Hibiscus rosa – sinensis – ibišekVe své domovině vytváří většinou keře až stromu s krásnými velkými růžovými či červenými květy. Pochází z východní Indie, Číny a tropické Afriky. Lidově se mu často říká čínská růže nebo ibišek.

Pěstování ibišku

Zahradníci vypěstovali formy s plnými květy a různě třepenitými a barevnými listy. Během léta potřebuje dostatek vody, slunce a živin. Za naši péči se odmění bohatstvím květů.

Řez ibišku

Každé jaro ibišek hluboce seřízneme i do staršího dřeva. Tím dosáhneme trvale pěkných, nepřerostlých keříků či stromků.

Ibišek - pokojová rostlina

Ibišek – pokojová rostlina

Přesazování ibišku

K přesazování používáme dobré zahradní zeminy s přídavkem rašeliny.

Rozmnožování ibišku

Ibišek lze v létě dobře rozmnožit bylinnými řízky, které řežeme asi 5 až 8 cm dlouhé. Píchneme je do květináče se směsí rašeliny a písku 1 : 1 a přiklopíme přiměřeně velkou sklenicí.

Choroby a škůdci ibišku

Z chorob a škůdců se objevují hlavně mšice a molice, které dokážou i ten nejkrásnější ibišek zakrátko zcela zdecimovat.


  • Hvězdník a klívie v únoru Pěstování hvězdníku v únoru Hvězdník začneme během února přihnojovat hned, jakmile se objeví poupata. Tato cibulovina nejlépe kvete v menších květináčích, než ve velkých nádobách. Proto rostlinu přesazujeme až po několika letech. Pro zdárné pěstování potřebují dostatek živin (pravidelné přihnojování) a nepřekyselený substrát. Pěstování klívie v únoru Klívii hnojíme a pravidelně zaléváme..
  • Bonsaje – volba misky a půdy Volba nádoby a úprava stromu Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší. Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů...
  • Vánoční hvězda – atraktivní dekorace do bytu Vánoční hvězda neboli Poinsettia má atraktivní květy v barvě červené, růžové nebo bílé. Jsou to ve skutečnosti vybarvené listy květenství. Vydrží barevné dva až šest měsíců. Co je potřeba udělat, abychom se mohli těšit z jejich krásy co nejdéle? Na co si dát pozor při nákupu vánoční hvězdy? Zkontrolujeme, zda žlutozelené květy..
  • Pokojové květiny s modrými květy Většina pokojových květin s modrými květy nerozkvétá jasně modrou barvou, ale spíše do fialova. Nejvíce modrá barva vynikne v protisvětle na parapetu před oknem, kde se barvy rozjasní. Modré květy také více zdůrazníme použitím kontrastního květináče v bílé nebo žluté barvě. Zvonky – nevadí jim tvrdá vodu při zalévání. Zvonek..