Jak poznat, že je kompost hotový (zralý)?



Zkouška zralosti kompostu

Kvalitní kompost nepoškozuje semena a kořeny citlivých kultur. Jednoduchý návod na zkoušku zralosti kompostu provedeme tak, že nižší nádobu naplníme kompostem a osejeme jej semínky řeřichy.

Pokud dosáhneme šestý den od zasetí můžeme řeřichu sklízet, jedná se o dobrý, zralý kompost. Pokud řeřicha neklíčí, kompost není zralý. V tom případě jej necháme ještě zrát nebo jej použijeme k mulčování. Jsou-li rostlinky řeřichy žluté nebo hnědé, obsah živin je příliš vysoký. Takový kompost je vhodné použít pouze pro velmi náročné rostliny, jako jsou košťáloviny a brambory.

Kompost

Kompost

Fáze tvorby kompostu

  1. Fáze rozkladu trvá až 4 týdny a kompost se při ní zahřeje až na 70°C. Dochází tak k hygienizaci kompostu, kdy se ničí patogenní organismy, semínka plevelů i vajíčka slimáků.
  2. Fáze od 4. do 10. týdne jsou mineralizované látky zabudovány do humusového komplexu a kompost získává typickou hnědou barvu a jemnou strukturu. Voní po lesní zemině a má nejlepší účinek.
  3. Poslední dozrávací fáze, při které klesá teplota na hodnotu okolní teploty. Hnojivý účinek je nižší, zvyšuje se ale účinnost humusu. To pozitivně ovlivňuje úrodnost půdy a kompost lze využít i jako substrát.

Vermikompostéry

Kompostovat můžeme v malém množství, ve vermikompostérech. S rozkladem organického materiálu zde pomáhají žížaly. Pochutnají si na zbytcích ovoce, zeleniny, listí, kávové sedlině nebo papírové lepence. Nevhodné jsou kosti, maso a mléčné výrobky. Žížaly potřebují teplotu kolem 20 °C a vzduch, poměr stran vermikompostéru by tedy měl činit ideálně 1:2:3. Ve dnu je třeba vytvořit otvory pro odvod přebytečné vlhkosti. Půl kilogramu žížal dokáže za den zpracovat i čtvrt kilogramu odpadů, což je zhruba množství, které vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina za den.





  • Zavlažování ve skleníku Zavlažování ve skleníku zabere velké množství času, zejména v sezóně. Rostliny jsou zcela odkázány na vodě od nás. Teplota ve skleníku je obvykle mnohem vyšší než venku a spotřeba vody také. Dostatek vody v půdě rostlinám pomáhá vyrovnat se bez vážnějších následků s vysokými teplotami. Zavlažovat rostliny ve skleníku je třeba i několikrát..
  • Jak připravit zahradní půdu na jaře S příchodem jara se zahrada probouzí k novému životu, a správná příprava půdy hraje klíčovou roli v úspěšném pěstování zeleniny. Přestože se na první pohled může zdát, že půdu stačí jen obdělat a začít s výsadbou, důkladná a strategická příprava vám může zajistit bohatou a zdravou úrodu. Důležité kroky pro..
  • Správné uskladnění brambor V čem a kde skladovat brambory Brambory by neměly být uskladněny v hromadě vyšší jak 80 cm. Větší výška totiž podporuje nežádoucí vznik hnilobných procesů. Uskladňujeme-li větší množství brambor, zhotovíme si speciální bednu, která umožní důkladné větrání (mezi laťkami bednění zachováme 0,5 cm odstup). Skladování brambor v pytlích Rozhodně neuchováváme brambory..
  • Skleníky na zahradě Skleník na zahradě vylepší klimatické podmínky, urychlí růst zeleniny a předpěstování sadby květin na záhony nebo do okenních truhlíků. Zásady při výběru skleníku Při výběru, nákupu nebo umístění skleníků lze udělat mnoho chyb, které výsledek pěstování negativně ovlivní. Proto je dobré dodržet některé zásady. Nejdříve si dobře promyslíme, které rostliny..