Zakládání skalky
Jak založit skalku
Nejeden začátečník se o založení skalky a získání skalniček pokouší špatně – bere je přímo z přírody.
Rostlinám přeneseným z prostředí, v němž žijí ve zcela odlišných podmínkách, se v nových nedaří a téměř bez výjimky hynou. Kdo jen trochu s přírodou cítí, nebere skalničky v horách také proto, že by tím způsobil nenahraditelnou škodu. Lepší je skalničky koupit nebo rozmnožit. Především druhy, které jsou na změnu prostředí přizpůsobeny.
Ojedinělé choulostivé skalničky si obstaráme teprve tehdy, když získáme zkušenosti s běžnými druhy a když se jim opravdu vede dobře. Důležité je hned od začátku si osvojovat zásady správného zakládání skalky, aby byla esteticky dobře ztvárnění, správně postavená a také osázená vyhovujícími rostlinami.
Příprava pozemku pro skalku
Nejvhodnějším stanovištěm pro skalku je suchý kout blízko živého plotu nebo silně zastíněná plocha. Ideální pozemek má mít propustné, nejlépe hlinitopísčité podloží. Začínáme důkladnou přípravou půdy. Na vybraném pozemku nejdříve odstraníme ornici s veškerým plevelem, který by nám později způsobil řadu potíží a museli bychom dělat zbytečnou práci. Plevel odstraníme velice pečlivě, několikrát zeminu obrátíme. Použití herbicidů se vyhneme, nepatří do zahrad.
Jelikož většina skalniček nesnáší mokré půdy, je nutné pod ní zajistit dobrou drenáž. Na větší skalce lze udělat podélné, asi 45 cm dlouhé příkopy, které do poloviny zaplníme štěrkem, úlomky cihel nebo kameny. Tuto vrstvu přikryjeme netkanou textilií a na ni nasypeme zeminu.
Na skalce, vybudované na rovném pozemku, bychom neměli tvořit výškové rozdíly, neboť by nepůsobily věrohodně. Na menší skalce úplně stačí, je-li rozdíl mezi nejníže a nejvýše položeným místem asi 50 cm.
- Výběr skalniček do skalky Plánování výsadby skalniček Na začátku plánování skalky, si uděláme přesný plán výsadby a vybrané druhy rostlin do něj nakreslíme. Při výběru skalniček bereme v úvahu výšku rostlin, barvu květů a olistění, dobu květu i nároky jednotlivých druhů na světlo a půdní vláhu. Po celé vegetační období musí skalka působit zajímavě a..
- Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
- Hvězdnice alpská – Aster Alpinus Pěstování hvězdnice alpské Hvězdnice alpská je trstnatá trvalka vysoká cca 10 až 20 cm. Je vysokohorského původu. Hvězdnice alpská má květy velké cca 5 cm a jsou modrofialové se žlutým středem. U vyšlechtěných kultivarů jsou barvy také růžové nebo bílé. Kam vysadit hvězdnici alpskou? Květinu vysazujeme zejména do skalek a..
- Jarní květiny ve skalce Ve skalkách se již v březnu objevují květy lomikamenů. V dubnu pak jemně fialové nebo červené drobné květy tařičky. Jsou to stálezelené trstnaté trvalky a používají se do písčitých suchých svahů, stěn a skalek. Jsou plně mrazuvzdorné, daří se jim na slunci a v jakékoliv propustné půdě. Abychom získaly silné, husté, kompaktní rostliny,..