Vlastní bazén na zahradě
Dostupné nadzemní bazény
Díky nízké ceně, jednoduchosti montáže jsou nadzemní bazény určeny širokému okruhu zájemců. Pokud máme na zahradě rovné místo, můžeme začít s jeho stavbou bez složitých příprav.
Bazény mají ocelovou konstrukci, vodu drží vnitřní fólie. K dostání je kruhový tvar o průměru 3,5 až 5,49 metru a hloubce 0,92 až 1,22 metru nebo ovál o rozměru 3,66 x 5 a 4,9 x 1,22 metru. K základnímu vybavení patří filtrační zařízení a schůdky.
Dalším typem je celofóliový bazén bez ocelové konstrukce. Je to vlastně nádrž s nafukovacím límcem nahoře, který drží vodu pohromadě.
Výhodou nadzemních bazénů je nízká cena. Ve srovnání se zapuštěnými bazény mají ale nižší životnost a poněkud monstrózní vzhled.
Zapuštěné bazény splynou s okolím
Vyrábějí se ve čtyřech základních konstrukcích. Z montovaných bazénů je nejkvalitnější konstrukce z plastu vynikajících vlastností. Nabízí velkou škálu tvarů i v atypických rozměrech. Do těchto bazénů lze přidávat světla, topení, protiproudy, vysavače a jiné doplňky.
Další konstrukcí je zapuštěný ocelový bazén s rovným vybetonovaným dnem. Plech je tepelně upravený a na povrchu poplastovaný. Dovnitř se vkládá fólie na utěsnění vody. Nevýhodou tohoto bazénu je přístup po žebříku a kratší životnost (cca 15 až 20 let).
U plastových bazénů z polypropylénu nejsou firmy limitovány žádnými rozměry. Vstup je možný po žebříku i po pozvolném schodišti. Předností tohoto materiálu je jeho odolnost, zdravotní nezávadnost, dlouhá životnost a vodotěsnost.
Co je potřeba k bazénu
Ke každému bazénu potřebujeme filtraci, skimmer, vratné trysky a potrubí. Výkonnost filtrace se určí podle objemu vody. K filtraci nadzemních bazénů se používají kartušové čističe. Nejsou sice tak výkonné, ale stačí.
Zapuštěné bazénu se neobejdou bez pískové filtrace, která je výkonnější a účinnější.
Ohřev vody v bazénu
Rozeznáváme čtyři základní typy ohřevů:
-
Elektrický ohřev
Elektrický ohřev je vlastně průtokový ohřívač. Funguje tak, že přes trubku s topnou spirálou protéká voda, která proudí do bazénu.
-
Ohřev výměníkem
Druhou variantou je ohřev výměníkem, kdy do okruhu dosadíme výměník a do něj zdroj teplé vody.
-
Tepelné čerpadlo
Třetí možností je ohřev vody tepelným čerpadlem, které akumuluje teplo z okolí v chladiči, kde se voda ohřeje a přes výměník se ohřívá v bazénu.
-
Solární ohřev
Solární ohřev pomocí plastových kolektorů umístěných na střeše funguje pouze přes sezónu. V kolektorech proudí voda přímo z bazénu a rychle se ohřívá.
- Zimní práce na zahradě – prosinec Stále zeleným keřům velmi škodí holomrazy, proto je přikryjeme chvojím. Nejlépe se hodí smrkové větvičky. Také zelenina, která zůstává přes zimu na záhonech, potřebuje kryt z chvojí. Růžičková kapusta a kadeřávek jsou sice značně odolné proti mrazu, ale velmi jim uškodí, když je přes den sluneční paprsky zahřejí a v noci spálí..
- Leknín – nejoblíbenější vodní rostlina Leknín (Nymphaea) je nejoblíbenější vodní rostlinou, lidově se mu také říká vodní růže. Oživuje přirozené nebo umělé vodní nádrže a jezírka se stojatou vodou na slunném místě. V jaké nádrži pěstovat leknín? V malé zahrádce stačí pro pěstování leknínu mělčí nádrže do hloubky 40 cm. V těchto nádržích pěstuje méně vzrůstné odrůdy..
- Žluté trvalky v zahradě Zahradu můžeme promyšleně osadit květinami v barvě jednoho tónu tak, aby postupně kvetly od jara do podzimu. Ve žluté barvě kvetou na jaře narcisy a žluté tulipány. Léto prozáří žluté lilie nebo různé kultivary růží. Na podzim kvetou chryzantémy. Další žluté trvalky: Rudbeckia Herbstonne – vysoká trvalka, která dorůstá do výšky..
- Zimní spánek u pokojových květin a kaktusů Marně se snažíte, aby kaktusy nebo klívie vykvetly? Přitom je pravidelně hnojíte, dopřejete jim dostatek slunce a nestrádají ani žízní? Chyba může být úplně jinde – chybí jim odpočinek, tzv. zimní spánek. Chladná zima pomáhá kaktusům a květinám kvést Nejen kaktusy, ale i jiné pokojové květiny potřebují několik týdnů..