Hibiscus rosa – sinensis – ibišekVe své domovině vytváří většinou keře až stromu s krásnými velkými růžovými či červenými květy. Pochází z východní Indie, Číny a tropické Afriky. Lidově se mu často říká čínská růže nebo ibišek.

Pěstování ibišku

Zahradníci vypěstovali formy s plnými květy a různě třepenitými a barevnými listy. Během léta potřebuje dostatek vody, slunce a živin. Za naši péči se odmění bohatstvím květů.

Řez ibišku

Každé jaro ibišek hluboce seřízneme i do staršího dřeva. Tím dosáhneme trvale pěkných, nepřerostlých keříků či stromků.

Ibišek - pokojová rostlina

Ibišek – pokojová rostlina

Přesazování ibišku

K přesazování používáme dobré zahradní zeminy s přídavkem rašeliny.

Rozmnožování ibišku

Ibišek lze v létě dobře rozmnožit bylinnými řízky, které řežeme asi 5 až 8 cm dlouhé. Píchneme je do květináče se směsí rašeliny a písku 1 : 1 a přiklopíme přiměřeně velkou sklenicí.

Choroby a škůdci ibišku

Z chorob a škůdců se objevují hlavně mšice a molice, které dokážou i ten nejkrásnější ibišek zakrátko zcela zdecimovat.


  • Sázení a zálivka bonsají Postup sázení bonsají Na dno bonsajové misky dáme nejprve na odtokové otvory hustou síťku, anebo větší kámen, pak nasypeme asi 1 cm vysokou drenážní vrstvu hrubšího písku jako drenáž, dáme slabší vrstvu navlhčeného substrátu, na něj umístíme stromek a kořeny pečlivě rozprostřeme. Jednou rukou stromek přidržíme a druhou zasypáváme kořeny..
  • Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..
  • Áronovité pokojové květiny Syngónium (Syngonium podophyllum) Syngónium je rostlina blízce příbuzná filodendronu. Má šípovité zelenožluté listy. Tuto rostlinu stačí umístit na polostinné místo. Někdy je nutné vyvázání k tyčím, případně ji můžeme nechat jako převislou formu v zavěšené nádobě. V době vegetace pravidelně přihnojujeme. Spatifylum (Spathiphyllum) Spatifylum je moderní rostlina, která se stala v minulých letech hitem..
  • Okrasné ibišky Ibišek má nadýchaný květ na dlouhé stopce. Kvete jen jeden den. Květ ibišku může být jednoduchý nebo plný, bílý, žlutý, oranžový, růžový, červený nebo fialový. Jak pěstovat ibišek Ibišky mají rády hodně světla a v létě vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování. Starší rostliny se přesazují a seřezávají časně zjara. Ibišek kvete..