Mšice – nezdolný zahradní škůdce
Mšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se.
Ochrana před mšicemi
Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou.
Při menším napadení je také možné mšicemi obalené konce rostlin odstřihnout a zlikvidovat (nejlépe spálit). Tento postup můžeme použít např. u ovocných a okrasných stromů a keřů (ibišek, zakrslé jabloně, zimolez, růže). Někdy nám příroda vyjde vstříc a pomůže mšice zlikvidovat. Většinou při prudkých deštích nebo bouřkách s velkým přívalem vody, dojde k opláchnutí napadených rostlin a mšice na nějakou dobu zmizí.
Dobrými bojovníky proti mšicím jsou také slunéčka sedmitečná. Jak je přilákat na naši zahradu? Nejlépe je přiláká cukerný roztok nebo také vysazování slunečnic a muškátů.
Při velkém napadení je jedinou možností chemický postřik. Zde platí, že je nutné dodržet všechny pokyny, zejména lhůty pro opětovný sběr plodů z postříkaných ploch, které jsou uvedené u daného postřiku.
- Co platí na zahradní škůdce? Na zahradní škůdce platí ekologické, biologické a chemické přípravky a také správné postupy při pěstování jednotlivých rostlin. Chemické přípravky by měly být používány až jako druhá volba, když selžou ekologické a biologické cesty vedoucí ke zničení zahradních škůdců. Zkušení zahrádkáři často používají tzv. lapače, lepové desky. Tyto lapače zachycují škůdce..
- Hnědé skvrny na luscích hrášku Choroby hrášku Pěstování hrášku je snadné a zvládnou je i děti. Někdy i při sebelepší péči dojde k znehodnocení lusků vlivem povětrnostních podmínek. Lesklé skvrny na luscích hrášku jsou projevem napadení třásněnky zahradní. Lusky postupně mění barvu ze zelené do hnědé, jsou menší a deformované. Třásněnka zahradní nejvíce hrachu škodí..
- Jak se brání příroda proti chorobám a škůdcům? Příroda se umí proti škůdcům a chorobám bránit sama. Používá k tomu různé způsoby biologické ochrany, které bychom měli cílevědomě podporovat a nenarušovat tento přirozený proces neuváženou chemickou ochranou. Především pečujeme o užitečné ptactvo. Instalujeme v zahradách ptačí budky a v zimním období ptáky krmíme. Vysazujeme do zahrady keře, které umožní ptákům zakládání..
- Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Květopas jabloňový – škůdce Choroby převislých pelargonií a muškátů..