Choroby a škůdci listů – 3



Puchýře v listech

Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické.

Nepravé mšice

Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny na spodní straně jehlic a někdy i nápadné hálky – ty sebereme a spálíme.

Škůdci na jehličnanech

Škůdci na jehličnanech

Nežádoucí čarověníky

Na kmenech a hlavních větvích břízy, třešně a jehličnanů někdy uvidíme hustý chomáček metlovitých větví. Původcem je nejčastěji houba, dále virus nebo je tvorba čarověníku způsobena změnou struktury růstového pupenu. Čarověník odřízneme a ránu ošetříme štěpařským voskem.





  • Neobvyklé poškození rostlin Spála růžokvětých dřevin Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj. Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit. Spála pupenů Škodlivou houbou infikované pupeny..
  • Choroby a škůdci plaménků (clematisů) Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu? Vadnutí plaménků Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Čerň na listech Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu. Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice. Korkovitost Příznaky:..
  • Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...