Co je moniliniová spála?
Choroba meruněk
Moniliniová spála patří k nejzávažnějším chorobám meruněk a višní, může se vyskytnout i u třešní, broskvoní a slivoní. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje za vlhkého počasí, kdy teploty nepřesáhnou 12°C.
Původcem moniliniové spály je houba Monilinia laxa. Patogeny přežívají v napadených plodech, které zůstaly na stromě nebo spadené pod stromy (lidově se těmto plodům říká mumie). Na těchto plodech se na jaře vytvoří výtrusy, které jsou větrem nebo hmyzem zanášeny do květů. Ty hnědnou a houba prorůstá přes květní stopky až do větviček. Napadené květy a větvičky odumírají. Na letorostech se často objevují kapky klejotoku.
Vzniklé ranky jsou osidlovány dřevokaznými mikroorganismy. Silně napadené stromy usychají a hynou.
Co je to klejotok?
Klejotok je průhledná hmota podobná pryskyřici, kterou vylučují napadené rostliny na povrchu. Hmota je lepkavá, zabarvená žlutě nebo oranžově.
Ochrana a prevence před moniliniovou spálou
Základem ochrany je důsledné a včasné odstraňování napadených větviček a plodů. Je nutné odstraňovat všechny plody, i když jsou k větvím tzv. přilepené. Napadené stromy je možné před květem postříkat vhodným chemickým prostředkem.
- Mandelinka bramborová Mandelinka bramborová byla poprvé zaznamenána cca před dvěma sty lety. Původně žila na západě USA v Coloradu na divokém lilku. Postupně přešla na brambory a začala se šířit ve světě a po celé Evropě. V současné době je mandelinka bramborová nejvýznamnějším žravým škůdcem bramborové natě ve světě. Stádia mandelinky Dospělý brouk přezimuje..
- Choroby a škůdci listů Listový brouci Různí, až 5 mm velcí, zelení, modří nebo hnědí brouci napadají zahradní stromy od května do konce léta. Někteří patří k mandelinkám a spíše listy skeletují nežli v nich vyžírají díry. Často škodí na olších (zádumčivec olšový), na topolech a jilmech. V zahradách nebývají škody vážné, v případě potřeby postřikujeme vhodným insekticidem...
- Rez na rostlinách – ochrana Vlhké léto zkomplikuje život na zahradě tím, že se může začít objevovat infekce rzi. Rez se objevuje na spodní straně listů jako oranžové, hnědé a béžové kupky výtrusnic. Na vrchní straně listů se pak objevují žluté skvrny. Jaká je ochrana proti rzi? Odstřihneme postižené listy a zlepšíme cirkulaci vzduchu uvnitř..
- Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..