Jak pěstovat tymián
Pěstování tymiánu
Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje.
U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem.
Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm a díky tomu se hodí jako lem pro záhony. Potřebuje však takové stanoviště, kam nemůže v zimě proniknout východní vítr. Tuto bylinu necháváme na jednom stanovišti alespoň 3 roky.
Sázení tymiánu
Při dělení tříletých rostlin tymiánu získáme velké množství nových sazenic. Z tohoto důvodu se vůbec nevyplatí jeho pěstování ze semínek (jedná se o zdlouhavý proces). Staré rostliny tymiánu lze velmi dobře dělit, protože výhony které leží na zemi, již mají většinou hodně kořenů. Z několika těchto výhonů získáme stejně velké a silné sazenice pro výsadbu na nový záhon. Všechny nadzemní části sestříháme před výsadbou na délku 5 cm. Tymián musíme po přesazení pevně přimáčknout. Sázíme jej o něco hlouběji, než jak rostly doposud. Vyhovuje mu meziřádková vzdálenost 20 cm. Ujmutí šalvěji napomůže důkladná zálivka a následná nastýlka půdy.
- Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů. Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité..
- Kopřiva a její využití v kuchyni V dřívějších dobách se kopřiva využívala nejen v kuchyni, ale také jako surovina z které se vyrábělo plátno. V řadě zemí byla kopřiva považována za bylinu s mystickými účinky. V našich zeměpisných šířkách roste několik druhů kopřiv. Nejznámější je kopřiva dvoudomá. Na rumištích a v okolí lidských obydlí roste kopřiva žahavka. Kopřiva dvoudomá Kopřiva dvoudomá je vytrvalá..
- Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou a nepříliš suchou půdu. Půda se musí zpracovat do velké hloubky už na podzim a musí být ve 2. trati. Na písčitých půdách budete mít u meduňky dobrý výnos pouze v případě, že jsou humózní a máte možnost je zavlažovat. Uspokojivé sklizně meduňky lékařské docílíte..
- Jak pěstovat brutnák lékařský Pěstování brutnáku lékařského Brutnák lékařský je jednoletá bylina z čeledi brutnákovitých. Dorůstá do výšky 40 až 60 cm. Jedná se o modře kvetoucí letničku, kterou mají rády včely. Semena brutnáku vyséváme od března. Roste ve všech půdách. Nedostatek vody a sucho se projevuje tenkým a tuhým listem. Pokud chceme zpracovávat celé..