Hibiscus rosa – sinensis – ibišekVe své domovině vytváří většinou keře až stromu s krásnými velkými růžovými či červenými květy. Pochází z východní Indie, Číny a tropické Afriky. Lidově se mu často říká čínská růže nebo ibišek.

Pěstování ibišku

Zahradníci vypěstovali formy s plnými květy a různě třepenitými a barevnými listy. Během léta potřebuje dostatek vody, slunce a živin. Za naši péči se odmění bohatstvím květů.

Řez ibišku

Každé jaro ibišek hluboce seřízneme i do staršího dřeva. Tím dosáhneme trvale pěkných, nepřerostlých keříků či stromků.

Ibišek - pokojová rostlina

Ibišek – pokojová rostlina

Přesazování ibišku

K přesazování používáme dobré zahradní zeminy s přídavkem rašeliny.

Rozmnožování ibišku

Ibišek lze v létě dobře rozmnožit bylinnými řízky, které řežeme asi 5 až 8 cm dlouhé. Píchneme je do květináče se směsí rašeliny a písku 1 : 1 a přiklopíme přiměřeně velkou sklenicí.

Choroby a škůdci ibišku

Z chorob a škůdců se objevují hlavně mšice a molice, které dokážou i ten nejkrásnější ibišek zakrátko zcela zdecimovat.


  • Sázení a zálivka bonsají Postup sázení bonsají Na dno bonsajové misky dáme nejprve na odtokové otvory hustou síťku, anebo větší kámen, pak nasypeme asi 1 cm vysokou drenážní vrstvu hrubšího písku jako drenáž, dáme slabší vrstvu navlhčeného substrátu, na něj umístíme stromek a kořeny pečlivě rozprostřeme. Jednou rukou stromek přidržíme a druhou zasypáváme kořeny..
  • Bonsaje – volba misky a půdy Volba nádoby a úprava stromu Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší. Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů...
  • Aby vánoční hvězda znovu vykvetla Co udělat, aby vánoční hvězda znovu vykvetla? Chceme-li vánoční hvězdu pěstovat dále, podmínkou úspěchu je svědomité zatemňování rostliny v říjnu a v listopadu. Po opadnutí listů stonky seřízneme až na 10 cm vysoké zbytky a substrát udržujeme téměř suchý. Květináč dáme na mírně teplé místo bez přímého slunečního záření. Začátkem května začneme..
  • Vánoční hvězda – Poinsécie Vánoční hvězda je velmi populární rostlina. Nejzajímavější nejsou její květy, ale barevné horní listy. Listy jsou nejčastěji sytě červené, ale můžou být i růžové, krémové nebo bílé. Několik tipů pro správné pěstování vánoční hvězdy: Než vánoční hvězdu koupíte, je dobré ji pořádně prohlédnout a zjistit, zda je hustě olistěná a..