Pěstování brslenu křídlatého
Brslen křídlatý patří v průběhu roku k celkem nenápadnému keři, který nás ničím nezaujme. Změní se to na podzim, kdy udělá na zahradě velkou parádu díky svým sytě červeným listům.
Původ má tento keř v Číně, Koreji a Japonsku. Dekorativně působí nejen listy, ale také výrazné korkovité lišty, široké několik milimetrů. Listy mají eliptický tvar a na podzim se barví do sytě červených až ohnivých barev.
Brslen křídlatý dorůstá do max. výšky 2,5 metru, často je ale nižší. Z tohoto důvodu je vhodný i do menších zahrad. Větve mají převislý růst a keř je hustě olistěn, roste do šířky.
Plody brslenu
Brslen křídlatý kvete na jaře malými květy, ze kterých se do podzimu utvoří červené tobolky.
Pozor na jedovatý brslen
Brslen patří k jedovatým rostlinám, protože obsahuje glykosidy a hořčiny. Při výsadbě volíme takové místo, aby s tímto keřem nepřišli do styku děti a domácí zvířata.
Kde pěstovat brslen
Opadavé brsleny sázíme na slunné stanoviště, kde na podzim dosáhne krásného ohnivého zbarvení. Nesnáší přemokření, mírné sucho tomuto keři nevadí.
Množení brslenu
Brslen křídlatá lze dobře množit pomocí bylinných řízků brzy v létě nebo dřevitými řízky v předjaří. Rostliny je dobré po zakořenění několikrát zaštípnout, aby se lépe rozvětvily.
- Barevné plody v zimní zahradě Kalina obecná Na vlhčím místě zahrady řešené v přírodním stylu se uplatní kalina obecná. V květnu až červnu vytváří četná plochá květenství, která mají po obvodu větší bílé neplodné květy, sloužící jako optické lákadlo pro opylující hmyz. Z menších vnitřních květů se vytvoří korálově červené peckovičky, které zdobí keře dlouhou do zimy. Vypadají..
- Mochna křovitá Mochna křovitá – Potentilla frutiosa Mochna křovitá je 0,5 až 1,5 metru vysoký, hustě rozvětvený okrasný keř, kvetoucí často od konce května do října. Mochnám se daří na slunném stanovišti s úrodnou propustnou půdou, která může být i sušší. Starší keře vyžadují občasný průklest větví. Zestárlé, málo kvetoucí keře radikálně zmladíme..
- Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
- Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..