listy postřikujeme vhodné hnojivo. Jestli se objeví příznaky výrazného nedostatku železa (žluté listy), pomáhá zálivka rostlin roztokem přípravku Chlorofen. Na jaře přihnojujeme vícesložkovým hnojivem s obsahem stopových prvků. Podobné..
  • Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..